2017 m. gruodžio 30 d., šeštadienis

Ožkos pieno sūrio rutuliukai

Į ne vieną vakarėlį esu nešusis šiuos ožkos pieno sūrio rutuliukus (kuriais mane galite maitinti, kad ir kiekvieną dieną).

Jų idėją prieš keletą metų nusižiūrėjau iš Beatos virtuvės - šį tą išmečiau (petražoles ir laiškinius česnakus), šį tą pridėjau (šiltai kvepiančius čiobrelius ir graikišką jogurtą), šį tą pakeičiau (džiovintas spanguoles į šviežias datules), kol receptą pritaikiau pagal savo skonį. Jums rekomenduoju padaryti lygiai taip pat.

Nes man šie ožkos pieno sūrio rutuliukai - tikrai kažkas nepaprasto ir verti, kad kievienas parašytų savo jų recepto versiją. Minkšti, švelnūs, pikantiški, salstelėję, riešutiniai. Be to, jie elegantiški, greitai pagaminami, o jų skonis, atitaikytas pagal jūsų širdį, pranoks net skeptikų lūkesčius, paskatinus paragauti, prieš smerkiant.

Prie šių ožkos pieno sūrio rutuliukų aš mėgstu patiekti vynuogių - pastarąsias dažnai valgome tiesiai nuo kekės, kad kiekvienas galėtų pasirinkti, kiek jam norisi vynuogių. Nereikia nė sakyti, kad gaivių vynuogių ir sodraus sūroko ožkos pieno sūrio kontrastas padaro šį derinį itin nuostabiu - paragavus, sudėtinga liautis. Norisi skanauti ir skanauti.
 
10 ožkos sūrio rutuliukų reikės:
150 g minkšto ožkos pieno sūrio (kambario temperatūros)
2 arbatinių šaukštelių tiršto graikiško jogurto
Žiupsnio džiovintų čiobrelių
3 šviežių minkštų datulių
25-30 sausoje keptuvėje vos vos paskrudintų migdolų (prižiūrėkite, kad nesudegtų)
10 didelių vynuogių

Ožkos pieno sūrio rutuliukai

1. Minkštą ožkos pieno sūrį dubenyje gerai sumaišykite su jogurtu ir žiupsneliu džiovintų čiobrelių, kurie rutuliukams suteiks gaivumo.
2. Išimkite iš datulių kauliukus ir jas smulkiai supjaustykite, įmaišykite į ožkos pieno sūrio masę. Tai paprasčiausia padaryti šakute.
3. Drėgnomis rankomis suformuokite 10 rutuliukų. Vienam rutuliukui prireiks apie 2 arbatinių šauktelių gautos masės.
4. Itin smulkiai sukapokite atvėsusius (kitaip ožkos pieno sūris ims tirpti) migdolus ir gautuose trupiniuose apvoliokite rutuliukus. Paruoštus rutuliukus palikite bent 2 val. pastovėti šaldytuve.
5. Tiekite su vynuogėmis.

2017 m. gruodžio 16 d., šeštadienis

Valgomos dovanos: šokoladinė granola su apelsinų cukatomis ir mažyčiais traškiais meduoliais


Meduoliai - kaip kad prekybos centre pirkti mandarinai ar karšto vyno siurbčiojimas, priklauso Kalėdų laukimui. Taigi jau antra savaitė mūsų namuose ruošiama šokoladinė granola su apelsinų cukatomis ir mažyčiais traškiais meduoliais, užkvėpinančiais visus namus (man čia labai patinka kuo daugiau prieskonių). 


Dažniausiai klausantis Frank Sinatra kompaktinio disko "Christmas Songs" įrašų. Na, kas gi bent šiek tiek nepasiilgsta puikiai pažįstamų kalėdinių melodijų? Teisybės dėlei turiu pasakyti, kad aš jas net labai mėgstu. Ir kartas nuo karto sau panosėje niūniuoju, ypač įsitaisiusi šalia skarotos, daugybe spalvotų lempučių žybsinčios Kalėdų eglutės. 


Meduoliai, į kuriuos įdedamas geras žiupsnis meilės, Kalėdoms yra nuostabu. Kaip ir Adventui. O jei dar iškepti be kiaušinių ir pieno produktų. Jie kaip reikalas pagardina švenčių laukimą ir įgauna visai kitą prasmę. Meilės, rūpesčio ir dėmesio. Nežinodamas, kad šie meduoliai - be gyvulinės kilmės produktų, spėliotum, jog jie tikrų tikriausiai pagaminti bent jau su sviestu. Šokoladinė granola, apelsinų cukatos ir mažyčiai traškūs meduoliai labai šauniai vienas kitą papildo, o ir skamba bei atrodo gerai




Turėčiau perspėti, kad šis derinys ypač turėtų patikti tiems, kurie neįsivaizduoja savo gyvenimo be šokolado, tokiu atveju ir granolos stiklainį bus sunku padėti į šalį. Bet kuriuo paros metu - ją skanu pakramtyti net prieš miegą. Aš mėgstu vienu metu pasiruošti šios granolos daug ir laikyti sandariame stiklainyje arba išdalinti į mažesnius stiklainius ir dovanoti. Abejoju, ar tokios rūšies granolos galima įsigyti parduotuvėse, dar labiau abejoju, ar įmanoma jai atsispirti.

Šią granolą gaminu keturiais etapais – iš pradžių užminkau meduolių tešlą, tada iškepu granolą, po to – meduolius ir galiausiai, kai granola bei meduoliai visiškai atvėsta, aš juos sumaišau, įberdama dar ir gerą saują apelsinų cukatų, ir supilu į stiklainį. Kaip supratote, nuo pradžios iki pabaigos galima apsisukti ir per gerą valandą, tačiau tai nėra paprasta kaip du kart du: reikia darbuotis, atliekant kelis veiksmus, vienu metu. Pavyzdžiui, aš paprastai gurkšnoju kažką karšto, kočioju meduolių tešlą ir bėgu prie orkaitės pamaišyti granolos, burdama: "oi, prašau, prašau, granola, tu tik skaniai apskrusk... tik labai skaniai apskrusk!"



Šokoladinei granolai reikės:
100 g medaus
60 g kokosų aliejaus 
1 vidutinio dydžio gerai prinokusio banano
100 g graikinių riešutų
300 g (stambių) viso grūdo avižinių dribsnių
2 arbatinių šaukštelių meduolių prieskonių (aš pati maišau taip: 1/2 arbatinio šaukštelio cinamono, 1/2 arbatinio šaukštelio malto imbiero, 1/4 arbatinio šaukštelio malto kardamono, 1/4 arbatinio šaukštelio malto muskato riešuto, 1/4 arbatinio šaukštelio maltų anyžiaus sėklų, 1/4 arbatinio šaukštelio maltų gvazdikėlių)
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
30 g kokybiškos kakavos miltelių
50 g nesaldintų kokosų drožlių 
100 g stambiai sukapoto juodojo šokolado (70 proc. ir daugiau kakavos masės)
100 g apelsinų cukatų 

Meduoliams be kiaušinių ir pieno produktų reikės: 
1/2 valgomojo šaukšto maltų linų sėmenų
1 su 1/2 valgomojo šaukšto šilto vandens 
40 g kokosų aliejaus
30 ml augalinio pieno
100 g medaus 
200 g miltų
2 arbatinių šaukštelių meduolių prieskonių (aš pati maišau taip: 1/2 arbatinio šaukštelio cinamono, 1/2 arbatinio šaukštelio malto imbiero, 1/4 arbatinio šaukštelio malto kardamono, 1/4 arbatinio šaukštelio malto muskato riešuto, 1/4 arbatinio šaukštelio maltų anyžiaus sėklų, 1/4 arbatinio šaukštelio maltų gvazdikėlių)
1/2 arbatinio šaukštelio sodos
1/4 arbatinio šaukštelio druskos

Šokoladinė granola su apelsinų cukatomis ir mažyčiais traškiais meduoliais

1. Medų ir kokosų aliejų ištirpinkite. Bananą nulupkite ir kartu su skystu medaus ir kokosų aliejaus mišiniu sutrinkite iki vienalytės tyrelės.    
2. Graikinius riešutus sukapokite peiliu iki stambių trupinių. Sumaišykite juos su avižų dribsniais, meduolių prieskoniais, druska, kokosų drožlėmis ir kakavos milteliais.
3. Medaus, kokosų aliejaus ir banano mišinį užpilkite ant sausų sudedamųjų dalių mišinio, gerai išmaišykite.
4. Gautą masę tolygiai paskleiskite ant kepimo popieriumi išklotos skardos.
5. Šaukite į 160 C temperatūros orkaitę skrudinti apie 40-50 minučių. Vis pamaišykite, kad granola tolygiai apskrustų ir nesudegtų. Praėjus 30 minučių, į karštą granolą įmaišykite šokoladą ir kepkite toliau - dar apie 10-20 minučių. Šokoladas ištirps ir skaniai apsivels aplink avižas ir riešutus bei šiek tiek sulipdys juos.
6. Kai granola atvės, įmaišykite į ją apelsinų cukatas ir meduolius.

Kepam meduolius:
1. Linų sėmenis sumaišykite su vandeniu ir atidėkite į šalį brinkti.
2. Kokosų aliejų, augalinį pieną ir medų, vis pamaišydami, pakaitinkite puode ant mažos ugnies, kol gausite vientisą masę. Atidėkite į šalį, kol gautas sirupas taps šiltas.
3. Miltus persijokite su meduolių prieskoniais, soda ir druska.
4. Į miltus sukrėskite išbrinkusias linų sėmenis, supilkite šiltą sirupą ir gerai sumaišykite, kol tešla sulips į vieną gumulą. Šį gumulą suvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą bent pusei valandos, geriausia - keletui. Jei tešla labai sukietėjo, prieš kočiodami, palikite ją šiek tiek sušilti.
5. Ant stalo pabarstykite miltų ir plonai iškočiokite tešlą (apie pusės centimetro storumu). Mažomis formelėmis išspauskite meduolius. Meduolius išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir apie 7-10 minučių kepkite iki 180 C įkaitintoje orkaitėje, kol meduolių pakraščiukai dailiai apskrus.      

2017 m. lapkričio 29 d., trečiadienis

Advento virtuvė: silkė su miško grybų ir marinuotų agurkų padažu

Iki Kalėdų...

Esu linkusi turėti per didelių lūkesčių ir kartais netgi skraidyti padebesiais. Negaliu sau meluoti, todėl, susižeidusi širdį, vis mokausi nepasikliauti vien svajonėmis ir, kiek tuo metu leidžia mano jėgos, gretinti lūkesčius prie realybės. Žinoma, esu tikra, kad net visiškas atsiribojimas nuo svajonių pasaulio negalėtų išgelbėti nuo jausmų uraganų, užklupus sunkumams... galbūt todėl, nepaisant nieko, kiekvienais metais ir laukiu Kalėdų stebuklo išsipildymo.
 

Kai buvau vaikas, per šventes labiausiai bijojau artimųjų kivirčų ir po jų kiekvieno širdyje pasiliekančių nuoskaudų. Kai tapau išstypusia paaugle, per Kalėdas itin ilgėdavausi tos pilnatvės, kur suteikė pirmoji meilė, kol jos neatstūmiau. Nors draugėms sakydavau, kad jis - ne man, širdžiai atrodė visai kitaip ir vienatvės jausmas švenčių metu tik sustiprėdavo. Kai prieš Kalėdas išsiskyriau su vyru, jaučiausi netinkama savo šeimai, atėmusi iš jos labai svarbų narį ir ją tokiu būdu itin nuvylusi, o pernai buvo pirmieji metai, kai prie Kūčių stalo sėdome be močiutės ir tuščia lėkštė nebebuvo tik simbolis. Kad ir kaip svajodavau, jog gyvenimas taptų lyg filmas ir, atėjus šventėms, viskas būtų perrišta didžiuliu džiaugsmo kaspinu, dažnai prasmės tekdavo ieškoti pačiai, kol likdavo tik šviesus liūdesys.  

Taip, kartais gyvenimas, laukiant švenčių ir per jas, būna tikrai siaubingas, kartais - tiesiog nuostabus, po to vėl siaubingas, o tarp nuostabių ir siaubingų akimirkų būna kasdieniško bei paprasto laiko. Bet juk taip ir turi būti. Nėra prasmės ieškoti vietos, kur šventės taptų nesibaigiančia linksmybe, įsijungus televizorių, apsimesti, kad labai įdomu, apsikrauti daiktais ir jais apkrauti kitus, bet yra prasmės susikurti prasmingas, jaukias, nuoširdžias šventes, prisimenant, kalbant, apkabinant, o paskui šokant. Pamilstant gyvenimą tokį, koks jis yra.


Ir tam tikrai nebūtina pirkti kalnus dovanų ir pernelyg didelius maisto kiekius ar labai brangius maisto produktus. Štai vienas mūsų mėgstamiausių silkių patiekalų su marinuotomis daržo ir miško gėrybių atsargomis, kuriomis kiekvienais metais atsakingai pasirūpina mano tėvai. Silkė nuostabiai dera su marinuotais agurkais ir marinuotais miško grybais (baravykais, kazlėkais). Marinuotus miško grybus galite keisti šviežiais pievagrybiais, bet jų imkite dvigubai daugiau. 


Paprasta, bet labai skanu ir labai gerai, būtinai išbandykite. Gal net šis receptas jums taip patiks, kad pakartosite jį ir per Kūčias? Tik svarbu pasirinkti tikrai kokybišką, riebią, tvirtos tekstūros, bet ne per sūrią silkę ir skanią pomidorų pastą bei tikrą medų. Žinoma, patiekti, skaniausia su juoda duona.


4 valgytojams prireiks:
2 valgomųjų šaukštų aliejaus kepimui
2 vidutinio dydžio svogūnų
150 g marinuotų/apvirtų miško grybų
1 mažos paprikos
1 aitriosios paprikos (jei nemėgstate aštrumo, galite nenaudoti)
7 valgomųjų šaukštų pomidorų pastos
2 arbatinių šaukštelių šviesaus medaus
6 valgomųjų šaukštų virinto vandens
1 arbatinio šaukštelio citrinos sulčių
1-2 arbatinių šaukštelių džiovintų raudonėlių 
Druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų
150 g marinuotų agurkų
4 silkės filė juostelių

Silkė su miško grybų ir marinuotų agurkų padažu 

1. Keptuvėje ant vidutinės ugnies įkaitinkite aliejų, nulupkite svogūnus, supjaustykite apie 1 cm dydžio kubeliais ir pakepkite, vis pamaišydami, apie 5 minutes, kol suminkštės. 
2. Nuskalaukite grybus ir supjaustykite panašaus dydžio gabaliukais kaip svogūnus. Susmulkintus grybus sudėkite į svogūnus ir kepkite apie 5 minutes.
3. Papriką supjaustykite apie 1 cm dydžio kubeliais. Smulkiai supjaustykite aitriąją papriką. Jei nemėgstate stipraus aštrumo, būtinai išimkite baltas sėklytes. Susmulkintą papriką ir aitriąją papriką įmaišykite į grybus su svogūnais. Kepkite dar 5 minutes, vis pamaišydami.
4. Sukrėskite pomidorų pastą, išmaišykite, sudėkite medų, supilkite vandenį, citrinos sultis, įberkite raudonėlių, pipirų, gerai išmaišykite ir užvirkite, saikingai, jei silkė nėra itin sūri, paskaninkite druska. Troškinkite apie 5 minutes, dažnai pamaišydami.
5. Kol viskas troškinasi, apie 1 cm dydžio kubeliais supjaustykite marinuotus agurkus. Įmaišykite į daržoves, švelniai pakaitinkite minutę kitą. Šį troškinį palikite atvėsti.
6. Kai jis bus vos drungnas, plonomis juostelėmis supjaustykite silkę ir įmaišykite į troškinį. Palikite pastovėti šaldytuve keletą valandų, o geriausia - per naktį.           

2017 m. lapkričio 24 d., penktadienis

Avižiniai pasninko sausainiai (be pieno produktų ir be kiaušinių)

Laikas, prarastas ruošiantis Kalėdoms, nepaisant to, kokio amžiaus buvau ar esu, man visada buvo ir yra atrastas laikas.


Šiuo laikotarpiu dažnai atsiduriu kitoje laiko plotmėje - kartais mintimis nuskrieju į ateitį, o kartais į vaikystę, prisimenu, kaip tūpčiodavau ir šūkaliodavau prie pečiaus (dabar net sunku patikėti), nuoširdžiai vildamasi, kad, mane išgirdęs Kalėdų Senelis, nusileis kaminu į virtuvę. Įdomu, kaip būčiau reagavusi, jei netikėtai jį būčiau išvydusi prieš save.


Prisimenu, kaip, jau kiek paaugusi, antroje klasėje per kalėdinį vaidinimą suvokiau, kad prieš mane – ne tikras Kalėdų Senelis, o tiesiog persirengęs mokytojos vyras, tačiau šis žinojimas visiškai netrukdė tikėti Kalėdų seneliu ir dovanomis, kurias jis palieka po išpuošta egle. Gal tai absurdiška ar naivu, bet dar ilgai tikėjau, kad tikrasis Kalėdų Senelis gyvena netoli Šiaurės ašigalio, kad jo greitakojai elniai juda supermeno greičiu ir kad dovanų maišas toks didelis, jog jame telpa visų gerų vaikų dovanos ir Kalėdų Seneliui Kalėdų naktį nebereikia grįžti į Šiaurę prisipildyti dovanų maišo iš naujo. 



Prisimenu spalvingą, bet sunkią ir šiurpią pasakų knygą apie ryškiadantį, raudoną švarką dėvintį, ūsuotą kareivėlį Spragtuką ir suskaitytus jos puslapius, kuriuos vos palietus pirštais, užliedavo giedra, romantiška melancholija. Prisimenu ir daug vėlesnes Kalėdas, kai mūsų šeimai sunkiu laikotarpiu mamos draugė padovanojo Kalėdų eglutės žaisliukų, nertų vašeliu smulkioms akutėms, iki šiol jais kasmet puošiu žaliaskarę ir taip kasmet pasaulis tampa toks lengvas ir šiltas, kad ir kas būna nutikę.



Dar vienas dalykas, be kurio neįsivaizduoju Kalėdų laukimo, yra pasninko sausainių kepimas. Net jei nesilaikote pasninko ar nesate didžiausi sausainių mėgėjai, rekomenduoju prieššventinį žiemos darbymetį pasaldinti šiais gardžiais kepinukais. Jiems reikės avižų miltų ir kokosų sviesto, kuriuos geriausia pasiruošti iš anksto. Turint iš anksto pasiruošus avižų miltų ir kokosų sviesto, šiuos sausainius galima iškepti beveik vienu lengvu rankos mostu. Sausainiai yra minkšti, sodraus skonio, ne per saldūs ir ne sausi, skoniu primena klasikinius avižinius sausainius. 



Išeis viena didelė skarda:
180 g avižų miltų (juos visada gaminu namuose: pilno grūdo avižų dribsnius sumalu iki miltų smulkintuvu arba kavamale) 
1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
2 arbatinių šaukštelių vanilinio cukraus (geriausia su natūralia vanile)
Gero žiupsnio druskos
1 valgomojo šaukšto maltų linų sėmenų
3 valgomųjų šaukštų šalto vandens
4 valgomųjų šaukštų kokosų sviesto* (*-kaip jį pasigaminti namuose, skaitykite žemiau; tai nėra tas pats, kas kokosų aliejus)
7 šviežių datulių (be kauliukų)
60 ml natūralaus klevų sirupo (jokiu būdu ne to, kuris gaminamas iš kukurūzų ir karamelinio dažiklio)

Avižiniai pasninko sausainiai

1. Įjunkite orkaitę ir nustatykite, kad kaistų iki 180 C. Skardą išklokite kepimo popieriumi.
2. Dideliame dubenyje sumaišykite avižų miltus, kepimo miltelius, vanilinį cukrų ir druską.
3. Mažame dubenėlį sumaišykite linų sėmenis su vandeniu ir atidėkite į šalį kelioms minutėms pabrinkti.
4. Kokosų sviestą trumpai pašildykite mikrobangų krosnelėje, kol suminkštės. Būkite atidūs, jog kokosų sviestas neprisviltų.
5. Į smulkintuvą sudėkite linų sėmenų tyrę, suminkštėjusį kokosų sviestą, datules bei klevų sirupą ir malkite tol, kol gausite vientisą lipnią tyrę.
6. Skystą masę sumaišykite su sausa mase, kol gausite tešlos rutulį.
7. Tarp dviejų kepimo popieriaus lapų iškočiokite tešlą, kad ji būtų apie 1 cm storumo. Jei mėgstate traškesnius saisainius, tešlą iškočiokite ploniau - apie 0,5 cm strorumo. Formelėmis išspauskite sausainius.
8. Dėkite į kepimo skardą ir kepkite apie 7-10 minučių, kol sausainių pakraščiukai šiek tiek apskrus. Šie sausainiai kepdami nesiplečia, todėl galite išdėlioti vieną šalia kito. 

* Kokosų sviestui reikės tik kokosų drožlių. Suberkite kokosų drožles į virtuvinį kombainą ar smulkintuvą ir malkite. Jau po kelių minučių kokosų drožlės virs košele, o po keliolikos minučių - ir tyrele. Taigi, po maždaug  15 minučių gausite kokosų sviestą. Šaldytuve kokosų sviestas sukietėja, todėl prieš naudojant jį reikia atsargiai pašildyti mikrobangų krosnelėje arba karšto vandens vonelėje.
te daugiau: https://www.15min.lt/maistas/naujiena/virtuve/pasidarykime-pacios-nuostabus-kokosu-sviestas-1044-328551
Jau po kelių minučių pastebėsite, kad kokosų drožlės virsta košele, o ilgainiui ir tyrele.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/maistas/naujiena/virtuve/pasidarykime-pacios-nuostabus-kokosu-sviestas-1044-328551