2015 m. liepos 29 d., trečiadienis

Kaip iškepti tobulą jautienos antrekotą be kaulo?

Pratęsiant praėjusį savaitgalį pradėtą didkepsnių temą, pristatau mano žmogaus mėgstamiausią dėl išraiškingo skonio jautienos pjausnį - antrekotą. Ir iš karto turiu gerą žinią: norint iškepti tobulą antrekotą, nereikia išradinėti dviračio - užtenka per amžių amžius sukauptas kulinarinės išminties paslaptis pritaikyti savo virtuvėje. Taigi, jei nutiko taip, kad įsigijote antrekotą (kitaip didkepsnį "Rib Eye" be kaulo), ir nežinote, ką su juos daryti, arba niekaip nedrįstate, bet vis svajojate šį pjausnį išsikepti namie, prisitraukite kėdę arčiau, nes dabar atskleisiu keturias paslaptis, kaip iškepti tobulą antrekotą be kaulo.  



1 PASLAPTIS - tinkamas pasirinkimas. Pirma, sultingas ir gero aromato jautienos didkepsnis "Rib Eye" be kaulo, kol dar neiškeptas, panašus į marmuro gabalėlį gausiai išmargintą riebalų gyslelėmis. Antra taisyklė, renkantis didkepsnį, stori riebalų kailinukai jo pakraščiukuose, kurie nuo špižinės keptuvės karščio ima tirpti ir suteikia mėsytei aromatą, skonį ir minkštumą, privalomi. Jokiais būdais jų nenupjaustykite. Trečia taisyklė, riebalai turi būti šviesūs. Jei jie - geltoni, mėsa nebus sultinga. 300 g tinkamai pasirinkto, sveikos tamsiai raudonos spalvos didkepsnio sočiai užteks vienam išalkusiam arba dviems ne tokiems alkaniems valgytojams. Šioje vietoje išduosiu štai tokį dalyką - ne vieną, ir ne du kartus kepiau "Kitchen me" didkepsnius: gardu ir kokybiška. Labai džiaugiuosi mūsų užsimezgusią pažintimi. Ir netikėk žmogau, kad kai atveri rankas, geri dalykai patys į jas sukrenta.



2 PASLAPTIS - kuklus marinavimas. Kai jau turime įsigiję kokybišką antrekotą, laikas eiti į virtuvę, tačiau, prieš jį kepant, tikrai naudinga, gerai nusausinus popieriniu rankšluostuku, kiek pamarinuoti kambario temperatūroje. Jį, kaip ir kitus jautienos pjausnius, neverta perkrauti marinatais - užteks apvolioti lašelyje aliejaus, sugrūstuose pipiruose, uždengti česnakais, keliomis dašio (oi, kaip jis tinka ir draugauja su riebesne jautiena!) ar rozmarino šakelėmis, keliomis citrinos žievelės juostelėmis ir prie šono priglausti pora lauro lapų. Mėsai šiame patale marinuoti reikėtų bent pusvalandžio, žinoma, marinato aromatas įsigers labiau, jei mėsą marinuotis paliksite visai valandai. Ir kol kas jokios druskos!



3 PASLAPTIS - žaismingas kepimas. Kadangi antrekotas turi daugiau riebalų nei kiti kepsniai, jį net geriau ruošti sunkioje špižinėje keptuvėje, o ne kepsninėje. Kepsninėje iš antrekoto išbėga riebalai, dėl to nukenčia didkepsnio skonis. Be to, išbėgę riebalai gali sukelti rimtą liepsną ir kepsnį apdeginti, o štai špižinėje keptuvėje antrekotas griebiančiai už dūšios nuo jaukumo tuose riebaluose spirga. Norite eiti dar toliau - investuokite į vynuogių kauliukų aliejų, kuris pasižymi aukšta smilkimo temperatūra, todėl itin tinka, didelį karštį mėgstančiam, antrekoto kepimui. Kaip supratote keptuvę su aliejumi turėsite įkaitinti itin gerai - kol pasirodys dūmelis. Ir tik dabar laikas druskinti: 300 g antrekotui reikės 2/3 arbatinio šaukštelio druskos! Gal dar šiek tiek pipirų? O tada, kai antrekotas padruskintas ir gerai papipirintas, belieka jį guldyti į vieną keptuvės pusę, gerą minutę nejudinti, apvertus perdėti į kitą keptuvės pusę, ir taip kepti 5-6 minutes, jei kaip mes mėgstate ryškiai rausvos spalvos antrekotą. Nerekomenduoju trumpinti kepimo laiko, net jei itin mėgstate didkepsnius "su krauju", kadangi antrekotu atveju reikia šiek tiek laiko, kad mano visaip kaip gražiai "apdainuoti" riebalai išsilydytų ir paskleistų savo magiją.

4 PASLAPTIS - apgalvotas patiekimas. Išėmę didkepsnį iš keptuvės, leiskite jam pailsėti ant medinės lentelės, užkloję folija, ir 10 minučių nepjaukite. Tokiu būdu sultys pasiskirstys po visą didkepsnį ir, kai ateis laikas jį pjaustyti, iš jo nepabėgs. Kol antrekotas ilsisi, siūlau atsipalaiduoti, nes visas darbas jau padarytas, į taurę įsipilti raudono vyno, pusę ciabatt'os perpjauti išilgai pusiau, gautas dalis, aptepus aliejumi, pasiskrudinti iš abiejų pusių. Kai duona šiek tiek atvės, vidines riekių puses ištrinti česnaku ir aptepti majonezo ir garstyčių su medumi mišiniu (3 šaukštams majonezo - 1 šaukštas garstyčių su medumi). Prigriebti gerą saują rukolų, jas apvolioti toje pačioje keptuvėje, kur kepė kepsnys ir kloti ant vienos duonos riekės. O ant rukolų išdėlioti antrekoto gabalėlius, užvožti kita rieke ir ragauti. Argi ne tobula?  


P.S.: Autoriaus nežinau, bet labai prilipo man šie žodžiai:
"Reikšminga kiekviena mūsų gyvenimo diena. Mūsų dienos - gyvenimo miniatiūra. Kaip nugyvenate dieną, taip nugyvenate visą gyvenimą. Ši diena, dabartis, iš tikro yra viskas ką turime. Ir ką nuveiksim šiandien, lems mūsų rytojų."
P.P.S.: Ačiū, kad esate, kad skaitote ir nepamirštate :)



1 jautienos antrekotui reikės:
Apie 300 g "Kitchen me" jautienos antrekoto be kaulo
3 dašio arba rozmarino šakelių
1 arbatinio šaukštelio šviežiai grūstų raudonųjų pipirų
1/2 arbatinio šaukštelio šviežiai grūstų juodųjų pipirų (galite ir daugiau, jei mėgstate)
2 lauro lapelių
4-5 citrinos žievelės juostelių
1 su puse valgomojo šaukšto neutralaus skonio aliejaus (pvz.: vynuogių kauliukų)
4 česnako skiltelių
2/3 arbatinio šaukštelio druskos
1 valgomojo šaukšto sviesto
 
Jautienos antrekotas be kaulo
 
1. Mėsą gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
2. 2 česnako skilteles nulupkite ir stambiai supjaustykite. Ne, tarkuoti, sutrinti ir panašiai itin susmulkinti česnako skiltelių negalima, kadangi mes norime, kad mėsai česnakas suteiktų tik švelnų aromatą. Sumaišykite stambiai susmulkintą česnaką su lauro lapeliais, dašio šakelėmis, raudonaisiais ir juodaisiais pipirais bei citrinos žievelės juostelėmis bei puse valgomojo šaukšto aliejaus. Abi kepsnio puses švelniai aptepkite/apdenkite pasiruoštu marinatu ir palikite pastovėti kambario temperatūroje apie valandą. Jokiu būdu negrąžinkite didkepsnio atgal į šaldytuvą. 
3. Įkaitinkite 1 šaukštą aliejaus ketaus keptuvėje ant didelės ugnies, kol pasirodys dūmelis. Tuo metu nuvalykite nuo mėsos dašio šakeles (jų dar prireiks), česnaką, ctrinos žievelę, pabarstykite mėsą iš abiejų pusių druska ir dar šiek tiek maltais juodaisiais pipirais, jei noris.
4. Atsargiai įdėkite mėsą į keptuvę ir kepkite po 2  minutes iš abiejų pusių (iš viso 4 minutes), pora kartų apverčiant (per dažnai nevartykite), tada sudėkite sviestą, grąžinkite dašio šakeles, sudėkite likusias 2 nesmulkintas nuluptas česnako skilteles ir kepkite dar 1-2 minutes. Nepamirškite mėsos vis apversti ir palaistyti aromatingais riebalais. Po 5-6 minučių nuo mėsos patekimo į keptuvę, temperatūra didkepsnio centre turėtų būti apie 57-60 C.
5. Perkelkite didkepsnį ant lentelės ir palikite 10 minučių atvėsti. Jokiu būdu nepulkite pjaustyti iš karto.

2015 m. liepos 27 d., pirmadienis

Triušienos maltinukai su džiovintais abrikosais

Mano ankstyvi, pro pravirą virtuvės langą gaiva plūstantys sekmadienio rytai dažniausiai skirti sotesniems eksperimentams. Juk vasarą ne tik uogas su pienu ir šaltibarsčius skanaujame, o ypač kai gyveni su prisiekusiu mėsėdžiu, kuriam, jei šaldytuve nėra mėsos, apskritai, nelabai yra ką valgyti. Tuomet net suvožtinius su aitroku ožkos pieno sūriu ir svieste keptomis kriaušėmis sugalvoji patiekti pastiprintus triušienos maltinukais.        



Triušienos maltinukų skonis - švelnus ir lengvas. Šie puikiai iš vaikystės pažįstami, sultingi ir purūs maltinukai yra praturtinti smulkintais džiovintais abrikosais. Juos gan lengva pagaminti ir jie šiek tiek prašmatnūs bei nustebinantys valgytojus. Yra tik du BET... Trumpam grįžkime prie purumo ir aksominio švelnumo paslapties - padarius apvalius, plokščius vienodo storio maltinukus, reikia jiems leisti valandą pastovėti šaltai. Išalkus ir skubant, tai pakankamai ilgas laiko tarpas, tačiau yra verta palaukti. Laukimą atpirks dar ir valgytojų komplimentai, kad gaminat geriausiai iš visų.



Antras BET - kruopštus žalios smulkintos mėsos paruošimas, iš mėsos išpjaustant sausgysles ir gerai ją du kartus permalant mėsmale. Prisipažinsiu, kad šiokiadieniais smulkintą mėsą paprastai perku prekybos centruose, atidžiai perskaičius, kas apie ją parašyta. Nebent mano žmogus pažada išplauti mėsmalę :)

Kaip išsirinkti kokybišką mėsą?
Pirkdami išstudijuokite etiketę - kuo mažiau priedų (sojos baltymų, krakmolo, morkų skaidulų) ir konservantų (antioksidantų, tirštiklių), tuo geriau. O geriausia - iš viso, be jų! Atkreipkite dėmesį į smulkintos mėsos konsitenciją - gera smulkinta mėsa yra vienalytė, nepavandenijusi. Dalinuosi vienu labai mėgstamu savo pasirinkimu - šviežia smulkinta Lapino puotos triušiena. Ši smulkinta mėsa, gaminama tik iš triušienos mėsos (98,8 proc.) ir valgomosios druskos (1,2 proc.). Taip - kaip ir turi būti! 


Salsva triušiena, kaip ir vištiena, mėgsta saldžius pagardus, todėl džiovinti abrikosai mielai paskolina triušienos maltinukams papildomą saldumo natą. Su tokiais maltinukais, suvyniotais į salotų lapus, prašyte prašosi būti valgomos garstyčios, nors, tiesą sakant, jie ir vieni labai skaniai susivalgo. Tokie tikrai nesudėtingi, bet prašmatnūs vasaros pietūs. Ir nepamirškite naudingai suvartoti laiškinių česnakų derlių (kokia aš dėkinga, kad tėveliai juo su manimi dalinasi). Nedidelis smulkiai supjaustytas šių laiškų pluoštelis labai smagiai įsipaišo į maltinukus ir suteikia jiems gaivumo. 
Beje, šiems maltinukams galite naudoti ir vištieną. 



2 valgytojams reikės (išeis po 2 maltinukus):
250 g šviežiai maltos triušienos "Lapino puota"
60 ml pieno
1 batono riekutės
1/4 svogūno
6-8 džiovintų abrikosų (priklausomai nuo to, kaip mėgstate)
6 laiškinių česnakų laiškų
1/3 arbatinio šaukštelio druskos
Šviežiai maltų juodųjų pipirų
2 valgomųjų šaukštų aliejaus (kepimui)

Triušienos maltinukai su džiovintais abrikosais

1. Nuo batono riekelės nupjaukite plutelę. Minkštimą pamerkite į pieną, šakute paspaudykite ir išmaišykite.
2. Kuo smulkiau (tuo skaniau bus) supjautykite svogūną, džiovintus abrikosus ir česnakų laiškus.
3. Į maltą triušieną sudėkite batono ir pieno mišinį, susmulkintus svogūną, džiovintus abrikosus ir laiškus. Padruskinkite ir papipirinkite (man patinka nepagailėti pipiriukų). Labai gerai išmaišykite, kol masė pasidarys vientisa ir puri.
4. Padalykite mišinį į keturias dalis, iš kiekvienos dalies suvilgytomis vandeniu rankomis suformuokite po maltinį. Išdėliokite maltinius lėkštėje, uždenkite maistine plėvele ir padėkite 1 valandai pailsėti į šaldytuvą.
5. Keptuvėje, tokio dydžio, kad maltinukai nesiliestų vienas su kitu, įkaitinkite aliejų. Kai aliejus gerai įkais, sudėkite maltinukus, kepkite ant šiek tiek mažesnės nei vidutinė ugnies, vis apverčiant, kol gražiai parus. Tai užtruks 10 - 12 minučių. Norint sultingų maltinų, labai svarbu jų neperkepti.

2015 m. liepos 26 d., sekmadienis

Visoje planetoje geriausias jautienos didkepsnis su T formos kauliuku - savaitgaliams, ir ne tik

O kaip kitaip šį kiek keistai atrodantį ir savo forma jausmingą didkepsnį, skleidžiantį subtilų druskos, pipirų ir vos juntamą citrinos, česnakų bei čiobrelių aromatą, pavadinti, jei visi kiti, gaminti pagal kitus receptus, su juo nesulyginami... o dar tas sultingas minkštumas ir pikantiško brandintos jautienos skonio gelmės. Tačiau neišsigąskite - jį paruošti gana paprasta, tik reikia būti spartiems ir žinoti kelis dalykus. Tai pagrindinis jautienos didkepsnio receptas, tik šiek tiek pamarinavau, sušvelnindama didkepsnio su T formos kauliuku mėsiškumą.

Taigi, pirma, išėmus didkepsnį iš šaldytuvo, prieš dedant į keptuvę, būtina jį gerai apdžiovinti popieriniu rankšluosčiu ir, pamarinavus su augaliniu aliejumi, citrinos žievele, česnaku ir čiobreliais, bent pusvalandį (o geriausia - visą valandą) palaikyti kambario temperatūroje, atokiau nuo saulės šviesos, kad apšiltų ir atsipalaiduotų. Šis žingsnis yra itin svarbus, kadangi tai leidžia mėsai iškepti vienodai ir tolygiai - jau turbūt esate girdėję, kad jei kepsnio vidus bus ledinis, kol jis keptuvėje apšils, mėsos pakraščiai perkeps ir taps sausi bei kieti.  

Antras svarbus dalykas kepant didkepsnį - labai gerai įkaitinti keptuvę, o kol keptuvė kaista, dosniai padruskinti ir papipirinti apšilusią mėsą. Atkreipkite dėmesį, kad didkepsniui druskos reikia kur kas daugiau nei žiupsnelio, antraip jis bus šiek tiek prėskas. Jei vartojate jūros druką, reikės apie pusės šaukštelio vienai didkepsnio pusei. Ir dar trupučio! Kaip supratote, mėsą sūdome paskutinę minutę.


Trečia, atsargiai paguldžius didkepsnį į keptuvę, svarbu - gerą minutę jo nekrutinti. Klausytis, kaip mėsa šnypščia. Stebėti, kokie stebuklai vyksta keptuvėje, nei per žingsnį neatsitraukiant nuo viryklės. Visgi kepinama ne ilgiau kaip 6-7 minutes ir didkepsnis kas minutę vartomas, kad nė viena jo pusė neliktų neapskrudinta.


Ko prireiks?
I. virtuvės įrankių:svarbiausias įrankis naminių didkepsnių kepime yra sunki špižinė keptuvė. Ji įkaista kaip tikras grilis, puikiai išlaiko ir paskirsto aukštą temperatūrą. Dėlto didkepsnis stebuklingai karamelizuojasi ir nereikia jo kišti į orkaitę ir ten baigti kepti. Taip pat būtų gerai, jei po ranka turėtumėte ir virtuvines žnyples, kadangi jomis labai patogu sugnybti ir apversti nemažus mėsos gabalus. O dar geriau, jeigu jūsų spintelės stalčiuje slepiasi maisto termometras, kuriuo galima pamatuoti vidinę mėsos temperatūrą, taip nepražiopsant pusiau iškeptos mėsos su šviesiai rausvomis sultimis stadijos. Šiaip paprastai didkepsnius kepu be termometro, bet tada nenuleidžiu akių nuo laikrodžio: 5-7 minutės ir drąsiai traukiu mėsą lauk iš keptuvės. 
II. kokybiškos mėsos: pradėkime nuo to, kad jautienos didkepsnis su T formos kauliuku yra du gėriai viename gabaliuke, nes jį sudaro dvejopos rūšies mėsa - mėsingo ir turtingo skonio siauroji nugarinė ir švelniausia jautienos dalis - išpjova. Na nežinau, ar jūs pastebėjote, bet Lietuvoje gan sudėtinga įsigyti tinkamą mėsos gabaliuką šiam didkepsniui, todėl visai netikėtai į mano rankas patekus "Kitchen me" brandintos jautienos lobiams, juos nekantraudama išbandžiau, tikrai patiko, todėl dabar siūlau ir jums išbandyti. Tokie verti nuodėmės... savaitgaliais, iš tiesų, ir ne tik :) visad, kai noris pasilepinti. Ir didesnio pinigo net negaila, kai žinai, kad bus gerai.   
III. druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų: nes jie geriausi  ir tikri didkepsnio draugai, ne, netokie kaip iš Facebook'o. Chi, chi!
IV. šio bei to įtrynimui: man labai dera jautiena, česnakas, čiobreliai ir citrina, kuri yra mano slapta didkepsnių marinato sudedamoji dalis. Stambios citrinos žievelės juostelės suteikia mėsai gaivaus aromato, bet neperlyg rūgštaus. Ir tiesa - čiobrelius galima keisti rozmarinais, jei tik mėgstate.
V. aliejaus: kurio reikia nedaug. Iš tiesų nieko stebuklingo - mums reikia tik, kad susidarytų tvirta, rusvai blizganti plutelė, bet mėsa neperkeptų iš vidaus ir nepabėgtų sultys.
VI. sviesto: nėra būtina, tačiau aš mėgstu, beskrudinant didkepsnį įmesti kupiną šaukštą sviesto, šiek tiek pakreipti keptuvę, kad riebalai subėgtų į vieną jos kraštą, semti tuo pačiu šaukštu putojantį sviestą ir pilti ant mėsos. Patikėkite manimi, toks žaidimas pagyvina ne tik patį kepimo procesą, bet ir mėsos skonį.


Su kuo patiekti?
Ištraukę didkepsnį iš keptuvės, neskubėkite jo pjauti. Padėkite ant medinės lentelės ir leiskite jam 10 minučių atvėsti. 
Labai gardu patiekti su špinatų lapeliais ir grybų padažu. Keptuvėje įkaitinkite 1 valgomąjį šaukštą aliejaus ir ištirpinkite 1 šaukštą sviesto, nustatę mažesnę nei vidutinė ugnį, kepkite 2 susmulkintus svogūnus, kol suminkštės (apie 7-8 minutes). Įdėkite dar šaukštelį sviesto, 200 g apvirtų miško grybų ir kepkite ant vidutinės ugnies apie 5 minutes. Supilkite 250 ml liesos grietinėlės, įtarkuokite 1 česnako skiltelę, padruskinkite ir papipirinkite. Palikite troškintis ant mažos ugnies apie 10 minučių.
Vieno didkepsnio, patiekto su šiuo sočiu grybų padažu ir ką tik iš orkaitės ištrauktomis bandelėmis, užteko mums dviems. Tikras skanumėlis! Ne tik kaulą apgraužėme, bet ir pirštus apsilaižėme. Jei su jumis, kaip kad su manimi, gyvena priklausomybę nuo jautienos didkepsnių turintis žmogus, yra didelė tikimybė, kad jis bus toks dėkingas už šiuos toooobulus pietus, jog jums net indų plauti neteks. 

1 jautienos didkepsniui reikės:
1 "Kitchen me" brandinto jautienos didkepsnio su T formos kauliuku (T-bone steak). Svoris - apie 400 g.
1 šaukšto su puse augalinio aliejaus (pvz.: vynuogių sėklų, rapsų)
4-6 šviežio čiobrelio šakelių
5-6 nedidelių česnako skiltelių
5 citrinos žievelės juostelių
1 kupino arbatinio šaukštelio druskos
Šviežiai maltų juodųjų pipirų
1 kupino valgomojo šaukšto sviesto

Jautienos didkepsnis su T formos kauliuku

1. Nusausinkite mėsą popieriniu rankšluosčiu.
2. 4 česnako skilteles nulupkite ir stambiai supjaustykite. Ne, tarkuoti, sutrinti ir panašiai itin susmulkinti česnako skiltelių negalima, kadangi mes norime, kad mėsai česnakas suteiktų tik švelnų aromatą. Sumaišykite stambiai susmulkintą česnaką su puse šaukšto aliejaus, 2-3 čiobrelio šakelėmis ir citrinos žievelės juostelėmis. Abi kepsnio puses aptepkite pasiruoštu marinatu ir palikite pastovėti kambario temperatūroje apie valandą. Jokiu būdu negrąžinkite didkepsnio atgal į šaldytuvą. 
3. Įkaitinkite 1 šaukštą aliejaus ant didelės ugnies, kol pasirodys dūmelis. Tuo metu nuvalykite nuo mėsos čiobrelio šakeles, česnaką, ctrinos žievelę, pabarstykite mėsą iš abiejų pusių druska ir maltais juodaisiais pipirais.
4. Atsargiai įdėkite mėsą į keptuvę ir kepkite po 2 minutes iš abiejų pusių (iš viso 4 minutes), pora kartų apverčiant, tada sudėkite sviestą, keletą čiobrelio šakelių, likusias nesmulkintas česnako skilteles ir kepkite dar 2-3 minutes - priklausomai nuo didkepsnio dydžio. Nepamirškite mėsos vis apversti ir palaistyti aromatingais riebalais. Po 5-7 minučių nuo mėsos patekimo į keptuvę, temperatūra didkepsnio centre turėtų būti apie 60-65 C.
5. Perkelkite didkepsnį ant lentelės ir palikite 10 minučių atvėsti. Jokiu būdu nepulkite pjaustyti iš karto. Už kantrybė tikrai bus atlyginta ;)

2015 m. liepos 20 d., pirmadienis

Pieniška ryžių dribsnių košė su trešnėmis

Jei tik dažniau nustotume žvalgytis aplinkui ir atkreiptume dėmesį į tai, ką turime, pastebėtume, kad taip paprasta rasti laimę, jos neieškant. Jei tik dažniau nustotume atsiprašinėti už tarp šonkaulių ir nuostatų įkalintas laukines širdis ir leistume joms riaumoti, pajustume, kad niekas, visiškai niekas, negali mūsų sustabdyti, siekiant savo svajonių.



Galime visą dangų ištapetuoti tyliais norais ir apsimesti kažkuo kitu, nei esam, bet ateina tokia diena, kai reikia išdrįsti būti jautriems mažoms gyvenimo akimirkoms ir nesigėdyti dalykų, dėl kurių mūsų keistuolės sielos tampa laimingos. Išdrįsti būti tikrais, aistringais, nuoširdžiais, žaismingais, naiviais, mylinčiais ir mylimais, atsiribojant nuo teisinga, reikia, būtina. Vardan ko mes atsisakome savęs, savo veido ir savo gyvenimo? Vardan ko slepiamės už kaukių? Žinot, man viskas būna tvarkoj tada, kai išgirstu žodžius, kad į mane niekas rimtai nežiūrės, jei būsiu tokia gyva ir kintanti. 




Bet man ir nereikia griežtumo, tvarkingo sustabarėjimo, nepažeidžiamo įvaizdžio ar aukštų pozicijų, aš tik noriu išgręžti gyvenimą sausai, išreikšti save, užkopti į aukštą patyrimų kalną, o tada į dar aukštesnį. Noriu, kad viduje būtų ramu ir gera, jog neišdaviau savęs dėl spalvingų kitų sukurtų paveikslėlių, kaip turi atrodyti teisingas suaugusio žmogaus gyvenimas.
Kartą Dalai Lamos kažkas paklausė, kas jį labiausiai stebina šiame pasaulyje. Jis atsakė: „Tai žmogus. Nes jis aukoja savo sveikatą, kad uždirbtų daugiau pinigų. Paskui jis aukoja pinigus, kad atstatytų savo sveikatą. O tada būna taip susirūpinęs dėl savo ateities, kad nesidžiaugia dabartimi. Viso to rezultatas: žmogus negyvena nei dabartyje, nei ateityje. Jis gyvena taip, tarsi niekada nemirtų. Ir galiausiai numiršta taip, tarsi nebūtų gyvenęs."     
 
O dabar über-super-duper skanios (pastiprintos trešnėmis, jei tik norisi, jei sode nuo prisirpusių uogų linksta medžių šakos ir yra laiko kauliukams išiminėti) ryžių dribsnių košės receptas! Naiviems, žvaliems, įkvepiantiems rytams, nes kalnus verčiančios energijos ši košė suteikia bent kelioms valandoms į priekį, o išverda per mažiau nei 10 minučių nuo to momento, kai į prikaistuvį supili vandenį.
Ir dar man smalsu, kokias košes vasarą verdate Jūs?


2 valgytojams reikės:
140 g ryžių dribsnių (1 puodelio, kurio talpa - 250 ml)
375 ml pieno (1 puodelio su puse)
375 ml vandens (1 puodelio su puse)
1 šaukšto medaus
1/8 arbatinio šaukštelio druskos
1 puodelio trešnių, išimtais kauliukais (galima keisti kitomis mėgstamomis uogomis)
 
Pieniška ryžių dribsnių košė su trešnėmis

1. Ant vidutinės ugnies užvirkite vandenį ir pieną. Į verdantį vandenį ir pieną suberkite druską, sudėkite medų ir vėl užvirkite.
2. Suberkite ryžių dribsnius, trešnes, išmaišykite kuo vienodžiau, užvirkite, sumažinkite ugnį iki mažos ir, vis pamaišant, bet ne per dažnai, virkite 5 minutes.
3. Nukelkite puodą nuo ugnies. Uždenkite ir palikite 3-5 minutėms išbrinkti. Praėjus keletui minučių, galima imti ragauti. Skanaus! 

2015 m. liepos 18 d., šeštadienis

Virtinukai su varške ir špinatais

Kiek daug laiko prarandame, nevertindami to, ką turime, o ruošdamiesi gyventi ateityje. Iš tiesų reikia gyventi tuoj pat ir kurti gėrį, net kai kas nors nesiseka.

Tada gyvenimas tampa paprastas. Lėtai ruoškite arbatą ir pajuskite nepaprastai malonią jos šilumą. Būkite šokdinami stebuklingos lietaus muzikos. Dėkokite už komplimentus. Beatodairiškai įsimylėkite. Tikriausiai patirsite kančios, bet mylėdami galime viską ir tampame geresniais.

Kurkite. Neatsisakykite siūlomo saldainio ar šokolado gabalėlio. Išnaudokite progas, net jei bijote. Kai nežinote, klausinėkite. Klyskite, o iš klaidų, jei tik pavyksta, mokykitės. Mylėkite save. Paleiskite, kas skaudina. Ir aukite. Bei gaminkite maistą sau ir savo žmonėms.
 
Pavyzdžiui, kad ir kokių skanių virtinių galite įsigyti parduotuvėje, juose, tikrai ir šventai pasakius, neaptiksite tiek meilės, šilumos ir dėmesio, kiek turi savo rankomis pagaminti virtinukai. Vien tik tešlos iškočiojimas - ko vertas.

Labai, net labai, neblogas skonių derinys bei geras būdas pasimėgauti špinatų sezonu - tai virtinukai su varške ir špinatais bei pakepintos kedrinės pinijos. Todėl šių tobulų virtinukų dažniausiai darau daug. Lengvi, kvepiantys česnakais ir šviežiai tarkuotu muskatu, pagardinti tirpintu sviestu ir parmezanu virtinukai akimirksniu išgaruoja iš lėkščių, taigi, nevisad ką ir užsišaldyti lieka. O turėti užsišaldžius vieną kitą saujelę naminių virtinukų yra visiškas gėris. 

Geltona spalva virtinukų tešlą nudažo naminių kiaušinių tryniai... kuri man labai gražiai žiūris su žalia, ryškia špinatų spalva. Mmm!

4 valgytojams reikės:
Tešlai
450 g miltų (405 D)
1 didelio kiaušinio
1 trynio
160 ml šilto vandens
1/3 arbatinio šaukštelio druskos

Įdarui
350 g špinatų
1 valgomojo šaukšto sviesto
2 česnako skiltelių
1/4 arbatinio šaukštelio šviežiai tarkuoto muskato
3/4 arbatinio šaukštelio druskos
400 g pusriebės varškės
1 trynio
Maltų juodųjų pipirų

Patiekimui
4 valgomųjų šaukštų ištirpinto sviesto
Sausoje keptuvėje pakeptų pinijų
Parmezano
Natūralaus jogurto/grietinės

 Virtinukai su varške ir špinatais

1. Miltus su druska persijokite į didelį bei platų dubenį. Jei mėgstate sūresnį maistą, druskos galite įberti truputį daugiau. Viduryje padarykite didelį ir gilų "šulinį", paliekant šiek tiek miltų ant "šulinio" dugno. Į "šulinį" įmuškite kiaušinį, trynį ir supilkite vandenį. 
2. Atsargiai - nenugriaunant "šulinio sienų" - šakute išplakite kiaušinius su vandeniu. Tada lėtai įmaišykite į plakinį miltus, po truputį juos verčiant į vidurį, kol gausite lipnią (grietinės tirštumo) masę. Taip, įmaišant vis daugiau miltų, užminkykite tešlą.
3. Gautą tešlą padėkite ant miltais pabarstyto paviršiaus ir minkykite, kol gausis vienalytė ir elastinga tešla. Tai užtruks apie 15 min. 
4. Minkyti reikėtų taip: viena ranka prilaikykite tešlos kraštą, o kitos rankos delno apačia stumkite tešlą nuo savęs, kad ji išsitemptų.
5. Taip ištemptą tešlą perlenkite ir vėl stumtelėkite ir vėl perlenkite ir t.t. Tešlos rutulį įvyniokite į maistinę plėvelę ir palikite šaldytuve apie vieną valandą "pailsėti". Poilsis BŪTINAS :) Kol tešla ilsisi, ruošiame įdarą.
6. Gamindami įdarą, didelėje keptuvėje ištirpinkite sviestą, sudėkite špinatus, užtarkuokite česnako skilteles ir kepkite, kartais pamaišydami, ant vidutinės ugnies keletą minučių, kol špinatų lapeliai sukris. Kai špinatai sukris, įmaišykite muskatą ir nuimkite nuo ugnies. Špinatus nusunkite sietelyje ir susmulkinkite. Varškę sumalkite mėsmale arba gerai sutrinkite šakute. Dideliame dubenyje sumaišykite varškę, špinatus, trynį ir druską. Papipirinkite.
7. Supjaustykite tešlą į 6 gabalus, suvoliokite rutulius, juos suvyniokite į maistinę plėvelę ir laikykite, kol prireiks. Imkite vieną rutulį ir iškočiokite kuo plonesnį tešlos lakštą. Geriausia 1 - 2 mm storio. Imkite stikliuką ir juo išspauskite skritulėlius. Ant vienos skritinėlio pusės dėkite šaukštelį įdaro, skritinėlio kraštus aptepkite šaltu vandeniu, kita puse šį įdarą užklokite, tvirtai užspauskite kraštelius. Virtinius laikykite uždengtus maisto plėvele.
8. Virtiniams virti pasirinkite kuo platesnį puodą ir įpilkite į jį 2/3 vandens. Užvirus vandeniui, įberkite druskos. 1 litrui imu apie šaukštelį ar šaukštelį su puse druskos. Vienu kartu virkite ne daugiau nei 15 virtinių. Užvirus virtiniams, švelniai pamaišykite, virkite 2-3 minutes. Išvirusius virtinius supilkite į kiaurąsamtį, kad nuvarvėtų vanduo. Gerai nuvarvinkite ir išmaišykite su ištirpintu sviestu. Pabarstykite pakeptomis pinijomis bei užberkite šiek tiek parmezano. Jei mėgstate, galite užkrėsti šaukštą jogurto ar grietinės, nedelsiant patiekite.

2015 m. liepos 17 d., penktadienis

Cukinijų, žalumynų ir feta sūrio blyneliai su graikiško jogurto padažu

Visiškai neginčytina, ką P. Coelho rašė apie paprastus dalykus, kad jie yra ypatingiausi, bet tik išminčiai sugeba juos pamatyti. Tai sakydama, neturiu omenyje paviršutiniškumo, prastumo ar banalumo. Paprasti dalykai - tai apsibrozdinti keliai, patiriant gyvenimą ir siekiant sužinoti daugiau, megztinio mezgimas, padedantys augti išminties krislai, surankioti sutikus nepaprastus, keistus žmones, daržovių auginimas, tylios poilsio minutės, "išvalančios" kaktos raukšles, niekam nieko neįrodinėjimas, naminio maisto ruošimas, uogų rinkimas. Skubančioje visuomenėje vis mažiau dėmesio tekreipiama į tokius dalykus, it būtų negalima sau to leisti, it svarbiausia būtų automobiliai, daiktai ir namai. Bei laiko neturėjimas paprastiems dalykams.


Be paliovos sulaukiame raginimų veržtis sėkmės link, pereinant ir vandenį, ir ugnį. Baiminamės būti pasmerkti ir praminti nevykėliais, todėl, lygindami save su kitais, atsisakome ištikimybės savo būčiai, darbuojamės dėl įspūdingesnio gyvenimo aprašymo, dėl didesnės galios, prestižo, valdžios ar atlyginimo. Tačiau, ar iš tiesų taip prisijaukiname laimę, o ne praleidžiame ją pro pirštus, aklai įsikibę mums primestų sėkmingo gyvenimo modelių?


Ar iš tiesų daiktų turėjimas vertingesnis už buvimą, įvaizdis už džiugesį, pirkimas už gyvenimą, o rodymas už mėgavimąsi?

"Aš atsisakiau elektros ir pats kūrenu židinį bei viryklę. Vakarais uždegu senas lempas. Čia nėra vandentiekio, ir aš pumpuoju vandenį iš šulinio. Aš skaldau malkas ir pats gaminuosi valgį. Šie paprasti dalykai suteikia žmogui paprastumo, nes juk taip sunku būti paprastam!
Bolingene mane supa tyla, ir aš gyvenu kuklioje harmonijoje su gamta. Galvoje kyla mintys, siekiančios šimtmečių glūdumą ir užbėgančios už akių tolimai ateičiai. Čia sumažėja kūrybos kančios, čia kūrybiškumas susijungia su žaismingumu." Jung, Carl Gustav


Ir skaniausia yra tai, kas paprasta. Tai itin mėgstamas mūsų vasaros receptas, kai darže netrūksta cukinijų. Šiuos blynelius nesudėtinga išsikepti, tik nebijokite į juos dėti žalumynų. Blyneliai išeina labai minkšti, jaukiai kreminiai, aromatingi, lengvi. Ir šiek tiek traškia išore. Prie blynelių itin dera lašišos juostelės ir graikiško jogurto padažas su mėtomis bei lašelis citrinos sulčių. Be to, juos galima šildyti orkaitėje, nors skanu valgyti ir šaltus, todėl drąsiai galite neštis į iškylas.
Graikiško jogurto padažą visada ruošia mano žmogus, kol aš keptuvėje čirškinu blynelius. Negirsiu per daug, tik išduosiu, kad tikrai nesu skanavusi puikesnio jogurto padažo.


4 valgytojams prireiks:
Blyneliams:
900 g. jaunų, neperaugusių cukinijų (5 puodeliai (puodelio talpa - 250 ml) tarkuotos masės)
200 g graikiško tipo salotų sūrio (pvz.: "feta" sūrio, galite pakeisti pusriebe varške)
20 g šviežių krapų (susmulkinus gaunasi apie 4 su puse - 5 valgomieji šaukštai)
15 g šviežių petražolių (susmulkinus gaunasi apie 4 valgomieji šaukštai)
5 svogūnų laiškų (10 - jei kūdi)
70 g parmezano sūrio arba kito kietojo sūrio (sutarkavus gaunasi apie 10 valgomųjų šaukštų)
1 su puse arbatinio šaukštelio druskos
Šviežiai maltų juodųjų pipirų
2 didelių kiaušinių
6-10 valgomųjų šaukštų miltų(tipas - 550 D)

Jogurto padažui su mėtomis:
250 ml graikiško jogurto
2 smulkiai sutarkuotų česnako skiltelių
1 nutarkuotos citrinos žievelės
1/3 arbatinio šaukštelio druskos
5 itin smulkiai supjaustytų mėtų lapelių
Šviežiai maltų juodųjų pipirų

Patiekimui:
Silpnai sūdytos lašišos, citrinos skiltelių

Cukinijų, žalumynų ir feta sūrio blyneliai su graikiško jogurto padažu
 
1. Cukinijas nuplaukite, nupjaukite jų galiukus ir stambiai sutarkuokite burokine tarka. Į sietelį pakabintą ant dubenėlio įtieskite rankšluostuką, suverskite cukinijas. Labai gerai nuspauskite skystį.
2. Smulkiai supjaustykite svogūnų laiškus, petražoles bei krapus ir suberkite pas cukinijas. Taip pat pas cukinijas suberkite druską ir juoduosius pipirus.
3. Kiaušinius gerai išplakite iki putų ir supilkite pas cukinijas taip pat. Viską gerai išmaišykite. Į gautą masę įmaišykite miltus (iš pradžių 6 šaukštus), smulkiai sutrupinkite "Feta" sūrį ir įtarkuokite parmezano. Vėl viską gerai išmaišykite.
4. Keptuvėje įkaitinkite pora šaukštų aliejaus ir kepkite blynus iš maždaug vieno kupino šaukšto tešlos ant vidutinės ugnies, kol gražiai apskrus. Iš pradžių pabandykite kepti vieną blyną, jei tešla per skysta, neis blyno gražiai apversti, tada į tešlą įmaišykite dar pora šaukštų miltų. Gali būti, kad po kiek laiko tešla išskystės, galite tada įmaišyti dar pora šaukštų miltų. Tačiau labai svarbu nepadauginti miltų ir naudoti jų kiek įmanoma mažiau.
5. Jogurto padažui sumaišykite jogurtą su česnaku, mėtomis ir citrinos žievele. Paskaninkite druska ir papipirinkite.

2015 m. liepos 16 d., ketvirtadienis

Pieniška šviežių daržovių sriuba

Praeitą savaitgalio popietę, grįžusi į kaimą, savo išpūstomis akytėmis ilgai stebėjau tiesiog sprogstamos jėgos nulyto daržo žalumą. Tiesą pasakius, pusę savaitės, mane, apsiginklavusią dubeniu ar stiklainiu, pasitikdavo žalias daržo priglobstis. Džiaugiausi čia viskuo kaip vaikas: ir gausų derlių mezgančiomis pupelėmis, ir saulėje nokstančiais oranžiniais moliūgais, ir pamažėle pilnėjančiomis žirnių ankštimis, ir po basomis kojomis braškančia žeme. 
 

Tačiau, dangų užklojus lietui ir vėsioms vėlyvo vakaro sutemoms, kai, iki pažąstų užsitraukusi paklodę, įsitaisydavau lovoje paskaityti, rodėsi, dieną saulė nė nebučiavo strazdanomis skruostų ir nuogų pečių. O gal iš tikrųjų septyni miegantys broliai užsako orus? Ir visos septynios savaitės vis prapliups lietumi? Tokiu oru mėgstu maistą, kuris teikia bendrumo su maloniais prisiminimais, leidžia nusiraminti ir pasisemti jėgų, kurio paragavus, gyvenimas nusidažo jaukesnėmis spalvomis.


Tai vadinu "maistu, kuriuo mus maitino mamos ir močiutės vaikystėj". Paprastu. Žemišku. Teikiančiu sveikatos. Gaminamu beveik iš nieko. Iš gabaliuko to ir saujelės ano. Man atrodo, pieniška šviežių daržovių sriuba būtent ir yra vienas iš pačių pačiausių, tikrų tikriausių tokio maisto pavyzdžių - švelni, lengva, minkšta, gerai priimama pilvelio. Kurios norisi sulijus ir sušąlus, susirgus nostalgija ir svajojant, praradus gyvenimo džiaugsmo polėkį ir ieškant laimės arba atvirkščiai, suradus laimę. O svarbiausia tereikia tik pusvalandžio ir dubenėlis šios stebuklingos sriubos jau garuoja ant stalo.  


Taip, taip, dar yra keletas taisyklių, į kurias reikia atsižvelgti, verdant pienišką daržovių sriubą. Pirma, daržovės piene ilgai nesuverda, todėl jas iš pradžių reikia virti nedideliame kiekyje pasūdyto vandens ir, tik sriubai baigiant virti, supilti pieną. Kitas svarbus dalykas, jei nemėgstate virinto pieno, prikaistuvį nuo ugnies nukelti, vos pasirodžius pirmiesiems virimo požymiams: sriubos paviršius tampa nebelygus, su mažais burbuliukais.  


Antra, žinoma, būtina sriubai "suteikti skonį":  pradžioje gerame šaukšte sviesto pakepinti morkas ir neužmiršti poros šaukštų ryžių, o sriubai išvirus, ją papipirinti, įberti žiupsnelį cukraus, be to, ir krapai čia puikiai tinka. O dėl pieno geriau rinktis riebesnį.

Ir trečia, neleisti pervirti daržovėms: ryžiai ir visi šakniavaisiai (bulvės, morkos) dedami tuo pačiu metu ir anksčiau negu gležnieji žirneliai. Nedėkite jų per anksti, kad nesukristų, neprarastų spalvos bei maistinės vertės.
Na, štai ir visos paslaptys. Tikiu, kad jau skuodžiate į daržą arba artimiausią turgelį. Skanaus! 


2 valgytojams reikės:
3 mažyčių (naujo derliaus) bulvių (apie 100 g)
2 mažyčių (naujo derliaus) morkų (apie 60-70 g)
4 valgomųjų šaukštų šviežių žirnelių (apie 60 g)
2 valgomųjų šaukštų (rekomenduoju "Jasmine") ryžių (apie 30 g)
Keleto mažų šakelių krapų
1 valgomojo šaukšto sviesto (rekomenduoju "ghee" sviestą)
200 ml pieno
240 ml vandens
1/4 arbatinio šaukštelio cukraus
3/4 arbatinio šaukštelio druskos
Maltų juodųjų pipirų

 Pieniška šviežių daržovių sriuba

1. Nuskuskite morkas ir bulves. Morkas supjaustykite plonais griežinėliais. Bulves supjaustykite apie 1,5 cm dydžio kubeliais.
2. Suberkite ryžius į sietelį ir perplaukite po šaltu vandeniu.
3. Nedideliame prikaistuvyje palengva ištirpinkite sviestą, suberkite morkas, ant mažos ugnies pakepinkite morkas, kol šiek tiek apskrus.
4. Sudėkite bulves ir ryžius, suberkite druską, supilkite vandenį, išmaišykite, užvirkite ir palenga virkite 10 minučių.
5. Susmulkinkite krapus. Praėjus 10 minučių, suberkite žirnelius ir krapus, užvirkite ir virkite dar 3-5 minutes, kol ryžiai ir visos daržovės taps minkšti.
6. Supilkite pieną, cukrų ir pakaitinkite iki užvirimo. Jei nemėgstate virinto pieno, švelniai pakaitinkite, bet neužvirkite. Pagardinkite pipirais bei paragavę cukrumi ar druska, jei reikia, ir patiekite.

2015 m. liepos 11 d., šeštadienis

Panini su Bri sūriu, rūkyta vištiena ir keptais obuoliais

Maudynių sezonas tęsiasi. O po ilgų maudynių ežere beveik nieko nėra skaniau už karštą vištienos sumuštinį su rukolos, užaugintos pas tėvus kaime, salotomis.


Tiksliau pasakius, būna akimirkų, kai tiesiog reikia sluoksniuoto sumuštinio, sudėlioto iš storų viso grūdo miltų duonos riekių, griežinėlio sūrio ir trupučio vištienos bei keptų obuolių, net jei nedėvi šlapio maudymosi kostiumėlio.    


Dabar šiek tiek apie keptus obuolius. Gal jie ir kiek senamadiški - vaikystėje obuolius močiutė kepdavo kiekvieną vėlyvos vasaros rytą. Bet jie tikrai nėra tiktai paguodos maistas. Ir ne vien dėl nostalgijos, įpusėjus vasarai, aš juos kepu ir kepu. 


Vienas iš paprasčiausių būdų pasimėgauti keptais obuoliais, jei nesuvalgau jų tiesiai iš keptuvės: juodos duonos riekę aptepti sviestu, užkloti salotos lapą ir ant salotos sukrauti kalną (su lašeliu medaus) keptų sultingų obuolių. Aišku, savo žmogaus tokiais "desertiniais" sumuštiniais neįtikinu. Gal viskas būtų paprasčiau, jei pirma būtų neparagavęs šių? 


Nes kepti obuoliai yra sukurti ne tik juodai duonai, bet sūriui Bri bei rūkytai vištienai. Netikit? Tada kepam! Tik būtinai šiems sumuštiniams su sultingų obuolių gabalėliais, paslėptais po pikantišku Bri sūriu, nepatingėkite sumaišyti rukolos lapelių salotų.


1 sumuštiniui reikės:
1/4 didelio obuolio
1/4 arbatinio šaukštelio medaus
2 itališkos duonos Ciabatta ar kitos baltos duonos riekių (riekės storis apie 15 mm)
30 g Bri sūrio riekelių
30 g rūkytos vištienos gabalėlių
6 rukolos lapelių
1/2 arbatinio šaukštelio citrinos sulčių
1/2 arbatinio šaukštelio šviežių smulkintų čiobrelių
Aliejaus (rekomenduoju, graikinių riešutų)
Maltų juodųjų pipirų 

Panini su Bri sūriu, rūkyta vištiena ir keptais obuoliais
 
1. Nuplaukite obuolį, nulupkite, supjaustykite apie 1,5 cm dydžio gabalėliais. Įkaitinkite keptuvę su puse arbatinio šaukštelio aliejaus, apkepkite obuolio gabalėlius, kol gražiai apskrus - apie 3 minutes, tada sudėkite medų ir pakepkite dar 2 minutes.
2. Kiekvienos duonos riekės vieną pusę aptepkite aliejumi. Ant vienos riekės sausos pusės dėkite Bri sūrio riekeles, rūkytos vištienos gabalėlius, apkeptus obuolius ir rukolos lapelius, sumaišytus su 1/2 valgomojo šaukšto aliejaus, citrinos sultimis ir čiobreliais. Papipirinkite.
3. Užvožkite sumuštinį kitos riekės sausąja puse.
4. Paskrudinkite sumuštinį sausoje keptuvėje ant vidutinės ugnies iš abiejų pusių, švelniai paspausdami mentele ar mažesnės keptuvės dugnu.