2013 m. gruodžio 23 d., pirmadienis

Sausainiai Kalėdų Seneliui

Ar nepasimetei pirkimo karštligėje ir pastebi ankstyvas sutemas, kuriose tiek ramybės ir stiprios stebuklo artėjimo nuojautos? Stebėdama, kaip mirksi teksto žymeklis, galvoju, ką galiu Tau palinkėti, jei pasiklydai, jei balose atsispindinčios žibintų šviesos ir ilgas dovanų sąrašas neįkvepia širdy užkurti vaikiško džiaugsmo krosnies ir iškišti nosies iš vidinio liūdesio ir nuovargio namų? Kokiais žodžiais Tave apkabinti, kad jie nebūtų tik dailus, bet nesušildantis apklotas?
Hmmm...palinkėsiu paprastai...
...Kai prekybos centre užleisi vietą prie kasos, kai atsisėsi prie Kūčių stalo ir lauši kalėdaitį, patikėk jautria ir auginančia meile,  net jei ji ir tokia trapi bei pažeidžiama, patikėk, kad kiekvienas iš mūsų esame ypatingas, patikėk, kad ir, be brangių dovanų ir tobulų kaukių, galime būti reikalingi kitiems, patikėk, kad pasaulis - pilnas šilumos ir stebuklų. Prisijaukink drąsą būti savimi ir duoti kitiems dėmesį, laiką, atvirumą, nieko nesitikint atgal. Pajausk dėkingumą už tai, kas sustiprino, sugriaudamas Tavo mažą pasaulį, nes niekas nevyksta be priežasties. Išsivaduok iš laukimo, savęs gailesčio, kitų kaltinimo ir pykčio. Būk laimingas, labai laimingas, užkrėsk tuo kitus, apkabink, pasakok, klausykis, bučiuok ir atleisk. Tai taip paprasta, bet veikia. Tikrai veikia.
Apkabinu... stipriai. Ačiū, kad esi, užsuki ir skaitai. Atsidėkodama dalinuosi 4 sausainių receptais iš 4 ypatingų žmogučių firminių kepinių sąsiuvinių. Nuoširdžiai ačiū, Renata, Egle, Giedre ir Monika.
Nes sausainių kepimas gali išgelbėti pasaulį... o naktį iš Kūčių į Kalėdas, apskritai, sausainiai būna skaniausi. Su manimi, manau, sutiktų ir Kalėdų senelis. Tik nepamirškite stiklinės šalto pieno šalia sausainių lėkštės.  
 


"Riešutinio sviesto" sausainių receptas į mano namus atkeliavo prieš šešis metus iš Renatos virtuvės. Ji receptą gavo iš mamos kaimynės. Nežinau, ar yra, kuo girtis, bet, kai pirmą kartą išsikepiau šių sausainių, suvalgiau juos visus, dar nespėjus sausainiams atvėsti. Sausainiai gaunasi gardžiai traškūs, trapūs, sviestiniai, tiesiog tirpstantys burnoje, ne per saldūs ir lengvi kaip sniego pusnys. Na, žinote, tokie "naminiai" ir net kvepiantys riešutais, nors čia jų nei pėdsako. Menkutis perspėjimas - sviesto lydymui skirkite daugiau dėmesio, visa kita: viens - du, ir baigta.


Apie 36 sausainiams reikės:
230 g sviesto
110 g cukraus
1 valgomojo šaukšto vanilinio cukraus
3 valgomųjų šaukštų grietinės
1 arbatinio šaukštelio valgomosios sodos
350 g miltų

Riešutinio sviesto sausainiai. Lengvi kaip sniego pusnys

1. Sviestą sudėkite į nedidelį puodą ir, kaitinant ant vidutinės ugnies, ištirpinkite, užvirkite ir, vis pamaišant, kaitinkite apie 5-6 minutes. Sviestas suputos (putų nugraibyti nereikia), po to paruduos, t.y. įgis gintarinę spalvą, pasklis malonus riešutų aromatas, atidžiai stebėkite, kad neprisviltų. Perpilkite į kitą indą ir palikite atvėsti, kol sutirštės ir taps lyg kremas. Nuosėdas palikite puode - jų nebereikės.
2. Įjunkite orkaitę - temperatūra 165 C. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi.
3. Į dubenį, kuriame yra minkštas sviestas, suberkite cukrų ir vanilinį cukrų, gerai išplakite elektriniu plakikliu, kad masė taptų puri. Tai užims apie 2 minutes. Grietinę sumaišykite su soda ir įmaišykite į sviesto masę. Miltus suberkite į grietinės ir sviesto masę, viską sumaišykite, suspauskite rankomis - gausite gana kietą tešlą.
4. Imkite valgomąjį šaukštą tešlos, formuokite kamuoliukus, dėkite juos į kepimo skardą. Rutuliukus dėkite taip, kad jie būtų gerokai nutolę vienas nuo kito. Kepkite apie 20-23 minutes, kol sausainiai pagels. Tik stebėkite, kad nesudegtų. Atsargiai išimkite iš skardos ir palikite atvėsti.

P. S.:"Palaimintas laikas, kuris visus įtraukia į meilės sąmokslą." Hamilton Wright Mabie


Šiais biriais žemės riešutų sviesto sausainiais mane ir mano žmogų papirko Eglė. Niekada nemaniau, kad sausainių apvoliojimas cukruje gali daryti tokius stebuklus. Iškepusi juos kelis kartus, supratau, kad šie sausainiai ne tik nepakartojami, kai norisi kažko saldaus, bet ir lengvai pagaminami, todėl tinka, kai saldaus norisi greitai. Be to, jei spintelėje neturite miltų ir sviesto, nieko tokio, sausainiai puikūs gaunasi ir be jų - tik imkite pilną puodelį žemės riešutų sviesto.
Tik tarp mūsų: mano žmogus šiuos sausainius vadina - rojus žemėje.  


Apie 44 sausainiams reikės:
115 g kambario temperatūros sviesto
180 g žemės riešutų sviesto
115 g cukraus "Demerara"
1 valgomojo šaukšto vanilinio cukraus
1 kiaušinio
1 arbatinio šaukštelio valgomosios sodos
275 g miltų
Keleto šaukštų cukraus sausainių apvoliojimui

Šerkšnoti žemės riešutų sviesto sausainiai

1. Įjunkite orkaitę - temperatūra 190 C. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi.
2. Miltus sumaišykite su soda.
3. Sviestą ir žemės riešutų sviestą gerai išplakite elektriniu plakikliu, kad pasidarytų vientisa masė. Suberkite cukrų ir vanilinį cukrų, plakite, kol gausite purią masę (apie 3 minutes).  Įmuškite kiaušinį ir plakite, kol pasidarys vientisas kremas.
4. Į gautą kremą suberkite miltų mišinį, išmaišykite, išeis gana minkšta tešla. Į dubenėlį suberkite cukrų.
5. Imkite valgomąjį šaukštą tešlos, formuokite kamuoliukus, apvoliokite juos į cukrų, dėkite į kepimo skardą. Kepkite apie 10 minučių, kol truputį pakils ir sutrūkinės. Šilti sausainiai bus trapūs, bet vėsdami kietės. Todėl iš skardos imkite juos atsargiai.  
P. S.: "Kiekvienąsyk, kai eglutės žaisliukuose slypi svajonės, yra Kalėdos." P. Milgevičius


Tokiais paprastais trapiais sausainiais, ne per saldžiais - vienais iš tų, kuriuos norisi pamirkyti į šilta arbatą, skaitant knygą, mane vis pavaišina Giedrė. Sulesame juos iki paskutinio trupinėlio. Tada prisižadu, kad pati jų nekepsiu, bet vis neatsispiriu šių sausainių gaivumui. Gaivų skonį sausainiams suteikia apelsino žievelė, kurios lengvas kartumas puikiai dera su aguonomis.


Apie 40 sausainių reikės:
1 apelsino nutarkuotos žievelės 
1 citrinos nutarkuotos žievelės
1/2 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
300 g miltų
80 g aguonų
230 g kambario temperatūros sviesto
100 g cukraus
2 valgomųjų šaukštų vanilinio cukraus
2 kiaušinių trynių
1 valgomojo šaukšto apelsino sulčių ir trupučio puošimui
1 valgomojo šaukšto citrinos sulčių

Kvepiantys Kalėdomis sausainiai su aguonų grūdeliais

1. Įjunkite orkaitę - temperatūra 180 C. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Mažame dubenėlyje sumaišykite nutarkuotas žieveles - jų prireiks tiek papuošimui, tiek į sausainių tešlą.
2. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, druska ir aguonomis. 
3. Sviestą su cukrumi ir vaniliniu cukrumi išplakite elektriniu plakikliu, kad taptų purus. Sudėkite trynius ir vėl plakite, kol pasidarys purus kremas. Tada įmaišykite apelsinų ir citrinų sultis. Galiausiai į šią masę įmaišykite 1 valgomąjį šaukštą žievelių mišinio.
4. Miltus suberkite į sviesto masę ir išmaišykite.
5. Imkite valgomąjį šaukštą tešlos, formuokite kamuoliukus, dėkite juos į kepimo skardą. Rutuliukus dėkite taip, kad jie būtų gerokai nutolę vienas nuo kito. Rutuliukus vos vos suvilgykite apelsino sultimis ir uždėkite ant jų truputį apelsino ir citrinos žievelių mišinio. Šiek tiek paspauskite, kad priliptų. Kepkite apie 12 minučių, kol sausainiai pagels. Tik stebėkite, kad nesudegtų. 

P. S.: "Laimingų, laimingų Kalėdų, kurios gali Tave sugrąžinti į vaikystės dienas, kurios gali senam vyrui priminti jo jaunystės malonumus, kurios gali jūreivį ar keliautoją nukelti tūkstančius kilometrų ir grąžinti į jo namus prie židinio!" Čiarlzas Dikensas
 

Monika kartą pirmo sniego proga iškepė man šių turtingo skonio, sodrių ir labai minkštų sausainių. Nuo to vakaro, kepiau juos daugybę kartų, ypač pasiilgus sniego ar burnoje ilgai išliekančio saldžiai kartaus šokolado skonio. Tikrai patikimi, kiek kepiau, visada pavykdavo, tik svarbu prisiminti, kad negalima perkepti. Taip, gaminami ilgokai, bet tikrai nesudėtingai, ir, be to, jie to verti - kiekvienos sekundės: pasisekimas tarp valgytojų būna milžiniškas.  


Apie 50 sausainių reikės:
115 g kambario temperatūros sviesto
120 g juodojo šokolado
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
170 g cukraus "Demerara"
3 kiaušinių
1 ir 1/2 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
280 g miltų
Cukraus pudros sausainių apvoliojimui

Pirmo sniego šokoladiniai sausainiai 

1. Į nedidelį puodelį sudėkite sviestą ir susmulkintą šokoladą ir kaitinkite ant silpnos ugnies vis pamaišydami, kad ištirptų ir pasidarytų vientisa blizgi masė.
2. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir druska.
3. Kiaušinius gerai išplakite elektriniu plakikliu. Suberkite cukrų ir plakite, kol gausite tirštą ir vientisą masę (apie 2 minutes). Kiaušinių masę įmaišykite į šiek tiek atvėsusią šokolado ir sviesto masę.
4. Suberkite miltus ir išmaišykite, kad tešla būtų vientisa. Dubenį uždenkite maistine plėvele ir pastatykite į šaldytuvą keletui valandų - geriausia nakčiai.
5. Priberkite į lėkštę storą sluoksnį cukraus pudros. Imkite valgomąjį šaukštą tešlos, formuokite kamuoliukus, gausiai apvoliokite juos į cukraus pudrą, dėkite į kepimo skardą. Kepkite apie 10-12 minučių, kol truputį sutrūkinės. Šilti sausainiai bus trapūs, bet vėsdami kietės. Todėl iš skardos imkite juos atsargiai. 

P. S.: "Prisiminkime, kad kalėdinė širdis yra duodanti širdis, tai plačiai atverta širdis, kuri pirmiausia galvoja apie kitus." George Matthew Adams

2013 m. gruodžio 14 d., šeštadienis

Kalėdiniai keksiukai su riešutais ir brendyje mirkytais džiovintais vaisiais

Šiąnakt pakalbėkime apie Oskaro Vaildo knygą "Laimingasis Princas ir Kitos Pasakos". Artėjant Kalėdoms, mane visad įtraukia pasakų pasaulis. Kartais rankinėje nešiojuosi tris - keturias pasakų knygas ir vos radusi progą skaitau. Jei kokie žodžiai užburia mintis, pasibraukiu juos pieštuku. Labiausiai subraukyta Laimingojo princo pasaka.  


Šioje pasakoje pasakojama apie nepaprasto grožio princą, kuris visą savo gyvenimą praleidžia pilyje, kur liūdesiui įeiti draudžiama ir kuri nuo aplink esančio miesto atskirta aukšta tvora. Kol princas yra gyvas, jam nerūpi, kas dedasi anapus tvoros, kadangi jis iš tiesų - laimingas. Kai jis numiršta, nutariama, kad reikia pastatyti jo skulptūrą ant aukštos kolonos, kad visi galėtų gėrėtis princo angelišku grožiu.  Pastačius statulą, princo dvasia iš mirusio kūno persikelia į ją. Princas pamato savojo miesto negražumus ir skurdą; kasnakt pravirksta, matydamas tiek daug neteisybės.

Nuo princo ašarų sušlampa prie jo kojų nutūpusi pailsėti kregždutė. Princas paprašo jos pagalbos: jis maldauja, kad ji gabalėlis po gabalėlio išdalintų jo statulą puošiantį auksą, rubiną iš kardo rankenos, brangakmenius iš jo akių tiems, kuriems to reikia labiausiai. Kregždutė sutinka, ji nepalieka princo, neskrenda su kitomis kregždutėmis į Egiptą, nors jai darosi vis šalčiau ir šalčiau bei supranta, kad turės mirti. Vieną dieną, pabučiavusi Laimingajam Princui į lūpas, kregždutė miršta, o švininė princo širdis sprogsta perpus, netrukus po to neišvaizdi Laimingojo Princo statula išlydoma.
„-Koks keistas daiktas, - tarė liejyklos meistras. - Šita susprogusi švino širdis nesilydo krosnyje. Turėsime ją mesti laukan.
Ir jie išmetė ją į sąšlavyną, kur gulėjo taip pat ir nebegyva kregždutė.
- Atnešk man du pačius gražiausius daiktus iš miesto, - paliepė Dievas vienam angelui; ir angelas atnešė jam švininę širdį ir nebegyvą paukštelį.
- Gerai pasirinkai, - pasakė Dievas. - Amžinai giedos šitas mažytis paukštelis mano rojaus sode, o auksiniame mieste Laimingasis Princas garbins mane.”


Taip su pasakomis praeina mano gruodis ir ši, jo 14 diena, šeštadienis, kai naktibaldžiaujant apie tikrus ir netikrus dalykus šnabžduosi su savo žmogumi. Mano svajonė, kuri gimsta be didelių apmąstymų, visai menka: kad pasimirštų tai, kas skaudina, ir būtų paprasta atleisti nuskriaudusiems, o svarbiausia - sau pačiam. Kad iki Kalėdų likusios dienos būtų šviesesnės, švelnesnės, lengvesnės. Su mažiau skubėjimo ir daugiau meilės. Mano žmogus sako: Tavo svajonė panaši į pasaką.
Kas yra labai gerai, nes pasakomis aš tikiu.
Kaip ir žmonėmis, kurie dovanoja rankų darbo dovanas. Šiuos keksiukus galite iškepti dabar, suvynioti į brendžiu suvilgytą marlę ir dovanoti tik per Kalėdas.



12 didelių kalėdinių keksiukų su riešutais ir brendyje mirkytais džiovintais vaisiais, reikės:
 
Apie 700 g džiovintų vaisių mišinio. Aš naudojau:
   200 g džiovintų datulių be kaulo
   20 g džiovintų obuolių
   50 g džiovintų slyvų
   100 g džiovintų abrikosų
   125 g papajų kubelių
   180 g džiovintų kriaušių
   50 g razinų
Apie 200 g riešutų mišinio. Aš naudojau:
   40 g lazdyno riešutų
   30 g anakardžių
   70 g migdolų
   80 g bertoletijų riešutų
100 g kambario temperatūros sviesto
100 g cukraus "Demerara"
1 citrinos sulčių
2 valgomųjų šaukštų brendžio
1 valgomojo šaukšto vanilinio cukraus
2 kiaušinių
70 g miltų
1/2 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
1/2 arbatinio šaukštelio imbierinių sausainių prieskonių mišinio (susideda iš imbiero, cinamono, gvazdikėlių)
 
Kalėdiniai keksiukai su riešutais ir brendyje mirkytais džiovintais vaisiais

1. Šiek tiek susmulkinkite datules, obuolius, slyvas, abrikosus, kriaušes, migdolus ir bertoletijų tiešutus. Visus džiovintus vaisius sumaišykite su riešutais, užpilkite citrinos sultimis bei brendžiu ir dar sykį gerai išmaišykite. Palikite pusvalandžiui pastovėti.
2. Sviestą sukite su cukrumi, kol jis taps purus ir lengvas, o cukrus ištirps.
3. Po vieną įmaišykite kiaušinius.
4. Įmaišykite miltus, sumaišytus su vaniliniu cukrumi, prieskoniais ir kepimo milteliais. Maišykite, tik kol neliks sausų miltų.
5. Atsidėkite 2/3 puodelio vaisių ir riešutų mišinio, likusį suberkite į tešlą ir išmaišykite, kol vaisiai ir riešutai apsivels tešla. Taip, atrodo, kad tešlos per mažai, bet taip ir turi būti. 
6. Įkaitinkite orkaitę iki 150 C. Aš naudoju 12 keksiukų kepti skirtą formą. Įdubas keksiukams labai gerai ištepu aliejumi arba naudoju popierines formeles.
7.Sukrėskite tešlą šaukštu į įdubas arba popierines formeles. Viršų apibarstykite pasiliktu vaisių ir riešutų mišiniu, kuris kepant karamelizuosis. Kepkite apie 50-55 minutes. Išimkite kepimo formą, leiskite keksiukams visiškai atvėsti, tada išimkite ant lėkštės ir skanaukite arba dovanokite.

2013 m. gruodžio 8 d., sekmadienis

Pasninko "džiūvėsėliai". Biscotti be kiaušinių

Iki Kalėdų liko 16 dienų ir sniegas jau girgžda po kojomis. Kai sninga, stebiu dangų, sunkiai palinkusį virš miesto, kaminus, iš kurių ramiai vilnija dūmai. Radiatoriai - vos drungni, nuo šalčio ima gelti kojas, niekaip neišmokstu užsimauti kojinių. Stebiu pamėlusius pirštus ir prisimenu...   


Seną, virduliais ir prikaistuviais apkrautą pečių, į visus kambarius pravertas virtuvės duris, kašę su malkomis ir mokyklinę kėdutę, ant kurios - apsirengęs kailiniais, įsmeigęs į įsidegančią ugnį savo mėlynas akis, sėdi jis, mano diedukas, ir aš labai užsimanau keliauti laiku atgal ir, atsirėmus į koklinę sienelę, paprasčiausiai sušilti.


Pasiraususi po stalčių, kur sukrautos vilnonės kojinės, prigriebiu biscotti ir grįžtu pas jus. Biscotti labai skanu mirkyti į karštą vyną, tačiau jie puikiai dera ir su kava, tirštu karštu šokoladu ar puodeliu nesaldintos arbatos. Lengvi, traškūs, primenantys arbatinius džiūvėsėlius arba barankas. Pagrindinė jų ypatybė yra ta, kad jie kepami du kartus: pirmiausia  suformuojamas pailgas kepaliukas, šaunamas į orkaitę, kepamas apie pusvalandį, kai šiek tiek atvėsta karbuotu peiliu supjaustai plonomis riekelėmis. Tada riekelės išdėliojamos kepimo skardoje ir dar apie 20 minučių džiovinamos orkaitėje.


Maža staigmena: šiuose džiūvėsėliuose nėra kiaušinių, juos pakeičia obuolių tyrė ir šlakelis aliejaus. Kas geriau už šiuos biscotti galėtų suteikti šiek tiek žaismingumo jūsų Kūčių vakarienei, artėjant vidurnakčiui, kai belaukiant Kalėdų Senelio, užsimanai kažko saldaus? Ech, nesušalkite, būkite sveiki, išdykę ir laimingi.


Apie 30 biscotti reikės:

1 ir 2/3 puodelių miltų
1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
2 arbatinių šaukštelių aguonų
1 valgomojo šaukšto ir 1/2 arbatinio šaukštelio krakmolo
1 valgomojo šaukšto vanilinio cukraus
1 citrinos nutarkuotos žievelės
2/3 puodelio lazdyno riešutų
1/4 puodelio medaus
1/2 puodelio nesaldintos obuolių tyrės
1 ir 1/2 valgomojo šaukšto rapsų aliejaus

Puodelio talpa 250 ml.

Pasninko "džiūvėsėliai". Biscotti be kiaušinių 

1.Įkaitinkite orkaitę iki 175°C. Kepimo skardą šiek tiek patepkite aliejumi ir išklokite kepimo popieriumi.
2. Prikaistuvyje maišant pašildykite medų, obuolių tyrę ir aliejų, kol gausite vientisą masę.
3. Dubenyje mediniu šaukštu gerai sumaišykite miltus, vanilinį cukrų, druską, aguonas, krakmolą ir kepimo miltelius. Į miltų mišinį supilkite medaus ir obuolių tyrės mišinį, suberkite riešutus bei įtarkuokite citrinos žievelę ir mediniu šaukštu viską gerai išmaišykite (apie 2-3 minutes). Kai tešlos nebus įmanoma maišyti, išverskite ją ant šiek tiek miltuoto paviršiaus ir truputį paminkykite, kad taptų vientisesnė (apie 2 minutes). Tešla lips prie rankų, bet dėl to nesukite sau galvos, viskas su ja gerai, ji ir turi būti kiek lipni.
4. Tešlą padalykite į dvi dalis ir iš kiekvienos dalies suformuokite po pailgą kepaliuką apie 15 cm ilgio. Kepkite apie 20-25 minutes, kai šiek tiek atvės supjaustykite plonomis riekelėmis, ri
ekeles sudėkite atgal į kepimo skardą, orkaitės temperatūrą sumažinkite iki 150
°C bei kepkite dar sykį 15-20 minučių, kol riekelės tamps traškios. 

2013 m. gruodžio 7 d., šeštadienis

Silkė su morkomis ir skrudintomis saulėgrąžomis

Einu greitu tempu - šaltas vėjuotas vakaras. Krenta ir tuoj pat tirpsta sniegas. Priešais baltai šviečia Laisvės alėjos vidurinę dalį puošiančių girliandų juosta. Mano Paukščių takas. Liepų šakos šnabždasi viršum galvos, girdžiu ir savo tylutėlius žingsnius, ramėja širdis. Po įtemptos dienos – vėl į ramumą, nors gana pavargusi, iš lėto sugrįžtu į save.


Pamažu pasineriu į buvimą Čia ir Dabar. Iš jo kyla dar gilesnis sąmoningumas, neleidžiantis pasimesti begaliniuose kasdienos darbuose ir rūpesčiuose. Štai tikrasis kelias jau beveik po mano kojomis be smerkimo, be gailesčio sau, be pykčio ir melo. Žiūriu, kaip palengva ant palto tupia snaigės ir virsta smulkiais vandens lašeliais. Ir aš šypsausi, tiesa, kukliai, bet nuoširdžiai. Prieš mane, tik per keletą žingsnių, moteris puošia parduotuvės vitriną. Pastebėjusi mano šypseną, atsako blizgančiomis akimis.


Gal iš noro pastebėti, kaip keičiasi metų laikai, ne vien iš nuovargio išeinu į tokius pasivaikščiojimus. Kai visi sielos kampai ištuštėja, kai žingsniams įkandin seka ramybė, rodos, lyg kas nuo akių praskleidžia kasdienybės užuolaidas ir jos pamato tiek nepastebėto grožio, kuris visada aplinkui.


Kai nusiteikiu tikrai vidinei šventei, kaip kad šį vakarą, aš, kupina sentimentų, užsimanau kažko tradicinio ir pažįstamo. Troškintų kopūstų, tiršto spanguolių kisieliaus ar silkės. Tiesą sakant, ilgą laiką nemėgau silkės, tačiau dabar tiesiog neįsivaizduoju Advento ir Kūčių stalo be jos.


Mano mama Kūčių vakarienei visada ruošia silkę morkų pataluose, kuri kaskart sulaukia komplimentų dėl burnoje tirpstančių morkų. Yra vienas svarbus momentas/paslaptis - norint, jog morkų patalas būtų it šilkinis, negalima pagailėti aliejaus, o, prieš valgant, ant viršaus užbėrus skrudintų saulėgrąžų, šis tradicinis silkės valgis sužiba naujai, tiesiog pražysta dėl saulėgrąžų traškumo ir sodraus jų skonio.


4 valgytojams reikės:
2 išdorotų ir, jei reikia, nusūrintų silkių (t.y. 4 filė) 
2 puodelių
(apie 200 g) burokine tarka sutarkuotų morkų 
1 vidutinio dydžio svogūno (apie 125 g, be lukštų)
3 su puse valgomųjų šaukštų aliejaus kepimui
1/2 arbatinio šaukštelio druskos
1/2 arbatinio šaukštelio cukraus
2 su puse valgomųjų šaukštų pomidorų pastos
Maltų juodųjų pipirų
2 valgomųjų šaukštų smulkiai sukapotų krapų
2-3 valgomųjų šaukštų sausoje keptuvėje paskrudintų saulėgrąžų

Silkė su morkomis ir skrudintomis saulėgrąžomis

1. Svogūną nulupkite ir supjaustykite plonais šiaudeliais.
2. Keptuvėje gerai įkaitinkite aliejų ir suberkite svogūno šiaudelius bei 1/4 arbatinio šaukštelio druskos. Vis pamaišant kepkite ant mažos ugnies apie 5-6 minutes, kol svogūnai suminkštės.
3. Berkite morkas, cukrų, išmaišykite ir, vis pamaišant, uždengę troškinkite apie 10 minučių.
4. Stiklinėje sumaišykite pomidorų pastą ir 100 ml karšto vandens. Keptuvės viduryje, prastumdami svogūnus ir morkas į šonus, padarykite vietos, supilkite praskiestą pomidorų pastą ir, pora minučių maišant, pakepkite, tada įmaišykite į daržoves ir uždengę troškinkite dar 5 minutes. Nepamirškite kartas nuo karto pamaišyti. Pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais, krapais, likusia druska (1/4 arbatinio šaukštelio), nuimkite nuo ugnies ir palikite atvėsti.
5.Silkių filė supjaustykite plonomis juostelėmis. Sudėkite į lėkštę ir užklokite morkų "patalu". Palikite keletui valandų "susigulėti". Prieš patiekdami į stalą apibarstykite skrudintomis saulėgrąžomis. Patiekite su juoda duona.

2013 m. gruodžio 3 d., antradienis

Iškepti kūčiukų ir jais pasidalinti

Must to do list'as šiandienai:
1. Būti gera kiekvienam sutiktam ir sau;
2. Šypsotis ir šypsenomis užkrėsti aplinkinius;
3. Neskubėti ir pastebėti akimirkos grožį;
4. Apkabinti pritrūkusius jėgų ir šilumos;
5. Iškepti kūčiukų ir jais pasidalinti.
 
Taigi, likus 21 dienai iki Kalėdų, dalinuosi sauso pasninko kūčiukų receptu. Šių kūčiukų tešla minkoma be pieno produktų ir be kiaušinių - tik iš miltų, vandens, aliejaus, mielių, aguonų bei žiupsnelio cukraus ir druskos ant šaukštelio galiuko. Nuo mažų dienų per Kūčias laikomės pasninko, todėl vis išbandydavau naujus prėskų kūčiukų receptus. Nes tą vakarą, įsižiebus vakarinei žvaigždei, ant mūsų stalo visada būna naminių prėskučių. Kol atradau šį vienintelį ir kol kas nepakeičiamą. Kūčiukai gaunasi traškia plutele ir minkštu švelniai saldžiu vidumi, o ir agounpienyje ar puodelyje nesaldintos arbatos greitai neištežta. Jei norite, kad kūčiukai būtų traškesni, iškepus juo, dar kurį laiką padžiovinkite praviroje išjungtoje orkaitėje. Štai ir viskas.



Na, gerai, yra dar keletas paslapčių. Pirma paslaptis - ilgas tešlos minkymas, dėl ko tešla geriau kyla ir kūčiukai nebūna kieti. Dar vienas savitumas: tešlą tarp delnų reikia kočioti labai plonomis juostelėmis, nes mielinė tešla puikiai pučiasi, ir, nepasistengus padaryti mažų kūčiūkų, iškepus, gausite pilną skardą pilvotų milžinų.
   



2 kūčiukų skardoms reikės:

255 g miltų
125 ml drungno vandens
2 valgomųjų šaukštų aliejaus
10 g mielių
50 g cukraus
2 valgomųjų šaukštų aguonų
Žiupsnelio druskos

 Kūčiukai 

1. Mieles išsukite su cukrumi. Supilkite drungną vandenį ir išmaišykite. Suberkite 160 g miltų. Viską gerai išmaišykite, kad neliktų sausų miltų. Tešlą uždenkite rankšluostuku ir pastatykite šiltai apie pusvalandžiui, kad pakiltų.
2. Suberkite likusius miltus, aguonas, druską bei supilkite aliejų, viską išmaišykite pirštais ir tešlą minkykite apie 15 minučių. Tešlą uždenkite rankšluostuku ir palikite 1-2 val., kad pakiltų. 
3. Iš pakilusios tešlos kočiokite labai plonas juosteles (apie 1 cm storio) ir supjaustykite jas nedideliais gabalėliais. Sudėkite kūčiukus į kepimo popieriumi išklotą skardą.
4. Kepkite 190 laipsnių orkaitėje, kol gražiai paruduos: 10-12 min, stebėkite, kad nesudegtų.

2013 m. gruodžio 1 d., sekmadienis

Žibėkime!

Nepaprastas džiaugsmas visada yra tada, kai pastebi, kad kažkas dėl tavo poelgių, darbų, pastangų tapo laimingesnis. Viskas juk ir prasideda nuo to, kaip saugai savo mylimus žmones, ar esi dėmesingas ir atidus aplinkiniams, ką aplinkui skleidi. Visi kiti gražūs dalykai tada kažkaip ateina savaime. Tik svarbu juos pastebėti, nes nebūtinai tai - dideli dalykai, dažniausiai atvirkščiai - mažmožiai. 

Užvakar su Viktorija kalbėjome, kad nusivylimas lygiai taip užkrečiamas kaip laimė. Jei sugebi atitrūkti nuo rūpesčių, priimti iššūkius, neatidėti jų sprendimo, neužsidaryti nuo pasaulio, išgyventi liūdesį, tada daug lengviau būti šviesa tiems, kurie šalia. Kaip gera laukti Kalėdų, kai savanaudiškumą paliekame sielos pakraščiuose, kai mažiau galvojame apie save ir labiau mylime kitus. Daugiau darome dėl kitų.


Tai ir slepiasi, manau, už taip dažnai šiuo metų laiku kartojamo žodžio džiaugsmas. Ne tiek blizgučiai, ne tiek eglutės, dovanos ar mirksinčios lemputės, bet tai, kaip mes tai priimame, kaip tai mus užpildo ir kiek to atiduodame kitiems. Kai po ilgos darbo dienos vėlai grįžtu į namus ir mano žmogus išverda man tiek arbatos puodelių, kiek tik užsimanau, niekad neužmiršdamas įmaišyti gero žiupsnio cinamono, meilės ir dėmesio, pajuntu, kaip per pabjurusį orą ateina šventės.  



Į bambėjimus dėl lietaus, nupigintų prekių nekreipiu dėmesio - visiškai. Taip, šiandien lauke kaip ne pirma žiemos diena. Bet mano viduje - Kalėdos. Ligi pietų rašiau sveikinimus, pažiūrėjau The Familie Man - ačiū Nicolas Cage! - tada viriau bulvių dubenėlius, už lango lijo, pripildę pilvelius jaukiu maistu, pramiegojome popietę - dabar vėl rašau, gurkšnodama arbatą. Ir man neapsakomai gera, kad net tamsiausiose gyvenimo vietose yra kuo džiaugtis ir tuo džiaugsmu užkrėsti kitus. Žibėkime!


Viena iš priežasčių, kodėl turite išbandyti šį receptą - tai pavadinimas ir kaip žaismingai šie bulvinukai atrodo - kaip tikri dubenėliai.Sakoma, kad, norint padarytį įspūdį, kartais geriausia tai daryti paprastai. Šie bulvių dubenėliai patvirtina tokią tiesą. Jei juos gaminsite, neskubėkite, įsijauskite į kūrybinį malonumą, būkite atidūs ir nustebinsite ne tik kitus, bet ir pačius save, ką galite sukurti iš bulvių ir poros šaukštelių druskos. 


4 valgytojams, pasidalinant po 8 bulvių dubenėlius, reikės:
 
Bulvių dubenėliams reikės:
Bulvių
2 arbatinių šaukštelių druskos
1 sutrintos vitamino C tabletės

Džiovintų grybų padažui reikės:
4 valgomųjų šaukštų aliejaus
1 1/2 vidutinio dydžio svogūnų
45 g džiovintų grybų
900 ml drungno vandens
Druskos ir maltų juodųjų pipirų
Džiovintų čiobrelių

Bulvių dubenėliai su džiovintų grybų padažu

1. 870 g. bulvių išvirkite su lupenomis. Bulves virkite iš lėto, vos vos burbuliuojančiame vandenyje. Bulvės turėtų išvirti maždaug per pusvalandį. Tai lengva patikrinti peiliu, įbedus iki bulvės vidurio: jei peilis įsmigs lengvai - bulvės jau išvirė. Išvirusias bulves nusunkite, dar karštas nulupkite (naudojant rankšluostėlį) ir pertrinkite per tankų metalinio tinklelio sietą, sumalkite rankine mėsmale ar bulvių grūstuvu.
2. Nuskuskite bulves, kol gausite 1500 -1600 g nuskustų bulvių. Nuskustas bulves laikykite šaltame vandenyje. Kai pertrinsite virtas bulves, nuskustas bulves sutarkuokite. Įmaišykite vitamino C tabletę. Sutarkuotas bulves gerai nusunkite, tik žiūrėkite kad tarkiai neliktų itin kieti. Sunką pasilikite. Sunkai nusistovėjus, skystį nupilkite, o krakmolą sudėkite atgal į nusunktą tarkuotų bulvių masę. Turi gautis apie 3 valgomieji šaukštai krakmolo. Jei matote, kad krakmolo susidarė nedaug, tuomet įdėkite ir pirktinio krakmolo.
3. Į tarkuotų bulvių masę sudėkite virtų bulvių masę, įberkite druskos, išmaišykite. 
4.Iš masės, imdami jos po 2 valgomuosius šaukštus, darykite kukuliukus, voliojant tarp vos vos pasikrakmolintų delnų. Vienoje kukuliuko pusėje padarykite duobutę. Tokiu būdu gausite "dubenėlį".
5.Paruoštus "dubenėlius" sudėkite į verdantį pasūdytą vandenį ir staigiai užvirinkite. Sumažinkite kaitrą, virkite apie 15 minučių. Imkite,kuo didesnį puodą.
6.Džiovintų grybų padažui perrinkite džiovintus grybus, nuplaukite ir pamerkite į drungną vandenį 3 val. Svogūnus supjaustykite kubeliais. Pakepinkite iki gelsvumo. Grybus nusunkite, pasilikdami grybų "sultinį", ir susmulkinkite. Berkite pas suminkštėjusius svogūnus, pakepinkite maišant ant vidutinės ugnies keletą minučių, tada supilkite 500 ml. grybų "sultinio" ir apie 15-20 minučių, troškinkite ant mažos ugnies, kol grybų "sultinys" nugaruos per pusę. Pagardinkite druska, maltais juodaisiais pipirais ir džiovintais čiobreliais.
7.Patiekite bulvių dubenėlius giliuose dubenėliuose, užpylę džiovintų grybų padažu.

P.S.: Iki Kalėdų liko 23 dienos...

2013 m. lapkričio 30 d., šeštadienis

Iki Kalėdų liko visos 24 dienos

Iki Kalėdų liko visos 24 dienos. Ir štai – jau sekmadienį sulauksime kalendorinės žiemos. Neįsivaizduoju, ar ji ateidama neužmirš su savimi pasiimti sniego ir speigų, bet man kol kas pakanka, jog yra užtenkamai šalta kaklą apsivynioti megztu šaliku. Aišku, lengva ranka išmainyčiau tamsius, šlapius ir šiltus vakarus į nosį ir žandus kandantį šaltį ir giedrą, į apšarmojusias medžių šakas ir pusnis iki kelių bei galimybes balkoną naudoti kaip šaldytuvą. Taip, žiema man patinka labai.
Dar labai patinka kurti ir išbandyti šildančių sriubų, košių ir troškinių receptus bei prisiminti senus, tradicinius Kūčių vakarienės valgius Advento vakarienėms. Šiais metais jau keturis kartus kepiau žuvies kotletukus be pieno, sviesto ir kiaušinių. Būtinai kepsiu dar, gal net įdarytų džiovintais baravykais. Tačiau net ir nepagerinti šie kotletukai labai skanūs tiek karšti, tiek šalti.
    

Geriausi jie būna paruošti iš šviežios žuvies (karpio, ešerio, lydekos, karpio), bet jiems - tinka ir šaldyta menkė ar jūros lydeka. Tik atkreipkite dėmesį, kad kotletukams reikia 400 g jau atšildytos žuvies.
Šiuos kotletukus galite patiekti su kiek pasaldintu karštu vynu. Neužmirškite į vyną panardinti cinamono lazdelės ir apelsino žievelių. Nuovargis, vos paragavus tokios svaigios vakarienės, tuoj pat ims tirpti... 





6 žuvų kotletams reikės:
400 g žuvų filė
1 vidutinio dydžio morkos
1 1/2 vidutinio dydžio svogūnų
1/2 poro stiebo
1 didelės česnako skiltelės
2 valgomieji šaukštai aliejaus
Druskos ir maltų juodųjų pipirų
70 g forminio batono (apie 3 riekių)
90 ml šalto vandens
1-2 arbatinių šaukštelių miltų
Šiek tiek miltų kotletukų formavimui
Aliejaus kepimui

Žuvies kotletai be kiaušinių ir pieno produktų

1.Žuvį sudėkite į kiaurasamtį, uždenkite folija ir užkelkite ant puodo su verdančiu vandeniu. Vandens turi būti tiek, kad jis nesiektų kiaurasamčio dugno. Ant vidutinės ugnies virkite 12-14 minučių, kol žuvis išvirs. Išimkite žuvį iš kiaurasamčio ir padėkite į šalį atvėsti.
2. Morką nuskuskite, nuplaukite ir smukiai sutarkuokite. Svogūnus nulupkite, supjaustykite. Porą gerai nuplaukite, supjaustykite. Česnako skiltelę nulupkite ir susmulkinkite.
3. Svogūnus su poru 8-10 min. pakepinkite aliejuje. Suberkite prie jų morkas, česnaką ir kepinkite dar 5-7 min. Pasūdykite puse šaukštelio druskos. Išimkite daržoves ir sudėkite į dubenėlį, kad atvėstų. Forminį batoną užpilkite vandeniu, paspauskite, kad gerai sugertų vandenį. 
4. Kai daržovės visiškai atvės, įtrupinkite žuvį, batoną, išmaišykite. Šią masę sumalkite. Įmaišykite 1-2 šaukštelius miltų, pagardinkite druska bei maltais juodaisiais pipirais.
5. Darbinį paviršių šiek tiek pamiltuokite. Kotletukų mišinį padalykite į 6 dalis. Iš šių dalių padarykite apie 2 cm storio kotletukus. Paimkite lėkštę, apibarstykite miltais ir sudėkite kotletukus. Prieš kepdami, pusvalandį palaikykite šaldytuve, kad kotletukai sutvirtėtų.
6. Ant vidutinės ugnies užkaiskite keptuvę, įpilkite 2 šaukštus aliejaus, kai aliejus įkais, kepkite kotletus iš abiejų pusių po 4-5 minutes, kol apskrus. Stenkitės nevartyti itin dažnai.

2013 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Pasaka apie Mažąjį Princą ir pirmasis sniegas

„Matyti galima tik širdimi. Svarbiausi dalykai akims nematomi,“ – tokią paslaptį Antoine de Saint-Exupery pasakoje Mažajam Princui atskleidžia lapė. Ši lakūno sukurta pasakų knyga, kurią pirmą kartą perskaičiau prieš beveik 15 metų, žydint pienėms, jau keletas metų iš eilės į mano rankas patenka prieš pat Kalėdas. Kai Laisvės alėjoje ant žibintų mirksi girliandos, kai namai pakvimpa džiovintų vaisių pyragais, kai vairuotojai burbėdami gramdo apledėjusius automobilių stiklus ir užsimanai sulėtinti tempą, įsiklausyti į save, ateina laikas apmąstyti savo gyvenimo prasmę, ar teisingu keliu eini. Kaip tik tam, atrodo, Antoine de Saint-Exupery ir sukūrė pasaką-kelionę, per kurią visą laiką lydi mažas svajingas kito pasaulio berniukui, nesugadintas suaugusiųjų teisingo gyvenimo normų ir požiūrių.
  



Įsitraukiu į kelionę po asteroidus ir pasakas apie vienišą karalių, garbėtrošką, girtuoklį, verslininką, žibintininką, geografą, išmintingąją lapę, avį baobabų krūmams nuėsti. Pasakas suaugusiems, kai šie buvo maži, tikėjo stebuklais ir tik vaizduotėje egzistuojančiomis šalimis. Pasakas, kurios pakylėja, skatina gėrį ir įkvepia žygiams dėl gražesnio pasaulio. Todėl nors trumpam įsileiskite Mažajį Princą į savo gyvenimą, ypač jei širdyje jaučiate ilgesį, jei pabėgo gebėjimas džiaugtis aplinkiniu pasauliu, ir, bebėgant kasdienybės rate, rožinius akinius pakeitėte į skepticizmo akinius. Antoine de Saint-Exupery žodžiais galiu drąsiai teigti, kad nenoriu, kad ši pasaka būtų skaitoma nerimtai. „Tiems, kurie supranta, kas yra gyvenimas, tai būtų atrodę panašiau į tiesą“.



Sekmadienio naktį ne tik pradėjau skaityti Mažąjį Princą, bet ir iškrito pirmas sniegas. Ryte brisdama per šerkšnu nudažytą sušąlusią žolę, pajutau, kad pagaliau atėjo žiema. Aš ištikrųjų džiaugiuosi, kai nuo šalčio poška medinės tvoros ir tenka kaklą apsirišti keletu šalikų. Nenustebsiu, jei po tokio prisipažinimo, užsimanysite mane apmėtyti sniego gniūžtėmis, bet sekundei sustokite, nes aš jums pirmo sniego proga turiu labai gardžią, gerai pažįstamą vakarienės idėją. Netgi kiek nostalgišką ir man tokią savą.
O prieš receptą - dar keletas šių salotų gaminimo subtilybių. 


Kaip orkaitėje iškepti burokėlius?
Vidutinio dydžio nenuluptus burokėlius kruopščiai nuplaukite ir nusausinkite, kiekvieną suvyniokite į foliją, taip, kad matinė folijos pusė būtų į vidų. Paruoštus burokėlius sudėkite į kepimo skardą ir pašaukite į orkaitę. 200 C laipsnių temperatūroje kepkite apie gerą valandą ar valandą su puse, kol burokėliai tamps minkšti.
Burokėlius nulupkite tik prieš naudojimą.



Kaip išvirti pupeles?
Pupeles prieš verdant būtina gerai išmirkyti - ne mažiau kaip 10-12 valandų. Pupelėms užvirus, vandenį nupilkite, vėl užpilkite šaltu vandeniu (vandens turi būti 3 kartus daugiau nei pupelių), įpilkite keletą šaukštų aliejaus ir uždengus virkite ant mažos ugnies apie 40-60 minučių. Druską berkite tik virimo pabaigoje.

Ką daryti, kad salotos "nepavandeniuotų"?
Susmulkintus marinuotus agurkus švelniai nuspauskite ir sudėkite į sietelį bent pusvalandžiui - valandai, kad nuvarvėtų.
Užpilą su paruoštais produktais sumaišykite ir druska pagardinkite, tik prieš tiekiant valgytojams.



4 valgytojams reikės:

1/2 puodelio 0,5 cm. kubeliais supjaustytų svogūnų (apie 1 vidutinio dydžio svogūnas)
1-1,5 puodelio virtų, atvėsintų pupelių
2 puodelių 1 cm kubeliais supjaustytų nuluptų virtų/orkaitėje iškeptų burokėlių (apie 3 vidutinio dydžio burokėliai)
1 - 1,5 puodelio 0,5 cm. kubeliais supjaustytų marinuotų agurkų (apie 4-5 vidutinio dydžio agurkėliai)
3/4 puodelio rapsų aliejaus
3 arbatinių šaukštelių skysto medaus
3 valgomųjų ir 3 arbatinių šaukštų citrinos sulčių
Druskos, džiovintų čiobrelių ir šviežiai maltų juodųjų pipirų

Burokėlių ir pupelių salotos su marinuotais agurkais, paskanintos rapsų aliejaus ir čiobrelių užpilu 

1. Pupeles, susmulkintus svogūnus, burokėlius ir marinuotus agurkus sudėkite į didelį dubenį.
2. Atskirame indelyje suplakite aliejų, skystą medų ir citrinos sultis su geru žiupsneliu džiovintų čiobrelių.
3. Ant paruoštų produktų užpilkite aliejaus ir čiobrelių užpilą, išmaišykite, pagardinkite pagal skonį druska ir pipirais, jei reikia, įberkite dar žiupsnelį čiobrelių. Paskui perkelkite į salotinę, labai skanu valgyti su juoda duona.