2013 m. gegužės 7 d., antradienis

Apie pusryčius ir japonišką kiaušinių kremą

Dešiniajame virtuvės kampe stovi nedidelis stalas.Už kurio kartais susėda daugiau nei šeši žmonės.Stalas yra kuklus ir visai paprastas, kartais uždengiamas staltiese. Stalo vidurį puošia dailus vintažinis puodelis, kurį padovanojo mano Žmogus,  kai tik pradėjome artimiau bendrauti. Jame karts nuo karto pamerkiu žibučių, pakalnučių, ramunių, alyvų ar svogūną, kuris užaugina laiškų į šaltibarsčius. Rytais prie stalo tik ir glaudžiasi šis puodelis, kadangi mes nesame dideli pusryčių gerbėjai ir darbo dienomis valgome juos retai. Išlipus iš lovos, išgeriu stiklinę vandens. Po dušo – kava arba kakava su daug (na, tikrai itin daug) pieno, puodeliui keliaujant paskui mane po visą butą. Man gera taip gurkšnoti kakavą ir ruoštis į darbą tuo pačiu metu, kartais sustojant pažiūrėti į kylančią saulę.


Nors ne prie stalo, bet geriu lėtai, pasimėgaudama, nuskambės gal kiek keistai, bet kiekvieną rytą prabundu su jausmu, kad mano Žmogus, kol būsiu duše, išvirs man pirmąjį kavos ar kakavos puodelį mano gyvenime. Dėkui, dėkui, dėkui, mano Mielas, už tai! Jei neprajuokinau, spėju, kad dabar tikrai nusišypsosi, po pirmo gurkšnio padėkoju ne tik savo Žmogui, bet ir  karvėms, kurios duoda pieną, užbalinantį mano gėrimą. Nuo šių padėkų mane apima žavėjimasis gyvenimu ir pasijaučiu dėkinga tėčiui ir mamai, kurie mane sukūrė. Nuotykiams, kurie šiandien manęs laukia. Žmonėms, kuriuos sutiksiu. Atradimams, kuriuos patirsiu. Tada įsijungiu įkvepiančią dainą, nusišypsau strazdanotam veideliui veidrody, šiek tiek apsitvarkau visada susivėlusius plaukus, pasidažau blakstienas ir iškeliauju į pasaulį. Kiek kitaip atrodo šeštadienio ir sekmadienio pradžia. Dėmesio centre atsiduria kuklusis virtuvės stalas, prie kurio gimsta idėjos, ką valgysime vėlyviesiems pusryčiams: ar išbandysime kažkur nugirstą receptą, ar pagaminsim kažką iš šaldytuve ir spintelėje esančių produktų, ar leisime marias laiko, jei nėra kur skubėti, ar paruošime pusryčius per pusvalandį. Dažniausiai vėlyviesiems pusryčiams gausiai naudojame kiaušinius, nes abu juos labai mėgstame. Drąsiai galiu pasakyti, kad iš kiaušinių galima pasigaminti labai daug. Šis vėlyvųjų pusryčių patiekalas yra taip pat iš kiaušinių, įkvėptas Japonijos virtuvės. Tai nesaldus kiaušinių kremas - Chawanmushi. Jis įvairus (su vištiena, krevetėmis, grybais), sveikas ir gurmaniškas. Taigi, jam paruošti reikia keleto egzotinių produktų: mirino, kepinto jūros dumblio ir džiovintų tuno drožlių. Mirinas - tai saldus ryžių vynas: sakės atmaina. Jo galima rasti dideliuose prekybos centruose. Kur būtų galima Lietuvoje surasti džiovintų tuno drožlių, nežinau, jomis mus karts nuo karto aprūpina draugai iš tekančios saulės šalies. Gal jūs žinote, kur būtų galima jų įsigyti?Šis kiaušinių patiekalas yra lengvai virškinamas, kadangi jis yra prisotintas oro ir suderintas su sultiniu. Viena svarbiausių sultinio sudedamųjų dalių yra jūros dumblio lapai. Visai neseniai sužinojau, kad jie auga 5 metrų gylyje ir dar giliau, o Japonijoje tradiciškai džiovinami saulėje. Reikia atsiminti, kad, verdant sultinį, nerekomenduotina per ilgai virti jūros dumblio lapų, nes jis gali apkarsti.Japoniškas kiaušinių kremas kvepia žuvimi ir nuotykiais. Itin kvapnus jis tampa dėl sultinio, pagaminto su džiovintomis tuno drožlėmis, ir citrino žievelės drožlių. Žinoma, sultinys kiaušinių kremui suteikia ne tik aromatą, bet ir egzotišką, pasak mano Žmogaus, dievišką skonį. O man irgi visai nieko.


4 valgytojams reikės:
2 nusausintų ančiuvių
1/2 kepinto jūros dumblio lapo
2 valgomųjų šaukštų džiovintų tunų drožlių
1 viščiuko šlaunelės be kaulo
8 nevirtų didelių krevečių
4 rudųjų pievagrybių
2 valgomųjų šaukštų aliejaus
1 arbatinio šaukštelio Mirino (ryžių vyno)
3 kiaušinių
Petražolių
Citrinos žievelės
Druskos
Sojos padažo

Chawanmushi (Japoniškas kiaušinių kremas)

1. Į prikaistuvį sudėkite ančiuvius, susmulkintą jūros dumblio lapą ir užpilkite 1 su 1/2 puodeliu vandens, užvirkite. Kai vanduo užvirs, išgriebkite ančiuvius, jūros dumblio lapo gabalėlius ir supilkite džiovintų tunų drožles. Vos supylę drožles, nuimkite prikaistuvį nuo ugnies, išmaišykite, uždenkite ir palikite pastovėti apie 5 minutes. Po to šį sultinį nusunkite, kad būtų skaidrus ir atidėkite į šalį, kad atvėstų.
2. Orkaitę įkaitinkite iki 160 C. Viščiuko šlaunelę supjaustykite 1 cm kubeliais, užpilkite 1 valgomuoju šaukštu sojos padažo, įtrinkite. Krevetes išdarinėkite iki galo, t.y. nuimkite ir galvas, ir uodegas, užpilkite 1 arbatiniu šaukšteliu sojos padažo, įtrinkite. Grybus padalykite į 4 dalis.

3. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir kepkite, nuolat maišant, vištieną apie 3 minutes. Iškepusią vištieną išimkite ant popierinio rankšluosčio, po to padalykite tarp keturių kepimo indelių. Į keptuvę sudėkite krevetes ir kepkite maišant apie 30 sekundžių, iškepusias sudėkite ant popierinio rankšluosčio, po to padalykite tarp kepimo indelių.1 minutę pakepkite grybus ir padalykite tarp kepimo indelių.
4.Sumaišykite sultinį, 1 valgomąjį šaukštą sojos padažo, miriną ir kiaušinius bei žiupsnelį druskos. Plakinį nukoškite.
5. Į indelius supilkite nukoštą mišinį.Indelius dėkite į gilią kepimo skardą ir pripilkite į ją verdančio vandens. Vandens turi būti tiek, kad apsemtų bent pusę indelio, geriausia - 2/3. Skardą su indeliais statome į įkaitintą orkaitę.
6. Orkaitės temperatūra neturi viršyti 160 C, norint jog kiaušinių kremas būtų gležnas ir šilkinis. Taip pat labai svarbu, jog groteles, ant kurių dėsite skardą su indėliais, įdėtumėte į apatinį orkaitės trečdalį, taip viršus išliks minkštas ir virpantis. Kepkite apie 30-35 minutes.
7. Papuoškite petražolėmis, citrinos žievelės drožlėmis ir skanaukite.

4 komentarai:

Indrė rašė...

Įdomiai skamba. Perskaičius pavadinimą tikrai galvojau, kad bus saldus :)

Simona rašė...

Indre, ir skonis labai įdomus, toks tikrai japoniškas :) Jei patinka ši virtuvė, patiks ir šis kiaušinių kremas :D

plaktukai rašė...

Receptas tai tikrai vienas įdomesnių iš skonių blogo, kiek pastaruoju metu mačiau. O tuno drožlių tai lažinčiausi iš milijono, kad niekur Lietuvoj nėra pirkt :D

Simona rašė...

Plaktukai, skonis irgi netradiciškas ir tikrai vienas iš įdomesnių :) Labai norėčiau žinoti vietą, kur būtų galima jų įsigyti - tikiuosi vieną dieną ją rasiu.