2019 m. vasario 3 d., sekmadienis

Mano pačios mėgstamiausios šios žiemos salotos su tobulu gražgarsčių pesto padažu

Laikydama dešinę ranką ties širdimi, užmerkiu akis ir įsivaizduoju, kaip pro pravirus vartus patenku į gražų sodą. Erdvę, glostomą šiltos saulės, po aukštu ir vaiskiu dangumi. Joje daug meilės, gerumo ir žalumoje skęstančių gėlių. Jos žydi grakščiai, bet nei kiek nevaržomai ir netramdomai. Taip nenusakomai ramu basomis kojomis jausti gyvastingą žolę. Po ja, žemėje, sprogsta naujų sėklų lukštai kaip naujos galimybės. Vien mąstymas apie šį manyje esantį sodą pripildo mane meilės sau ir taikos su savimi. Visiško išsipildymo.
Šypsausi šiai gražiai fantazijai, apipintai lėtu ramumu, ir jaučiu, kiek daug jėgų ji man suteikia. Šypsausi jaukiam sodui, į kurį visada galiu sugrįžti, jame pailsėti, kartais pasislėpti, juo pasidžiaugti. Šypsausi galimybei, kai tik užsimanau, praverti šios mažos buveinės vartus, už kurių susikabinę šakomis auga medžiai (kaip gera prisiglausti prie kamienų išlinkių)...vartus, už kurių taip saugu ir šilta. 
Ne visada į šį sodą atkeliauju laiminga, kartais kaip tik atvirkščiai - išsigandusi, nusivylusi, teisianti save. Žingsnis po žingsnio, vaizdas po vaizdo, atsiskleidžia suvokimas, kad tai, ką jaučiu (liūdesį, baimę), nesu aš. Nusišypsau ir švelniai prasiskleidžia žiedai. 
Ar įstengsiu atskirti save nuo klaidų, baimių? Iš kur imsiu jėgų sustabdyti savigraužą? Ar pradėsiu iš naujo? Net jei nenoromis - atsakydama į šiuos kausimus, išraunu iš sodo piktžoles, imu žvelgti į viską iš šalies ir nebetapatinu neigiamų situacijų su savimi. Džiaugsmu imu kurti dar daugiau džiaugsmo. Taip, viskas gali būti taip paprasta, kai surandi laiko sugrįžti į save.


4 porcijoms reikės:
240 g konservuotų avinžirnių (be skysčio)
300 g šviežių briuselio kopūstų
1 didelio raudonojo svogūno (nulupus turi sverti apie 140 g)
2-3 česnako skiltelių
2/3 arbatinio šaukštelio druskos
1-2 arbatinių šaukštelių rūkytos saldžiosios paprikos miltelių
1 su puse valgomojo šaukšto aliejaus kepimui
1 arbatinio šaukštelio skysto medaus
Šviežiai maltų juodųjų pipirų
200 g grikių
350 ml karšto daržovių sultinio

Padažui reikės:
50 g gražgarstės lapelių
45 g anakardžių
1/2 arbatinio šaukštelio druskos
1-2 česnako skiltelių
6 valgomųjų šaukštų šalto vandens
55 g tyro alyvuogių aliejaus

Patiekimui reikės:
400 g virtų burokėlių
saujų nuplautų ir gerai nusausintų salotų mišinio 
1  ilgavaisio agurko
Mažo ryšelio krapų
Druskos
Šviežiai maltų juodųjų pipirų

Šiltos grikių salotos su avinžirniais ir briuselio kopūstais

1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 C temperatūros.
2. Paimkite didelį dubenį. Avinžirnius nukoškite ir gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Suberkite į dubenį.
3. Nuplaukite briuselio kopūstus. Tada gerai nusausinkite. Jei reikia, nulupkite išorinius lapelius, nupjaukite kotukus ir kiekvieną kopūstėlį perpjaukite per pusę. Briuselio kopūstų puseles suberkite pas avinžirnius.
4. Nulupkite svogūną ir supjaustykite plonais griežinėliais. Suberkite į dubenį pas briuselio kopūstus ir avinžirnius. Nulupkite česnaką ir įtarkuokite į dubenį, suberkite druską, rūkytos paprikos miltelius, supilkite aliejų, medų, pabarstykite maltais juodaisiais pipirais. Viską gerai išmaišykite, kad daržovės ir avinžirniai tolygiai pasidengtų prieskoniais ir aliejumi.
5. Paskleiskite juos vienu sluoksniu ant folija išklotos skardos.
6. Kepkite 30 minučių. Vis patikrinkite, ar nedega. Praėjus pusei laiko, skardą ištraukite, daržoves permaišykite ir kiškite skardą atgal.
7. Kol avinžirniai, svogūnai ir briuselio kopūstai kepa, išvirkite grikius daržovių sultiny. Iš pradžių grikius nuskalaukite po tekančiu šaltu vandeniu. Tada nusunktus užpilkite sultiniu, užvirkite. Virkite uždengę dangčiu ant mažos ugnies tiek laiko, kiek nurodyta ant pakuotės (paprastai tai trunka 15 minučių), kol grikiai sugers visą sultinį. Tada nuimkite puodą nuo ugnies ir leiskite grikiams dar 5-10 minučių pašusti, neatidengiant dangčio. Kai grikiai bus paruošti, atsargiai papurenkite juos šakute. 
8. Padažui į kokteilinę suberkite anakardžius ir druską, malkite, kol gausite miltus. Tuo metu verdančiu vandeniu užplikykite gražgarstes, leiskite joms pastovėti 30 sekundžių, tada nukoškite ir perliekite šaltu vandeniu, kad atvėstų. Nuspauskite vandenį. Sudėkite į kokteilinę pas anakardžių miltus. Nulupkite česnaką ir supjaustykite plonais griežinėliais į kokteilinę, supilkite vandenį ir plakite, kol gausite vientisą masę. Tada supilkite aliejų ir keliais pulsais įmaišykite jį į padažą. Stenkitės nepermaišyti. Paragaukite, ar netrūksta druskos. Padažą patiekite atskirai, kad kiekvienas galėtų užsipilti tiek, kiek nori.
9. Iškepusias daržoves ir avinžirnius įmaišykite į grikius, paragaukite, ar netrūksta sūrumo, rūkytos paprikos ar pipirų, o gal šlakelio aliejaus. Išdalinkite į lėkštes.
10. Burokėlius, jei reikia, nusausinkite ir stambiai sutarkuokite. Padalykite juos tarp keturių lėkščių. Taip pat išdalykite salotų lapus.
11. Agurką supjaustykite plonais griežinėliais, sumaišykite su smulkintais krapais, druska ir šviežiai maltais juodaisiais pipirais. Agurko griežinėlius išdėliokite šalia salotų. 

Komentarų nėra: