Puslapiai

2012 m. rugsėjo 29 d., šeštadienis

Visada toks minkštas medaus keksas (step-by-step) ir 20 dalykų, kurie man taip patinka rudenį

 20 dalykų, kurie man taip patinka rudenį:

1. Šilti, mieli megztiniai ir mezginiai
2. Didelė ir ryški mėnulio pilnatis
3. Obuolių rinkimas ir obuolių pyragai su cinamonu
4. Lėti pasivaikščiojimai su širdžiai itin brangiais žmonėmis
5. Po tokių pasivaikščiojimų viduje likęs ramumo jausmas
6. Pakankamai vėsus oras gerti arbatai, kakavai, karštam vynui
7. Vilnoniai apklotai, vilnonės kojinės ir viskas, kas iš vilnos
8. Rytai, apgaubti rūko
9. Miegas "bobų vasarą" prie atidaryto lango
10. Laužų kūrenimas ir kaimynų talkos grėbiant lapus
11. "Karštų" ledų valgymas lauko kavinėje
12. Dideli rasos lašai voratinkliuose
13. Nostalgiška muzika:
    Feist - So Sorry
    Ane Burn - My Lover Will Go
    Aidan Knight - The Sun
    The Lumineers - Elouise
    Merival - A Better Deal 
14. Lapų šiurenimas po kojomis
15. Ilgi paltai ir ilgi batai ir ilgi šalikai ir ilgi pokalbiai
16. Knygų skaitymas lovoje ir užmigimas su jomis rankose
17. Žvakės kvepiančios keptais obuoliais
18. Saulėgrąžos
19. Karšta sriuba termose
20. Susimąstymai ir susimatymai su "šimtą metų nematytais" žmonėmis, kurie vis dar kaip savi



Žinoma, rudenį dar man patinka kepti. Labai gera, kai nuo orkaitės įšyla virtuvė ir po namus pasklinda saldus kepinių aromatas.
Kadangi gavau komentarų, jog nepavyksta iškepti medaus kekso, nusprendžiau jo gaminimo procesą įamžinti pažingsniui, o rezultatą nuvežti draugei ir padovanoti gimtadienio proga. Šiaip šį keksą kepu su figomis, bet prekybos centre jos atrodė ne itin viliojančiai, todėl pagriebiau keletą didžiulių slyvų.

Taigi, reikės 3 kiaušinių, 3 valgomųjų šaukštų cukraus, 3 valgomųjų šaukštų skysto medaus, 200 g miltų, 1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių, 130 ml pieno, 100 ml aliejaus, 3 didelių slyvų ir 1 banano.

1. Į indą, kuriame maišysime tešlą, sudedame kiaušinius, cukrų ir medų. Jei medus kietas, būtina jį truputį pašildyti, kad suskystėtų.
2. Kiaušinius, medų ir cukrų gerai išmaišome, kol cukrus ištirpsta ir kiaušiniai truputį suputoja. Tai užtrunka apie 3 minutes.

3. Į kiaušinių ir medaus masę suberiame miltus ir kepimo miltelius. Maišome tik tol, kol nelieka sausų miltų.

4. Prikaistuvyje pakaitiname pieną su aliejumi, kol pieno paviršius tampa nebelygus, su mažais burbuliukais.

5. Karštą pieno ir aliejaus mišinį dalimis įmaišome į miltų ir kiaušinių masę.

6. Bananą supjaustome riekelėmis, o slyvas skiltelėmis ir įmaišome į tešlą.

7. Orkaitę įkaitiname iki 180 C. Kepimo formą išklojame kepimo popieriumi. Supilame tešlą. Kepame apie 1 val. - 1 val ir 10 minučių, tai priklauso nuo orkaitės. Jei norite patikrinti ar keksas iškepęs, į vidurį įsmeikite medinę lazdelę. Jei lazdelė švari, keksas iškepęs, jei truputį aplipusi, dar palikite kepti. Atidarinėjant orkaitės dureles ir tikrinant kepinį, išleidžiate šilumą, todėl dureles darinėkite, tik kai būtina.

8. Skanaujame arba dovanojame, kaip šį sykį padarysiu aš:) Būtina pjaustyti dar karštą, kitaip bus ne minkštas, o drėgnas pyragas. Taigi, ištraukus iš orkaitės, po kokių 10-15 minučių ir nieko nelaukus ragaujam ;)

2012 m. rugsėjo 22 d., šeštadienis

Apie rudeniškas dainas ir moliūgus

"Ne, ne, čia kažkas ne taip": tyliai, pusbalsiu pasakiau sau, kai iš ryto pakėliau akis į medžių šakas, ant kurių suposi gelstantys lapai, atrodo, galėčiau prisiekti, jog dar vakar jie buvo žali. Ar pastebėjai, kad ruduo jau čia? Šiandien, grįžusi namo, užsisukau ant kaklo šaliką, užsimoviau vilnones kojines ir gerą valandą sėdėjau balkone, spoksodama į rudenėjantį pasaulį. Klausiausi rudeniškų dainų, kurių sąrašą darau nuo pirmo rugsėjo Kaune,nenustodama nuotaikos,nors daugelis tų dainų kiek liūdnos, nostalgiškos. Artimiausiomis dienomis reikės šias dainas įsikelti į grotuvą, žinai, tiems atvejams, kai norėsis pasislėpti vietoje, kuri toli nuo rutinos ir arti rudens. Kai pagalvoji, keista, kad ja gali tapti ilga eilė parduotuvėje ar pilnai prigrūstas autobusas.



Tau šį kartą parinkau keletą man vienų iš gražiausių rudeniškų dainų iš mano jau visai sąlyginai netrumpo sąrašo: 
1. Melissa Etheridge - The Late September Dogs
3. Eric Clapton - Autumn Leaves
4. Paolo Nutini - Autumn
5. Edith Piaf - Autumn Leaves
6. Guns N'Roses - November Rain


Kažkur skaičiau, kad gilėjant rudeniui žmonės tampa vis pasyvesniais, padūsaujančiais, paburbančiais dėl lietaus, dėl sušlapusių kojų, dėl slogos, bet pamaitinus save gera muzika, nesakyk, atsiranda, nors menkas džiugesys. Atsiranda noras mylėti rudenis ir valgyti bei gaminti su daug imbiero, medaus ir citrinos. Ir moliūgo norisi. Žmonės sako, kad moliūgą valgyti gerai. Gal ir taip. Man regis, jį valgyti labai labai gerai - taip bus tiksliau pasakyta.

Moliūgus aš mėgstu ir valgau visą rudenį. Jų malonus saldumas ir kreminė tekstūra taip tinka sriuboms, virtinukų įdarams, keksams:
Moliūgų sriuba su keptomis krevetėmis
Rudeninė kreminė moliūgų ir obuolių sriuba
Šilkinė moliūgų sriuba
Koldūnai su moliūgų įdaru
Moliūgų duonelė, apklota traškiais moliūgų sėklų trupiniais



Dar man patinka gausiai žvaigždėtos rugsėjo naktys, nes jei rugpjūtį, krentant žvaigždei, nespėjai sugalvoti noro, dar yra maža tikimybė tai padaryti šiuo metų laiku. Kartais stoviu užvertus galvą ir laukiu, kada nuo dangaus krašto į mano delnus nukris maža žvaigždutė.

Taigi - toliau ką tik iš orkaitės ir labai aromatingi kepti moliūgo kubeliai su imbieru bei medumi plius rudeninių salotų idėja - puiki užkandėlė šaltą dieną. Supjaustyti mažais kubeliais moliūgai iškepa labai greitai. Jie tikrai nuostabiai bičiuliaujasi su imbieru. Nemėgstate jo? Vietoj imbiero galite drąsiai vartoti čiobrelius ar šalavijus.
Kepti moliūgo kubeliai netgi gali būti kaip garnyras prie mėsos. Tik nepamirškite balzaminio acto, su taip keptais moliūgo kubeliais jis puikus derinys.


























2 moliūgų mylėtojams ir valgytojams reikės:

Keptiems moliūgų gabalėliams reikės:
600-700 g nenulupto moliūgo (išvalius ir nulupus turi gautis apie 500 g moliūgo)
2 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus + 1 valgomojo šaukšto šilto vandens
½ arbatinio šaukštelio stambiosios druskos
15-20 g šviežio imbiero gabalėlio
½ valgomojo šaukšto medaus
½ arbatinio šaukštelio rūkytos paprikos
½ arbatinio šaukštelio juodųjų pipirų

Citrininiui aliejaus padažui reikės:
1/2 arbatinio šaukštelio šviežių citrinų sulčių
2-3 valgomojų šaukštų ypač tyro alyvuogių aliejaus
1/4 arbatinio šaukštelio druskos, 1/3 arbatinio šaukštelio šviesaus rudojo cukraus ir 1/3 arbatinio šaukštelio šviežiai maltų juodųjų pipirų

Salotoms reikės:
180 g salotų mišinio
2 valgomųjų šaukštų lukštentų moliūgų sėklų
1 valgomojo šaukšto tiršto balzaminio acto padažo
15 g parmezano
¼ mažos itališkos duonos (ciabatta)+ 2 valgomojų šaukštų saulėgrąžų aliejaus duonos kubelių apkepimui + žiupsnelio druskos
 

Šiltos moliūgų salotos su kepta itališka duona
 
1. Nulupkite ir nedideliai kubeliais (apie 1,5 cm) supjaustykite moliūgą. Sumaišykite šiltą vandenį, aliejų, medų, smulkiai sutarkuotą imbierą, papriką, druską ir pipirus. Šį mišinį supilkite ant moliūgo kubelių ir jame juos išvoliokite, kad gerai pasidengtų. Moliūgo kubelius dėkite į kepimo skardą, tik jokiu būdu nesupilkite kartu su marinatu. Kubeliai turi kepti, o ne troškintis. Kepkite apie 40 minučių iki 180 C įkaitintoje orkaitėje, kol kubeliai taps minkšti ir šiek tiek parus.
2. Kol moliūgo kubeliai kepa, paruoškite likusias salotų sudedamąsias dalis.  Gerų šiltų salotų paslaptis ta, kad viskas turi būti paruošta iš anksto. Duoną supjaustykite 1,5 cm dydžio kubeliais. Kubelius apšlakstykite 1 šaukštu aliejaus, druska ir atsargiai išmaišykite. Keptuvėje įkaitinkite likusį aliejų, suberkite duonos kubelius ir kepkite. Nepalikite be priežiūros, nuolat maišykite, kad duona nesudėgtų.
3. Sausoje keptuvėje, nuolat maišant, pakepinkite moliūgų sėklas.
4. Citrininiam aliejaus padažui citrinų sultis, aliejų, druską, ir maltus juoduosius pipirus supilkite į stiklainį. Užsukite dangtelį ir pakratykite. Paragaukite padažo ant salotos lapo ir pagal skonį įberkite dar druskos ar pipirų.
5. Kai moliūgo kubeliai iškeps, ant salotų mišinio supilkite citrininį aliejaus padažą ir atsargiai išmaišykite, kad tolygiai pasiskirstytų.
6. Viduryje lėkštės sukraukite salotas, tada uždėkite moliūgo kubelių, užberkite duonos kubelių bei pakeptų moliūgų sėklų. Užtarkuokite parmezano. Apšlakstykite trupučiu balzaminio acto padažo ir valgykite, kol moliūgai karšti. Skanaus :)
 
P.S.: Visada galima surasti priežasčių, darbų, atsakomybių, dėl kurių negali pasidžiaugti rudeniu šiandien, o nukelti tai rytojui. Bet tai yra tik laiko spąstai. Rytojus iš tiesų nesiskiria nuo šiandienos, jei manai, kad galėsi išeiti pasivaikščioti į parką ar į mišką rytoj, vadinasi, gali tai padaryti ir šiandien.  

2012 m. rugsėjo 16 d., sekmadienis

Apie rudeninę kreminę moliūgų ir obuolių sriubą

Vis suku sau galvą, kaip paskirstyti laiką, kad viską galėčiau atlikti kuo geriau. Žinai, rugsėjis man yra visų taškų ant i sudėjimo metas, nes per vasarą tie taškai kažkur išsibarsto. Bet kartais tiesiog nusėlinu į virtuvę, užsirišu prijuostę ir gaminu, apie nieką rimtą negalvojant.



Rudenį dažniau nei bet kada vakarienei verdu sriubą. Paprastai jau iš ryto, vos pabudus, žinau, kokia sriuba tai bus. Viena iš geriausių rudens sriubų yra kreminė moliūgų ir obuolių sriuba. Tiršta, šilkinė, soti, šildanti ir kvepianti namais. Namais vadinu kaimą, kuriame užaugau. Kai išsikraustai, susikuri naujus namus, pajunti, kad tų namų, kuriuose užaugau, nesusigrąžinsi. Visgi, širdyje vaikystės namai išlieka sunkiai žodžiais apibūdinamu jausmu. Taigi, ši sriuba sustiprina tą jausmą, nors tėvai tikrai nieko iš moliūgo negamindavo :)    


Kitas moliūgų ir obuolių sriubos privalumas - kad skrandis šią sriubą sutinka su džiaugsmu. Viduje nuo jos pasidaro lengviau ir daug daug šilčiau. Moliūgai turi daug ląstelienos, reikalingos žarnyno veiklai. Be to, taip skanu ir greita.

Kad kreminė moliūgų ir obuolių sriuba pavyktų itin gerai, prisiminkite keletą dalykų:
1. Kepdami moliūgą ir obuolius svieste, visada laikykite puodą uždengtą, taip moliūgas nepraras savo saldumo ir aromato.
2. Neskubėkite, leiskite moliūgui ir obuoliams svieste kepti apie 15 minučių, per šį laiką jie suminkštės ir išskirs savo sultis.
3. Moliūgas ir obuoliai pačioje sriubos virimo pabaigoje turi būti itin minkšti lyg kambario temperatūros sviestas.
Ir dar - kuo labiau prinokęs moliūgas, tuo skanesnė sriuba.




























4 sušalusiems ir jaukumo pasiilgusiems valgytojams reikės:
500 g svorio moliūgo, jį nulupus ir išvalius sėklas, turi gautis apie 4 puodeliai moliūgo gabalėlių (puodelio talpa - 250 ml)
2 nedidelių obuolių arba vieno didelio
1 vidutinio dydžio svogūno
3 česnako skiltelių
3 puodelių daržovių sultinio (puodelio talpa 250 ml)
4 valgomųjų šaukštų sviesto, druskos ir maltų juodųjų pipirų
 
Jei tradicinei trintai moliūgų sriubai jums trūksta rūgštelės, ši sriuba tikrai patiks, kadangi joje moliūgų saldumą atsveria rūgštesni obuoliai. Be to, sriubą drąsiai rekomenduoju lieknėjantiems, ji tokia skani, jog jos nereikia gardinti nei šlakeliu grietinėlės, nei sūriu, nei paskrudinta šonine, nebent, kad sočiau būtų patiekite su ant grotelių arba skrudintuve pakepintomis čiabatos riekelėmis. Skanumėlis...
   
Kreminė moliūgų ir obuolių sriuba

1. Perpjaukite moliūgą per pusę ir kiekvieną pusę padalykite dar į pora dalių, nupjaustykite moliūgo žievę, išskobkite sėklas ir susmulkinkite apie 1,5 cm. dydžio kubeliais. Turi gautis apie 4 puodeliai moliūgo gabalėlių. Obuolius nulupkite, išimkite sėklalizdžius ir susmulkinkite tokio pačio dydžio gabalėliais kaip susmulkinote moliūgą.
2. Puode (storu dugnu) ant vidutinio karštumo ugnies ištirpinkite sviestą, kol suputos ir taps riešuto spalvos. Susmulkintus svogūnus ir česnakus sudėkite į įkaitintą sviestą ir kepkite apie 2-3 min. Tada sudėkite moliūgo ir obuolių kubelius, išmaišykite. Kol moliūgo kubeliai troškinsis svieste, puodą laikykite uždengę. Kepkite ant vidutinės ugnies 15-17 minučių, kartkartėmis pakratykite puodą.
3. Į puodą (pas moliūgą, obuolius, česnakus ir svogūnus) supilkite sultinį ir, kartkartėmis pamaišant,  sriubą virkite apie 20 min. Aksominės moliūgų sriubos tekstūros paslaptis - visiškas suvirimas.
4. Sriubą nukelkite nuo ugnies ir sutrinkite elektrine trintuve. Jei reikia, truputį praskieskite virintu vandeniu, pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais. Skanaus ir daug šilumos.