Puslapiai

2013 m. lapkričio 30 d., šeštadienis

Iki Kalėdų liko visos 24 dienos

Iki Kalėdų liko visos 24 dienos. Ir štai – jau sekmadienį sulauksime kalendorinės žiemos. Neįsivaizduoju, ar ji ateidama neužmirš su savimi pasiimti sniego ir speigų, bet man kol kas pakanka, jog yra užtenkamai šalta kaklą apsivynioti megztu šaliku. Aišku, lengva ranka išmainyčiau tamsius, šlapius ir šiltus vakarus į nosį ir žandus kandantį šaltį ir giedrą, į apšarmojusias medžių šakas ir pusnis iki kelių bei galimybes balkoną naudoti kaip šaldytuvą. Taip, žiema man patinka labai.
Dar labai patinka kurti ir išbandyti šildančių sriubų, košių ir troškinių receptus bei prisiminti senus, tradicinius Kūčių vakarienės valgius Advento vakarienėms. Šiais metais jau keturis kartus kepiau žuvies kotletukus be pieno, sviesto ir kiaušinių. Būtinai kepsiu dar, gal net įdarytų džiovintais baravykais. Tačiau net ir nepagerinti šie kotletukai labai skanūs tiek karšti, tiek šalti.
    

Geriausi jie būna paruošti iš šviežios žuvies (karpio, ešerio, lydekos, karpio), bet jiems - tinka ir šaldyta menkė ar jūros lydeka. Tik atkreipkite dėmesį, kad kotletukams reikia 400 g jau atšildytos žuvies.
Šiuos kotletukus galite patiekti su kiek pasaldintu karštu vynu. Neužmirškite į vyną panardinti cinamono lazdelės ir apelsino žievelių. Nuovargis, vos paragavus tokios svaigios vakarienės, tuoj pat ims tirpti... 





6 žuvų kotletams reikės:
400 g žuvų filė
1 vidutinio dydžio morkos
1 1/2 vidutinio dydžio svogūnų
1/2 poro stiebo
1 didelės česnako skiltelės
2 valgomieji šaukštai aliejaus
Druskos ir maltų juodųjų pipirų
70 g forminio batono (apie 3 riekių)
90 ml šalto vandens
1-2 arbatinių šaukštelių miltų
Šiek tiek miltų kotletukų formavimui
Aliejaus kepimui

Žuvies kotletai be kiaušinių ir pieno produktų

1.Žuvį sudėkite į kiaurasamtį, uždenkite folija ir užkelkite ant puodo su verdančiu vandeniu. Vandens turi būti tiek, kad jis nesiektų kiaurasamčio dugno. Ant vidutinės ugnies virkite 12-14 minučių, kol žuvis išvirs. Išimkite žuvį iš kiaurasamčio ir padėkite į šalį atvėsti.
2. Morką nuskuskite, nuplaukite ir smukiai sutarkuokite. Svogūnus nulupkite, supjaustykite. Porą gerai nuplaukite, supjaustykite. Česnako skiltelę nulupkite ir susmulkinkite.
3. Svogūnus su poru 8-10 min. pakepinkite aliejuje. Suberkite prie jų morkas, česnaką ir kepinkite dar 5-7 min. Pasūdykite puse šaukštelio druskos. Išimkite daržoves ir sudėkite į dubenėlį, kad atvėstų. Forminį batoną užpilkite vandeniu, paspauskite, kad gerai sugertų vandenį. 
4. Kai daržovės visiškai atvės, įtrupinkite žuvį, batoną, išmaišykite. Šią masę sumalkite. Įmaišykite 1-2 šaukštelius miltų, pagardinkite druska bei maltais juodaisiais pipirais.
5. Darbinį paviršių šiek tiek pamiltuokite. Kotletukų mišinį padalykite į 6 dalis. Iš šių dalių padarykite apie 2 cm storio kotletukus. Paimkite lėkštę, apibarstykite miltais ir sudėkite kotletukus. Prieš kepdami, pusvalandį palaikykite šaldytuve, kad kotletukai sutvirtėtų.
6. Ant vidutinės ugnies užkaiskite keptuvę, įpilkite 2 šaukštus aliejaus, kai aliejus įkais, kepkite kotletus iš abiejų pusių po 4-5 minutes, kol apskrus. Stenkitės nevartyti itin dažnai.

2013 m. lapkričio 25 d., pirmadienis

Pasaka apie Mažąjį Princą ir pirmasis sniegas

„Matyti galima tik širdimi. Svarbiausi dalykai akims nematomi,“ – tokią paslaptį Antoine de Saint-Exupery pasakoje Mažajam Princui atskleidžia lapė. Ši lakūno sukurta pasakų knyga, kurią pirmą kartą perskaičiau prieš beveik 15 metų, žydint pienėms, jau keletas metų iš eilės į mano rankas patenka prieš pat Kalėdas. Kai Laisvės alėjoje ant žibintų mirksi girliandos, kai namai pakvimpa džiovintų vaisių pyragais, kai vairuotojai burbėdami gramdo apledėjusius automobilių stiklus ir užsimanai sulėtinti tempą, įsiklausyti į save, ateina laikas apmąstyti savo gyvenimo prasmę, ar teisingu keliu eini. Kaip tik tam, atrodo, Antoine de Saint-Exupery ir sukūrė pasaką-kelionę, per kurią visą laiką lydi mažas svajingas kito pasaulio berniukui, nesugadintas suaugusiųjų teisingo gyvenimo normų ir požiūrių.
  



Įsitraukiu į kelionę po asteroidus ir pasakas apie vienišą karalių, garbėtrošką, girtuoklį, verslininką, žibintininką, geografą, išmintingąją lapę, avį baobabų krūmams nuėsti. Pasakas suaugusiems, kai šie buvo maži, tikėjo stebuklais ir tik vaizduotėje egzistuojančiomis šalimis. Pasakas, kurios pakylėja, skatina gėrį ir įkvepia žygiams dėl gražesnio pasaulio. Todėl nors trumpam įsileiskite Mažajį Princą į savo gyvenimą, ypač jei širdyje jaučiate ilgesį, jei pabėgo gebėjimas džiaugtis aplinkiniu pasauliu, ir, bebėgant kasdienybės rate, rožinius akinius pakeitėte į skepticizmo akinius. Antoine de Saint-Exupery žodžiais galiu drąsiai teigti, kad nenoriu, kad ši pasaka būtų skaitoma nerimtai. „Tiems, kurie supranta, kas yra gyvenimas, tai būtų atrodę panašiau į tiesą“.



Sekmadienio naktį ne tik pradėjau skaityti Mažąjį Princą, bet ir iškrito pirmas sniegas. Ryte brisdama per šerkšnu nudažytą sušąlusią žolę, pajutau, kad pagaliau atėjo žiema. Aš ištikrųjų džiaugiuosi, kai nuo šalčio poška medinės tvoros ir tenka kaklą apsirišti keletu šalikų. Nenustebsiu, jei po tokio prisipažinimo, užsimanysite mane apmėtyti sniego gniūžtėmis, bet sekundei sustokite, nes aš jums pirmo sniego proga turiu labai gardžią, gerai pažįstamą vakarienės idėją. Netgi kiek nostalgišką ir man tokią savą.
O prieš receptą - dar keletas šių salotų gaminimo subtilybių. 


Kaip orkaitėje iškepti burokėlius?
Vidutinio dydžio nenuluptus burokėlius kruopščiai nuplaukite ir nusausinkite, kiekvieną suvyniokite į foliją, taip, kad matinė folijos pusė būtų į vidų. Paruoštus burokėlius sudėkite į kepimo skardą ir pašaukite į orkaitę. 200 C laipsnių temperatūroje kepkite apie gerą valandą ar valandą su puse, kol burokėliai tamps minkšti.
Burokėlius nulupkite tik prieš naudojimą.



Kaip išvirti pupeles?
Pupeles prieš verdant būtina gerai išmirkyti - ne mažiau kaip 10-12 valandų. Pupelėms užvirus, vandenį nupilkite, vėl užpilkite šaltu vandeniu (vandens turi būti 3 kartus daugiau nei pupelių), įpilkite keletą šaukštų aliejaus ir uždengus virkite ant mažos ugnies apie 40-60 minučių. Druską berkite tik virimo pabaigoje.

Ką daryti, kad salotos "nepavandeniuotų"?
Susmulkintus marinuotus agurkus švelniai nuspauskite ir sudėkite į sietelį bent pusvalandžiui - valandai, kad nuvarvėtų.
Užpilą su paruoštais produktais sumaišykite ir druska pagardinkite, tik prieš tiekiant valgytojams.



4 valgytojams reikės:

1/2 puodelio 0,5 cm. kubeliais supjaustytų svogūnų (apie 1 vidutinio dydžio svogūnas)
1-1,5 puodelio virtų, atvėsintų pupelių
2 puodelių 1 cm kubeliais supjaustytų nuluptų virtų/orkaitėje iškeptų burokėlių (apie 3 vidutinio dydžio burokėliai)
1 - 1,5 puodelio 0,5 cm. kubeliais supjaustytų marinuotų agurkų (apie 4-5 vidutinio dydžio agurkėliai)
3/4 puodelio rapsų aliejaus
3 arbatinių šaukštelių skysto medaus
3 valgomųjų ir 3 arbatinių šaukštų citrinos sulčių
Druskos, džiovintų čiobrelių ir šviežiai maltų juodųjų pipirų

Burokėlių ir pupelių salotos su marinuotais agurkais, paskanintos rapsų aliejaus ir čiobrelių užpilu 

1. Pupeles, susmulkintus svogūnus, burokėlius ir marinuotus agurkus sudėkite į didelį dubenį.
2. Atskirame indelyje suplakite aliejų, skystą medų ir citrinos sultis su geru žiupsneliu džiovintų čiobrelių.
3. Ant paruoštų produktų užpilkite aliejaus ir čiobrelių užpilą, išmaišykite, pagardinkite pagal skonį druska ir pipirais, jei reikia, įberkite dar žiupsnelį čiobrelių. Paskui perkelkite į salotinę, labai skanu valgyti su juoda duona.

2013 m. lapkričio 24 d., sekmadienis

Veganiška bananų duonelė su datulėmis

Iki Kalėdų liko jau tikrai nedaug: 30 dienų, taigi, vakar, susirangę ant pagalvių, apsikabinę didžiulę lėkštę bananų duonelės riekelių, atidarėme kalėdinių filmų žiūrėjimo sezoną. Jį pradėjome nuo šventiško ir jaukaus "Love Actually". Po 135 minučių, kuriose sutilpo ir mūsų šypsenos, ir juokas, ir ašaros, ir apsikabinimai bei bučiniai, dar sykį supratau, kad svarbiausius dalykus pasitikrinimui reikia išsakyti garsiai, o išreikšti laimei tinka visi būdai - ypač šokinėjimai į viršų, kai trumpam po kojomis nebejauti žemės.    


Nors filmas "Love Actually" yra romantinė komedija, jame yra daugybė skaudaus gyvenimo akimirkų: artimo žmogaus mirtis, išdavystė, meilė be atsako, skausmingas aukojimasis dėl kitų. Visgi, tikra meilė nesavanaudiška ir ja reikia dalintis. Dalintis - turiu omeny, išpažinti, kad juodžiausiomis gyvenimo akimirkomis turėtume, kuo pasišviesti. Kai mus myli, mes nesijaučiame vieniši. Nickas Pollardas rašo: "Meilė yra visur, <...>. Jei žmonės ciniškai žvelgia į meilę, jeigu jie mano, jog tai tik prasimanymas, tada turime padėti jiems pažvelgti vėl – ir atrasti meilę, kuri tikrai ištverminga, reali ir pasiaukojanti." 

O šiandien prabudus, atitraukiau užuolaidas ir viltingai dairiausi, ar dar neprikrito sniego, ar neįsisupo miestas į baltą apklotą. Bet sniego vis nėra... tik pilki debesys aptraukę dangų. Labiau nei bet kada šiais metais širdyje jaučiu ramų laukimą ir tikiu, kad Stebuklas išsipildys, kad, jei reikės, išdrįsiu bėgti paskui jį, pasivyti ir išgyventi jį atvira širdimi ir atviromis rankomis.


Nepaneigsiu, kad be obuolių kepimo, dovanų pirkimo, vilnonių kojinių dėvėjimo, Adventas atneša ir tą poreikį, ateinant Kalėdoms, susitvarkyti vidinius sielos kambarius. (Žodis Adventas kilęs iš lotyniškojo Adventus, reiškiančio "atėjimą", "atvykimą"). O kai kas nors atvyksta, kažkaip neišeina kitaip, norisi pasiruošti ir kuo šilčiau sutikti.



Sukurti veganiškos bananų duonelės receptą įkvėpė būtent artėjantis Advento metas. Taigi, ši duonelė išskirtinė dėl dviejų dalykų: pirma, joje nėra nei kiaušinių, nei pieno produktų, antra, saldumą suteikia ne cukrus, o datulės ir pernokę bananai. Todėl itin svarbu pasirinkti tinkamus - pernokusius, pageidautina,rudais taškais nusėtus - bananus. Be to, kepant šią duonelę būtina meilė ir dėmesys. Jau nuo pat pradžių, kai lupsite migdolų odeles, darykite tai dėmesingai ir kantriai, įsijaučiant į gaminimo suteikiamą malonumą. Dėl šios duonelės tikrai verta pasistengti - minkšta, sodri, tanki, drėgna, kvapni ir labai bananinė.  


Ragaujant ją šiltą, atsiskleidžia vėlyvo rudens ir žiemos skonis: trumpėjančios dienos, sniegu kvepiantis oras, naktinio šalčio sukaustytos balos, riešutų dėžės ant aukšto. Šią duonelę galima kepti ir iš įpaprastų kvietinių miltų, bet speltos miltai veikia struktūrą, skonį ir suteikia jai būtent tą žiemiškumą.  


190 g migdolų
1 puodelio (puodelio talpa 250 ml) speltos miltų
1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
1/2 arbatinio šaukštelio cinamono
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
2/3 puodelio datulių (be kaulo) (puodelio talpa 250 ml)
1/2 puodelio drungno vandens (puodelio talpa 250 ml)
1/2 puodelio rapsų aliejaus(puodelio talpa 250 ml)
570 g itin sunokusių bananų
 
Veganiška bananų duonelė su datulėmis

1.Įkaitinkite orkaitę iki 180 C laipsnių temperatūros. Kepimo formą (21 cm ilgio) išklokite kepimo popieriumi. Migdolus užpilkite verdančiu vandeniu ir leiskite pastovėti 5-7 minutes. Vandenį nupilkite ir vėl užpilkite verdančiu vandeniu, leiskite pastovėti 5 minutes. Migdolus nusunkite, suberkite ant rankšluostuko ir nuvalykite odeles.
2.Elektriniu trintuvu iki miltų susmulkinkite nuluptus migdolus. Gautus migdolų miltus sumaišykite su speltos miltais, cinamonu, kepimo milteliais ir druska.
3.Bananus nuplaukite, nulupkite, supjaustykite ir gerai sutrinkite šakute. Elektriniu trintuvu susmulkinkite datules, kai jos sulips į vieną gabalą, pas jas supilkite aliejų bei vandenį, išmaišykite elektriniu trintuvu, kol gausite į grietinę panašią masę. Tada šią masę įmaišykite į trintus bananus ir išmaišykite.
4. Supilkite skystą masę į miltų ir riešutų mišinį ir maišykite tik tol, kol neliks sausų miltų. Labai svarbu nepermaišyti. 
5. Tešlą sukrėskite į kepimo formą ir paviršių išlyginkite šaukštu.
6. Kepkite apie valandą. Jei naudosite 21 cm ilgio kepimo formą, tiek laiko tikrai pakaks. 

P.S.: galvoju apie meduolių kepimą iš brandintos tešlos. Gal kas turite kokį patikimą, išbandytą receptą?  

2013 m. lapkričio 20 d., trečiadienis

Dainų sąrašas ir virtiniai su aguonomis ramiems Advento vakarams

Per daugybę metų ne vienos dainos žodžius įkvėpė Kalėdos. Advento laikotarpiu į mano dainų sąrašą dažniausiai patenka ne visiems gerai žinomos, o ramios, kiek liūdnos ir melancholiškos dainos, atveriančios akis ir įkvepiančios susimąstyti, kaip iš tiesų reikia švęsti, bei nusimegzti kalėdinį megztinį su briedžiukais.

1. Low - Long Way Around The Sea
2. Palace Songs - Christmastime in The Mountains
3. Tom Waits - Christmas Card From A Hooker In Minneapolis
4. Joni Mitchell - River
5. Daughter - Medicine
6. Over The Rhine - All I Ever Get For Christmas Is Blue
7. K.T.Tunstall - Lonely This Christmas
8. Over The Rhine - Snowed In With You
7. Feist - Lo, How a Rose E're Blooming
9. First Aid Kit - Dancing Barefoot 
10.Frankie Goes to Hollywood - The Power of Love

Ir man taip įdomu pasidarė, kokių dainų klausaisi, kai prieš šventes siela alksta rimties?

Tai visiškai mano skonio virtiniai - beveik permatomi, gausiai užpildyti aguonų grūdeliais, su apelsinine gaidele. Nuo pačios pirmos pažinties su šiais virtiniais akimirkos aš likau jais sužavėta. Ne per saldūs, gan sotūs, todėl saikingai skanaujami mažais kiekiais, ir paperkantys savo paprasta elegancija. Na, taip, gal ir ne visai paprasti, žvelgiant į sudėtinių dalių sąrašą ir gamybos procesą. Su blanširuotais migdolais, lazdyno riešutų aliejumi ir smulkutėmis razinomis. Visgi visi aguonų mylėtojai, kuriems tenka paragauti šių virtinių, tvirtina, kad jie to verti.
 





Kadangi, gaminant šiuos virtinius, nenaudojami nei kiaušiniai, nei sviestas, jie labai tinka Kūčių vakarienės stalui, o, migdolus pakeitę varškę, gausite itin jaukų valgį bet kuriam šaltam žiemos vakarui. Be to, juos galite paruošti iš anksto, užšaldyti, o vėliau per kelias minutes išvirti ir pamaitinti nekantraujančius išalkusius valgytojus.





Virtiniams su aguonomis visada ruošiu plikytą tešlą, kuri išvirusi būna minkšta, it šilkinė, labai gerai minkosi ir kočiojasi. Jos receptą, jei neklystu, prieš keletą metų radau supermamose ir nuo tada šiuo receptu naudojuosi išties dažnai.  



Apie 35 dideliems virtiniams reikės:
Įdarui reikės:
200 g aguonų
100-120 g migdolų
3-4 valgomųjų šaukštų razinų
250 ml verdančio vandens
1 valgomojo šaukšto ir 1 arbatinio šaukštelio lazdyno riešutų aliejaus (lazdyno riešutų aliejų galite pakeisti ir paprastu beskoniu aliejumi)
1/2 nutarkuotos didelio apelsino žievelės

Tešlai reikės:
3 puodelių (puodelio talpa 250 ml) miltų
3 valgomųjų šaukštų beskonio aliejaus
1 arbatinio šaukštelio druskos
1 puodelio (puodelio talpa 250 ml) verdančio vandens

Patiekimui reikės:
Skysto medaus ar/ir šlakelio lazdyno riešutų aliejaus ( galite keisti išlydytu sviestu/saldžia grietinėle) ir žiupsnelio druskos

Virtiniai su aguonomis

1. Pirmiausia užkaiskite virdulį vandens. Aguonas prikaistuvyje užpilkite užvirusiu vandeniu, išmaišykite, užvirkite ir ant mažos ugnies, vis pamaišant, virkite 30 min., kol neliks vandens. Jei vis tiek liko vandens, dar šiek tiek pavirkite. Aguonų masė turi būti tiršta.
2. Migdolus užpilkite verdančiu vandeniu ir leiskite pastovėti 5-7 minutes. Vandenį nupilkite ir vėl užpilkite verdančiu vandeniu, leiskite pastovėti 5 minutes. Migdolus nusunkite, suberkite ant rankšluostuko ir nuvalykite odeles.
3. Tešlai miltus sumaišykite su druska. Miltus pirštais sutrinkite su aliejumi. Įpilkite pusę puodelio verdančio vandens ir šaukštu išmaišykite, tada supilkite likusį pusę puodelio ir atsargiai užminkykite tešlą. Minkykite apie 5 minutes, kol tešla taps blizgi ir elastinga. Tešlą susukite į maistinę plėvelę ir palikite pusvalandžiui pastovėti.
4. Aguonas kartu su razinomis gerai sumalkite elektriniu trintuvu arba mėsmale. Elektriniu trintuvu iki miltų susmulkinkite nuluptus migdolus. Dubenyje sumaišykite sumaltas aguonas su razinomis ir migdolus, įtarkuokite apelsino žievelės, įpilkite aliejaus ir viską gerai išmaišykite.
5. Paruoštą tešlą plonai iškočiokite, išspauskite skrituliukus (pvz., su 10-12 cm. skersmens vyno taure ar stikline), ant jų dėkite šaukštą įdaro, perlenkite perpus, suklijuokite kraštus. Paruoštus virtinius laikykite ant miltais pabarstyto paviršiaus uždengtus rankšluostuku.
6. Sudėkite į verdantį vandenį, virkite 3-5 minutes, priklausomai nuo to, kaip plonai iškočiojote tešlą.
7. Gerai nusunkite ir pateikite su šlakeliu medaus ar aliejaus, apibarstę žiupsneliu druskos.


P.S.: iki Kalėdų liko 33 dienos.

2013 m. lapkričio 17 d., sekmadienis

Magiškas kalėdinis džiovintų vaisių pyragas. Brandinamas

Ir vis tiek - jei pilko dangaus lapkritis nepraveria durų žiemai, tai bent teigiamai nusiteikusių žmonių širdyse po truputį bunda šviesaus stebuklo nuojauta. Praeitą penktadienį, prieš išeinant iš darbo namo, ieškojome atsakymo, kas geriau: tikėti stebuklu ar kasdienine realybe. Vienas bendradarbis pasakė: kaip sunku tikėti stebuklu, kai metai iš metų jis neišsipildo... "O neišsipildo, vadinasi, jis toks nepasiekiamas?" - smalsavau. "Ne, tai nėra nieko apčiuopamo, man tik atrodo, kažkas turi nutikti, aš tampu lyg apsišaukėliu stebuklo pranašu, nes ateina Kalėdas ir niekas nepasikeičia." - atsakė jis."O, laukiant stebuklo, Tu tik spoksai, ar ir veiki?" - susidomėjau. "Gal nusipirksiu šįvakar mandarinų." - nusišypsojo bendradarbis.
 

Sunkiausia yrą sąmoningai veikti, negalvojant apie save buvusį ar būsimą, o susutikti save esantį. Man patinka laukti Kalėdų, priartėjant prie savęs, susitelkiant tik į tai, ką darau, neišsibarstant. Kai laukiu, ruošiuosi: karpau popierines snaiges, skiltelė po skiltelės valgau mandarinus, kepu pyragus, ieškau tylos. Kai ruošiuosi, vyksta kažkas nepaaiškinamai svarbaus, tarsi po truputį išsipildo stebuklas. Jei ne tik sėdi, lauki ir tikiesi, o lauki ir veiki, tai, ko tu lauki, ima ir atsitinka.

Taigi, iki Kalėdų liko 37 dienos. Kviečiu jų laukti kartu, tvarkant ir puošiant namus, kepant pyragus ir sausainius, dalinantis akimirkomis, kai tenka keltis absurdiškai anksti, kad viską suspėti, ar kai, keičiantis dovanomis, apkabinta mylimo žmogaus, pravirksti iš dėkingumo už viską, ką turi.
Kalėdinį džiovintų vaisių pyragą, kurstantį vaizduotę ir dovanojantį džiaugsmą tiek kepėjui, tiek valgytojams, kepu jau ketvirti metai iš eilės. Iš pradžių kepdavau po vieną, praeitais metais kepiau du, o šiais metais, augant šio magiško pyrago užsakymams, tikriausiai teks kepti visus keturis, jei ne penkis.
Pagal šį receptą iškeptas pyragas gaunasi drėgnas ir svaiginantis tikrąja to žodžio prasme. Tokią kepinio sėkmę lemia ilgas kepimas žemoje temperatūroje. Be to, kuo ilgiau pyragas, susuktas į "apgirtusią" marlę, bres, tuo tamsesnis ir turtingesnio skonio jis bus.    
Šio pyrago kepimas - toks magiškas, kaip Kalėdos. Visa paslaptis: kepimu pasimėgauti reikia vienumos ir laiko - valandos niekur neskubėjimo. Užsidekite keletą žvakių, išsivirkite šildančios arbatos siurbčiojimui ir pradėkite mediniu šaukštu trinti sviestą su cukrumi. Neskubėkite, trinkite, kol masė taps puri ir pašviesės. Po vieną atidžiai įmaišykite kiaušinius, įtarkuokite apelsino ir citrinos žieveles - ar jaučiate, koks pakeliantis nuotaiką kvapas pasklido po virtuvę. Įsijokite miltus, sumaišytus su prieskoniais, ir brendyje bei apelsino sultyse išmirkusius džiovintus vaisius. Pašaukite pyragą į orkaitę. Atsipalaiduokite, pasiklausykite muzikos ir bekepant pro orkaitės plyšelį pradės veržtis sodrus vaisinis aromatas, kuris visus namus (ir gal net kaimynus) įsups į Kalėdų karštinę ir, tikiu, nepaleis.  





1 dideliam pyragui reikės:
100 g apelsinų cukatų
100 g susmulkintų nedideliais gabaliukais džiovintų datulių
100 g susmulkintų nedideliais gabaliukais džiovintų ananasų
100 g džiovintų spanguolių
200 g razinų "Jumbo"
130 g susmulkintų nedideliais gabaliukais džiovintų abrikosų
200 g auksinių razinų "Jumbo"
150 g smulkių auksinių razinų
150 g stambiai sumulkintų riešutų (migdolų/lazdyno riešutų/karijų)
200 ml brendžio
250 g sviesto
230 g rudujo cukraus
270 g miltų
4 kiaušinių
1 apelsino žievelės ir sulčių
1 citrinos žievelės
2 arbatinių šaukštelių kepimo miltelių
2 arbatinių šaukštelių cinamono
1/2 arbatinio šaukštelio maltų gvazdikėlių
1/2 arbatinio šaukštelio malto imbiero
 
Marlės ir 2/3 puodelio brendžio brandinimui

Magiškas kalėdinis džiovintų vaisių pyragas. Brandinamas 

1 diena
1. Dideliame dubenyje sumaišykite cukatas, datules, ananasus, spanguoles, razinas, abrikosus, migdolus ir brendį. Uždenkite ir palikite per naktį brinkti.

2 diena  
1.Įkaitinkite orkaitę iki 170 C. Pasiruoškite apvalią kepimo formą (24 cm.) nuimamais kraštais: į skardos dugną įklokite apskritimą, iškirptą iš kepimo popieriaus lapo, o skardos šonus ištepkite siestu ir išklokite dvigubu kepimo popieriumi, kad gautųsi aukšti kraštai.Sviestą supjaustykite nedideliais gabalėliais ir palaikykite kambario temperatūroje, kad suminkštėtų. Suberkite cukrų ir išsukite su sviestu iki purumo.
2. Po vieną gerai įmaišykite kiaušinius. Nutarkuokite apelsino ir citrinos žieveles (be baltos dalies), įmaišykite į sviesto ir cukraus masę.
3. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, cinamonu, imbieru ir gvazdikėliais.
4. Įmaišykite miltus į sviesto ir kiaušinių masę, kol neliks sausų miltų.
5. Į džiovintų vaisių ir riešutų mišinį įspauskite apelsino sultis ir išmaišykite.
6. Į tešlą įmaišykite vaisius. Iš pradžių atrodys, kad vaisių per daug, bet maišant jie visi gražiai aplips tešla.
7. Tešlą sukrėskite į paruoštą formą. Sumažinkite orkaitės temperatūrą iki 150 C ir kepkite 1 valandą. Tada temperatūrą sumažinkite iki 140 C ir kepkite dar 1,5 ar 2 valandas. Ar pyragas iškepęs patikrinama, įsmeigiant medinį pagaliuką: jei pagaliukas aplipęs tešla, dar pakepkite; jei pagaliukas sausas - pyragas iškepęs. Jei pyrago viršus gražiai parudo, nepraėjus kepimo laikui, jį užklokite folija.
8. Padėkite iš kepimo formos išimtą pyragą ant grotelių ir leiskite jam visiškai atvėsti. Kai pyragas atvės, suvyniokite jį į brendyje (pusėje puodelio) išmirkytą marlę ir ant viršaus užpilkite dar keletą šaukštų brendžio. Tada sandariai suvyniokite į foliją ir įdėkite  į maišelį. Saugokite kambario temperatūroje visą mėnesį, mažų mažiausiai - 2 savaites.
9. Rekomenduoju kas dvi savaites pyragą palaistyti keletu šaukštų brendžio. Likus savaitei iki pyrago ragavimo, nebelaistykite. 

2013 m. lapkričio 10 d., sekmadienis

Vieno puodelio blynai su obuoliais ir avižiniais dribsniais

Maža dalis manęs svajoja gyventi vienkiemyje su senu obelų sodu. Tai mažos mergaitės - plačiomis akimis, su it aguonų grūdeliai ant skruostų pabirusiomis strazdanomis, noras. Vienas iš tų, kurie susiformuoja, kol dar į pasaulį žvelgi pro rožinius akinius, o realybė būna neišrasta. Kol dar nemąstai apie pinigus, atstumus, nepatogumus, kol renkiesi patį paprasčiausią abstraktų laimės jausmą.
       

Kai ruduo, negaliu neprisiminti ant mano vaikystės namų aukšto suneštų obuolių dėžių. Gera ir įstabu, kad, laiko upei tekant, atminčiai pasilieka įvairūs paveikslai. Atrodo, kad net užuodžiu tą salstelėjusį ką tik nuskintų obuolių kvapą. Ir savo svajonėse dairausi kiek sulaukėjusių obelų, kurių šakose supasi žieminiai obuoliai.
     

Dar dairausi laužų ir šiltų megztinių, gervių matuojančių dangaus erdvę ir sulytų skalbinių, stalinės lempos apšviestų naktų mokantis ir senų filmų su laimingomis ir nelaimingomis pabaigomis. Rudens pabaiga, žiemos pradžia kitokia būti ir negali: ji nostalgiška, ji sustiprina ilgesį, ji žvelgia į svarbiausius gyvenimo dalykus. O kai žinai, kas Tau gyvenime iš tikrųjų svarbiausia, kai, kaip sako Viktorija, esi sąžiningas tiek pats sau, tiek kitiems, tada nesudėtinga būti laimingu žmogumi. Kiek nuovargio ir nepasitenkinimo atneša įvaizdžiai, kurių reikia laikytis, kad nenuviltume kitų, melai, kuriais reikia pagražinti save skubančiųjų lenktyninkų visuomenėje. Šis ruduo, privertęs mane sustoti ir įsismelkęs į sielą, pripildė vientisumo ir tiesos sakymo, nebijant netekti.


Jei jūsų širdis nori kažko nostalgiško ir kartu rudeniškai sotaus, blyneliai su obuoliais ir avižiniais dribsniais labai tiks. Žinoma, juos galima valgyti ir vienus, tačiau aš dar karštus užbarstau cinamoniniu cukrumi. Gal ir šabloniškai nuskambės, bet šie blyneliai verti būti paragauti kuo daugiau išalkusių valgytojų. Tad kepkite ir vaišinkite.  


Iškepti šiuos blynelius yra lengva, nors tai ir atima šiek tiek laiko. Jie kaskart pavyksta, nenaudojant nei svarstyklių, nei matavimo indo su padalomis, tereikia miltus, avižinius dribsnius ir pieną matuoti tuo pačiu puoduku. Kiek įtarkuoti obuolių, spręskite patys, čia pateikiu tik apytikslį kiekį, nes pati niekada irgi obuolių nesveriu. Jei įtarkuosite daugiau obuolių, išeis plonesni, labiau obuoliniai blyneliai.   


2-3 valgytojams reikės:
1 puodelio greitai paruošiamų nesmulkintų avižų dribsnių
1 puodelio pieno
2 valgomųjų šaukštų cukraus
3 nedidelių arba 2 vidutinio dydžio obuolių
2 kiaušinių
1 puodelio miltų
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
Aliejaus kepimui
 
Vieno puodelio blynai su obuoliais ir avižiniais dribsniais

1. Avižinius dribsnius sumaišykite su cukrumi, užpilkite karštu pienu, uždenkite ir palikite keletui minučių brinkti.
2. Nuplaukite ir sutarkuokite per burokinę tarką obuolius. Į avižinių dribsnių masę įmaišykite tarkuotus obuolius, kiaušinių trynius ir druską. Imaišykite miltus, kol neliks sausų grūdelių.
3. Kiaušinių baltymus išplakite iki standžių putų ir atsargiai įmaišykite į tešlą.
4. Didelę keptuvę užkaiskite ant vidutinio karščio ir įpilkite du valgomuosius šaukštus aliejaus. Kai keptuvė gerai įkais, nedideliu samteliu pilkite į keptuvę tešlą. Kai blynelių apačia ims ruduoti, o aplink kraštelius iškils pūslelių, apverskite blynelius mentele. Iš abiejų pusių iškepusius blynelius sudėkite į lėkštę ir nedelsdami patiekite.

2013 m. lapkričio 9 d., šeštadienis

Labai gausus obuoliais pyragas

Ryte labiau nei kavos aromatą man patinka užuosti galimybes, kurios laukia už kiekvieno kampo būti išnaudotos. Kai, vos pabudus, pagalvoju, kad šiandien tikrai nutiks kas nors gražaus, išsiropšti iš šiltos lovos pasidaro daug lengviau. Tiesa sakant, būna dienų, kurios labiau panašios į lapkričio darganas nei į pirmo sniego dienas, kai atverti širdį ir rankas kitiems sunku kaip niekad, bet būtent surasti gerumo mažmožius tokiomis akimirkomis ir yra svarbiausia. 

Pastaruoju metu tų gerumo mažmožių ieškau, dėkodama už tai, ką turiu, ir sutelkdama dėmesį į pačius svarbiausius dalykus. Į tai, kad esu gyva, o tai - vienas didžiausių šios planetos stebuklų. Kiekviena akimirka, kai įkvepiu oro - dovana. Kiekvienas oro įkvėpimas galimybė išsiaiškinti, ką noriu daryti su savo gyvenimu ir tai atlikti. Nei vienas neįstringame liūdesy, pyktyje, pavyde, kaltinimuose, egzistavime, nebent patys pasirenkame juose būti. Nesiryžtame judėti.    

Vieną šiokią dieną važiuodama į darbą per radiją išgirdau: "nesvarbu, kiek daug klaidų padarei ir kaip lėtai judi į priekį, Tu vis tiek esi visa galva aukštesnis už save tą, kuris nebandytų". Tokie teisingi žodžiai, kad, mano manymu, juos reikia prisiminti ir priminti kiekvienam, kuris nuleidžia galvą ir nusprendžia pasiduoti.

Cinamonas - puiki draugija minkštam obuolių pyragui, kuris tarsi sukurtas sušildyti, gydyti ir sielai glostyti, valgant su ledais. Toks tikras šaltojo metų laiko maistas, nuo kurio namai kaip mat užsipildo jaukumu, nors dar langai ir neapkabinėti lemputėmis, o storiausi apklotai neištraukti iš spintos kampų.Vėlyvai lapkričio vakarienei, ypač jei, kaip ir mes, neturite židinio, sušildančio ledines pėdas, išsikepkite šį energiją ir šilumą sugrąžinantį pyragą. Be jokios abejonės, net jei niekada anksčiau nekepėte pyragų, leiskitės vedini šio recepto.

Tešlai reikės:
140 g sviesto
110 g cukraus
3 didelių kiaušinių
160 g miltų
1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
1/4 arbatinio šaukštelio druskos

Pirmam obuolių įdarui reikės:
900 g obuolių
30 g sviesto
3 valgomųjų šaukštų cukraus
1 arbatinio šaukštelio cinamono
1/2 citrinos nutarkuotos žievelės
Antram obuolių įdarui reikės:
300 g obuolių
1 valgomojo šaukšto cukraus
1/3 arbatinio šaukštelio cinamono

Labai gausus obuoliais pyragas 

1. Pirmam obuolių įdarui nulupkite obuolius ir supjaustykite pusės centimetro storio skiltelėmis. Ištirpinkite prikaistuvyje sviestą ir suberkite susmulkintus obuolius, cukrų, citrinos žievelę bei cinamoną. Kartas nuo karto pamaišant kaitinkite apie 10 minučių, kol obuoliai sukris.
2. Antram obuolių įdarui nulupkite obuolius ir supjaustykite pusės centimetro storio skiltelėmis. Apiberkite cukrumi, cinamonu ir išmaišykite.
3. Tešlai ant lėtos ugnies prikaistuvyje ištirpinkite sviestą. Nuimkite nuo ugnies ir suberkite cukrų, maišykite, kol cukrus ištirps. Įmaišykite po vieną kiaušinius. Suberkite miltus, kepimo miltelius ir druską bei išmaišykite iki vientisos masės.
4. 26 cm skersmens kepimo formą išklokite kepimo popieriumi ir ištepkite sviestu. Sukrėskite į ją pusę pirmo įdaro ir tolygiai paskirstykite.Šaukštu uždėkite 1/3 tešlos. Tada sudėkite antrą obuolių įdarą, o ant jo viršaus vėl uždėkite 1/3 tešlos. Sukrėskite likusią pirmo įdaro dalį, o galiausiai - likusį trečdalį tešlos.
5. Keplite iki 180 C įkaitintoje orkaitėje 40 minučių. Patiekite su vaniliniais ledais.

2013 m. lapkričio 3 d., sekmadienis

Karšti sumuštiniai su Mozzarella ir saulėje džiovintais pomidorais

Nukritusiuose lapuose, vėjo švilpesiuose, ankstyvose sutemose slepiasi artėjančio ramybės meto ženklai. Nuo pat ryto dangus grasina lietumi. Kokie visi alkani spalvų, šiltų, ilgų ir vandens nepralaidžiančių batų; kutuluoti šalikais - megztais, elegantiškais, plačiais, pūkuotais ir siaurais; apsiginklavę skėčiais, karštos arbatos termosais ir pirštinėmis.   


Aš taip pat. Nepasitikiu rudeniu be lietaus, darganos ir šalčio, sugrąžinančių į namus, į save. Sunku surasti ramybę išoriniame pasaulyje, nesuradus jos viduje. Uždegusi žvakes, įsitaisau ant pagalvės parietusi kojas. Klausausi savo vidinio balso, šypsausi, svajoju, myliu, ieškau, atleidžiu, tikiu, kuriu; be to, man patinka, kad galiu kartu su gamta pailsėti ir klausytis, ar už lango dar nelyja.  


Atsikeliu, basomis pereinu kambarį, atidarau šaldytuvą ir paimu stiklainį su saulėje džiovintais pomidorais. Atvėsus orams, kai neįmanoma gauti skanių šviežių pomidorų, renkuosi šiuos arba konservuotus. Jei virtuvėje dar rasite žiupsnelį džiovintų bazilikų, rutuliuką gaivios mocarelos, per mažiau nei 10 minučių galėsite viską supjaustyti, sumaišyti su kiaušiniu, užtupdyti ant baltos duonos riekelių ir išsikepti puikaus skonio sumuštinių, kuriais visai tuoj pat mėgausiuosi ir aš.


Mano žmogus šių sumuštinių kepimui kelias dienas iš eilės pritaria 100 proc. Prisipažįstu ir aš, jog jie - tobuli, o su puodeliu nesaldintos arbatos - visiškas gerumas ir jaukumas tiek sielai, tiek pilveliui. Be to, jau kuris laikas nei vienas pasisėdėjimas su draugais ar artimaisiais nepraeina be šių saule kvepiančių karštuolių. Kažkaip neatsivalgom :)  

3 valgytojams reikės:
125 g buivolių pieno Mozzarella
80 g saulėje džiovintų pomidorų (saulėgrąžų aliejuje)
1/2 - 1 arbatinio šaukštelio džiovintų bazilikų (aš beriu vieną šaukštelį)
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
Maltų juodųjų pipirų
1 kiaušinio
Alyvuogių aliejaus
12 nedidelės Ciabatt'os arba prancūziško batono riekelių

Karšti sumuštiniai su Mozzarella ir saulėje džiovintais pomidorais

1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 C. Skardą ištieskite kepimo popieriumi.
2. Smulkiai supjaustykite mozzarell'ą ir pomidorus. Išplakite kiaušinį. Sumaišykite mozzarell'ą, pomidorus su bazilikais, druska, pipirais ir kiaušiniu.
3. Batoną supjaustykite 1 cm storio riekelėmis, vieną pusę aptepkite aliejumi ir ta puse dėkite į skardą.
4. Padalykite ant riekelių įdarą. Kepkite 15 minučių, kol šiek tiek apskrus.