Puslapiai

2018 m. lapkričio 28 d., trečiadienis

Iki Kalėdų liko 26 dienos: kakaviniai sausainiai su datulių karamele

Gurkšnoju karštą vyną su gruodžiu prieš akis ir jo trumpesniais, ir tamsesniais vakarais. Sneigėja. Galbūt tuoj iš širdies pasnigs ir prie batų ims lipti pakylėjantis baltumas. Kaip nepatogu - tas sniegas, sako. Bet taip jau yra: aš džiaugiuosi, kai jo būna daugiau nei dešimt centimetrų. Dar sako - kaip atsibodo visur cypaujantys džinglbels'ai. Juk Kalėdos dar už jūrų marių. O man atrodo, kad jau perėjo daug miškų, perkopė daug kalnų ir tuoj tas negreit ims ir užklups. Aš ir pati šypsausi iš tokio savo naivumo, ir kartu graudenuosi, kad neišaugu iš Kalėdų laukimo.   




Prisimerkiu ir galvoju, ar tikrai jau taip blogai visos tos girliandos, išpuoštos vitrinos bei blizgučiai? Mat kas gali būti šventiškesnio už suvaikėjusį pasaulį. O, šiaip tai, esu visų tų prieškalėdinių veiklų gerbėja. Ilgomis gruodžio naktimis uždegti kvapnių žvakių ir klausytis kalėdinių melodijų, ilgam pasiliekančių galvoje. Taip, tai aš. Paslaptingą ir tamsų metą, kai bet koks gestas ir žodis tampa jautresniu ir geresniu, jausti, kaip paleidi viską, kas per metus įvyko ne taip. Kas galėtų patikėti, kad ir su nuoskaudomis atsisveikinti nėra paprasta. Pabūti su savimi ramumoje, iš orkaitės dvelkiant sausainių aromatui.



Vienaip ar kitaip visame tame slypi paslaptis, ypač sausainių kepime. Laikas sulėtėja ir net nepajunti, kiek užtrunki maišydamas, minkydamas, formuodamas, viskas saldu, kvapnu, malonu. Sausainis po sausainio. Miltuotomis rankovėmis išsklaidai kasdienybės, nuovargio, liūdesio miglas. Šiuos sausainius kepiau praėjusį savaitgalį, ir penktadienį, ir šeštadienį, ir sekmadienį. Su jais visad taip būna, kad nepavyksta išlaikyti ilgiau nei dieną. Dar keli žodžiai apie gamybą - iš pradžių tešla, užmaišyta iš medaus, miltų bei sviesto, bus minkšta ir lipni, todėl jai būtina (tiesiog privaloma) pailsėti šaldytuve.



Atvėsusi tešla sutvirtėja, išnyksta lipnumas, bet ji vis tiek išlieka maloniai minkšta, nei kiek ne sausa. Vienas džiaugsmas su šia tešla tada dirbti! Nereikia jos nei miltais barstyti, nei rankų vandeniu vilgyti, atgnybi vėsų kaštono dydžio tešlos gabaliuką, greit greit suformuoji rutuliuką, dedi jį ant kepimo skardos, viduryje nykščiu įspaudi duobutę ir kartoji, kol kepimo skarda prisipildo mažų šokoladinių šulinukų.

Iškepti sausainiai yra tikri trapios tešlos kepiniai - traškūs, tirpstantys burnoje ir pasklindantys minkštais trupinėliais, o dar ta kakava ir viso grūdo miltai, suteikiantys jų skoniui sodrumo, net, sakyčiau, pikantiškumo. Bet tai dar ne viskas. Šiems sausainiams būtinai reikia minkštos ir glotnios, šiek tiek padruskintos datulių karamelės, vos vos kvepiančios riešutais ir kokosais. Dosnaus, kupino šaukštelio kiekvienam sausainiui. Turite manimi pasitikėti ir išbandyti šį gardumą.

14 sausainių reikės:
130 g viso grūdo speltų miltų
15 g ryžių miltų (aš naudoju rudųjų ryžių miltus, galite pakeisti kukurūzų krakmolu)
15 g kokybiškos kakavos (kakavos sviesto joje turi būti 21 proc.)
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
115 g šalto Ghee sviesto (jei naudosite paprastą sviestą, jis turi būti kambario temperatūros)
40 g minkšto medaus (švelnaus skonio pavasarinio ar liepų žiedų)
4 g vanilinio cukraus

Įdarui (datulių karamelei) reikės:
Medjool datulių (jos - didelės ir karamelinės; galite keisti ir kitomis, bet tada imkite dvigubą kiekį, t.y. apie 10-12 datulių) 
4 valgomųjų šaukštų kokybiško žemės arba migdolų riešutų sviesto
2 valgomųjų šaukštų nerafinuoto kokosų aliejaus
4 g vanilinio cukraus
1/4 arbatinio šaukštelio druskos

Kakaviniai sausainiai su datulių karamele 

1. Dubenyje gerai išmaišykite speltų miltus, ryžių miltus, kakavą ir druską. Atidėkite į šalį.
2. Kitame dubenyje mediniu šaukštu išmaišykite sviestą, medų ir vanilinį cukrų, kol masė taps vienalytė. Tai ilgai neužtruks - apie dvi minutes.
3.  Į sviesto ir medaus masę supilkite miltų mišinį ir išmaišykite mediniu šaukštu, kol viskas maždaug sulips į vieną gabalą. Nepermaišykite.
4. Gautą tešlą sukrėskite ant maistinės plėvelės, įvyniokite į ją tešlą ir padėkite į šaldytuvą 1 valandai pailsėti.
5. Kol tešla vėsta, pasiruoškite įdarą - datulių karamelę. Iš datulių išimkite kauliukus, nuplaukite jas, tada užpilkite karštu vandeniu ir palikite mirkti 10-15 minučių. Nupilkite nuo datulių vandenį, pasilikdami jo 3 valgomuosius šaukštus. Maisto smulkintuvu sutrinkite datules, atsidėtą vandenį, riešutų sviestą, kokosų aliejų, vanilinį cukrų ir druską iki vientisos, kreminės masės.
6. Kai tešla sutvirtės ir atvės, orkaitę įkaitinkite iki 175 C. Į skardą įtieskite kepimo popierių.
7. Atvėsusią tešlą padalykite į 14 dalių. Rankomis formuokite rutuliukus, dėkite juos ant kepimo skardos, viduryje nykščiu įspausdami duobutes. Išdėliokite sausainius ant paruoštos skardos taip, kad tarp jų būtų maždaug 2 cm pločio tarpai. Kepkite 15 minučių.
8. Ištraukę sausainius iš orkaitės, nedelsdami, šaukštu atsargiai pagilinkite įdubimus, tada visiškai atvėsinkite. Įdarą negailėdami kraukite į visiškai atvėsusių sausainių duobutes.
9. Sausainiai šaldytuve gali būti laikomi iki 3 dienų, bet gražiausi ir gardžiausi būna tą pačią dieną, pastovėję keletą valandų šaldytuve. Sausainius galite iškepti iš anksto, bet įdarą rekomenduoju visada ruošti tą pačią dieną, kada norite šiuos sausainius skanauti. Nebent jums, kaip paprastai man, nelabai rūpi, kiek pasikeitusi datulių karamelės spalva :) 

2018 m. lapkričio 23 d., penktadienis

Iki Kalėdų liko 31 diena: avižiniai sausainiai su spanguolėmis ir šokolado gabaliukais

Kalėdų laukimas man yra panašus į neskubią melodiją, daug tylesnę nei jį supanti karštligė. Ji nėra stipri ar tuo labiau galinga, bet ji skamba taip nesulaikomai kaip mėgstamos dainos niūniavimas. Ir kai aš išgirstu šią ilgesiu persmelkiančią melodiją, imu jai visa širdimi pritarti. 



Taip, aš užaugau ir, artėjant gruodžiui, man kartais būna neramu, kad jos nebeišgirsiu, kad niekas nebepakels, neišlaisvins iš to, kas neramino, neramina ar neramins. Man 33 metai ir, net apčiuopiant tą jausmą, vis dar sunku jį sudėlioti į tinkamus žodžius.  Tai ne tik giliu puriu sniegu padengti laukai ir nuožmus šaltis. Ar pačiūžų švilpimas per ledą, sumišęs su skambiu kvatojimu. 

Tai ir ne tik blizgučiais bei girliandomis apjuostos eglės. Ar per juodąjį penktadienį į vežimėlius kraunami žaislai. Tai net ne tik nekantrus dovanų išpakavimas ar dosnūs dubenys mandarinų ir nuo jų sulčių limpantys pirštai. Tarp viso to yra dar kažkas. Kažkas panašiau į prisiminimais ir simboliais apipintą vietą širdyje, kurioje visada taip šilta, vaikiška ir saugu.   




Kalėdos gali atbristi ir per pliaupiantį lietų. Jos gali užklupti susimąsčius ar net kai akys užtvindytos ašaromis. Kalėdoms net nebūtinai reikia visom išgalėm po egle sutemptų dovanų, nes tikrasis santykis su Kalėdomis užsimezga viduje. Kai imame pastebėti savo kūno pojūčius, savo jausmus, kokie žmonės mus supa ir atsisakome vertinimo. Kai kad ir ką darome, tai darome iš meilės, o ne todėl, kad, laukiant Kalėdų, viskas turi būti gražu, blizgu ir miela. Kalėdų laukimas man yra panašus į įsiklausymą, pirmiausia savęs, tada kitų ir kitokių, nei esi pats.  



Šiuo įrašu noriu jus pakviesti ir vėl kartu skaičiuoti iki Kalėdų likusias dienas, dalinantis pilnatvės akimirkomis, įkvėpimais, istorijomis, laiku ir receptų idėjomis. Pirmenybė atiteko žiemos švenčių klasikai - visų mano namiškių labai pamėgtiems avižiniams sausainiams su spanguolėmis ir šokolado gabaliukais. Jie - minkšti ir lengvi, ne per saldūs, vos traškūs paviršiuje ir prašantys šiek tiek malonaus kramtymo, šventiški, su gaivia spanguolių rūgštele. Žodžiu, labai labai geri sausainiai. 

Aš šimtu procentų garantuoju, kad jie patiks ir Kalėdų Seneliui, ir jūsų bendradarbiams bei kaimynams, ir kad netrukus šių sausainių receptą mokėsite atmintinai.





30-34 sausainiams prireiks:
90 g medaus (švelnaus skonio pavasarinio ar liepų žiedų)
65 g nerafinuoto kokosų aliejaus
50-60 g juodojo šokolado 
80 g graikinių riešutų
140 g viso grūdo speltų miltų
100 g avižų dribsnių
1/4 arbatinio šaukštelio druskos
1/2 arbatinio šaukštelio valgomosios sodos
2 valgomųjų šaukštų vanilinio cukraus
2 vidutinio dydžio kiaušinių
55 g šaldytų spanguolių (atšildyti nereikia)

Sausainiai su spanguolėmis ir šokolado gabaliukais

1. Medų ištirpinkite kartu su kokosų aliejumi ir palikite praaušti.
2. Šokoladą supjaustykite mažais gabalėliais (apie 2 mm dydžio kubeliais). Susmulkintą šokoladą atidėkite į šalį.
3. Sukapokite graikinius riešutus panašaus dydžio gabalėliais kaip kad supjaustėte šokoladą. Taip pat atidėkite, kol prireiks.
4. Miltus sumaišykite su avižų dribsniais, druska, soda ir vaniliniu cukrumi.
5. Į atvėsusį medaus ir kokosų aliejaus mišinį įmaišykite kiaušinius. Labai svarbu kiaušinių neįmušti į per karštą mišinį. Tada suberkite miltų mišinį ir išmaišykite, kol neliks sausų ingredientų.
6. Pabaigoje į tešlą atsargiai įmaišykite šokoladą, riešutus ir spanguoles. Stenkitės maišyti, kiek įmanoma, trumpiau.
7. Skardą ištieskite kepimo popieriumi ir krėskite po gerą šaukštą šios tirštos tešlos, viršų šiek tiek paspausdami šaukšto nugarėle, kad sausainiai būtų apie centimetro storio. Sausainiai išeina nelygūs ir pasišiaušę, bet jei norite dailesnių, imkite tešlą į rankas ir formuokite sausainius.
8. Sausainiai, kepdami nesiplečia, todėl didelių tarpų tarp jų palikti nereikia. Kepkite iki 175 C įkaitintoje orkaitėje apie 9-10 minučių - ne ilgiau, tai yra, tik tol, kol sausainiai sutvirtės. Stebėkite, kad neperkeptų, nes gali tapti kiek sausoki.

2018 m. lapkričio 4 d., sekmadienis

Mano firminis kalakutienos Ragu su raudonaisias lešiais

Šiandien su Barzdžiumi pabudome vėlai, gerokai po šešių - taip jau būna, kai nereikia eiti į darbą. Miestas vis dar skendėjo tirštoje prietemoje, todėl gurkšnodami kavą tingiai drybsojome lovoje ir atsikėlėme tik įsidienojus, apie vienuoliktą, kai gerokai išalkome. Taigi pusryčių planai buvo atšaukti ir ėmėme galvoti kas greitai pasigamintų ir vienodai skaniai valgytųsi ir sekmadienio popietę, ir pirmadienį, likučius pasišildžius darbe. Pirma mintis, kuri atėjo į galvą, tai - kalakutienos Ragu su raudonaisias lešiais, kuris niekada nenuvilia, kai nėra daug laiko. Žiemiškas ir sotus.       

Šis mano (galima sakyti) firminis receptas yra kiek pakeistas Nigellos Lowson greito Ragu receptas. Nigellos receptui reikia karamelizuotų svogūnų (turiu galvoje iš stiklainio), kurių aš beveik niekada neturiu namie, todėl pirmiausia nuo jų ruošimo ir pradedu. Taip belupdama svogūnus, prisiminiau, kad nebeturime ir juodųjų serbentų vyno Voruta. Niekas neprašė manęs jo reklamuoti (tiesiog šiame troškinyje jis itin tinka), taigi, kol aliejuje karamelizavau svogūnus ir čirškinau šoninę, Bardžius išėjo į parduotuvę. Be pusiau saldaus vyno, šoninė yra dar vienas būtinas ingredientas, kadangi ji troškiniui suteikia gardaus skalsumo ir aromato. Verta paieškoti šaltai rūkytos, supjaustytos plonomis juostelėmis, tada ją beliks tik sukarpyti virtuvinėmis žirklėmis į karštą aliejų prie svogūnų.



Barzdžiui grįžus su vynu namo, po virtuvę jau buvo pasklidęs nuostabus aromatas, bet kai į puodą suverčiau faršą, įtarkavau česnako ir supyliau beveik pusę puodelio vyno ir pomidorus, atsiskleidė tikroji kvapų magija. Po pusvalandžio troškinys buvo sutirštėjęs, lešiai visiškai ištirpę, o aromatas - vis dar toks pat fantastiškas. 

Tada dar garuojantį troškinį mediniu šaukštu kabinome į dubenėlius, o ant viršaus dosniai užtarkavome lengvai besilydančio Čederio sūrio, kuris nuo troškinio karščio iš lėto tirpo ir savo pieniškomis natomis maloniai sušvelnino padažo tekstūrą. Tai 100 proc. mano stiliaus maistas - nuo pirmo kąsnio, paragaujant, ar užtenka druskos, iki paskutinio, "išlaižant" puodą. Žodžiu, receptas - tikrai vertas, kad išbandytumėte ir kartotumėte. 





4 porcijoms reikės:
1 valgomojo šaukšto aliejaus kepimui
2 vidutinio dydžio svogūnų
130 g šaltai rūkytos šoninės
500 g kalakutienos faršo
2 česnako skiltelių
80 ml pusiau saldaus vyno (aš naudoju juodųjų serbentų vyną Voruta)
400 g konservuotų kapotų pomidorų
130 g raudonųjų lešių
125 ml karšto vandens iš virdulio
Čederio sūrio (naudokite tikrą, kokybišką sūrį)
Druskos
Šviežiai maltų juodųjų pipirų

Mano firminis kalakutienos Ragu su raudonaisias lešiais

1. Svogūnus nulupę, perpjovę per pusę, supjaustykite plonais griežinėliais. Įkaitinę puodą supilkite aliejų, suberkite svogūnus ir 1/4 arbatinio šaukštelio druskos, viską gerai išmaišykite, kad svogūnai apsiveltų aliejumi. Kepkite, vis pamaišydami, ant vidutinės ugnies apie 15 minučių, kol svogūnai taps rusvi. Jei matote, kad svogūnai kepa kiek per greitai, sumažinkite ugnį iki nedidelės.
2. Kol svogūnai karamelizuojasi, supjaustykite šoninę apie 1 cm dydžio gabalėliais. Suberkite šoninę pas svogūnus ir kepkite pamaišant ant vidutinės ugnies apie 4-5 minutes, kol šoninė apskrus.
3. Sudėkite faršą, įtarkuokite česnako skilteles ir padidinę ugnį kepkite, nuolat faršą smulkindami šaukštu ar šakute, kad mėsa nesušoktų į stambius gabalus, o išliktų biri.
4. Kai neliks raudonos mėsos, supilkite vyną, viską gerai išmaišykite ir pakaitinkite keletą minučių, tada sukrėskite pomidorus, lešius, supilkite vandenį, įberkite 1/3 arbatinio šaukštelio druskos bei tiek pat maltų pipirų. Viską gerai išmaišykite, užvirkite, sumažinkite ugnį ir palikite 20 minučių lėtai troškintis. Nepamirškite vis pamaišyti. Kol troškinsis, puodą laikykite pridengę dangčiu.
5. Paragaukite, ar netrūksta druskos, pipirų. Tiekdami pabarstykite tarkuotu Čederio sūriu. Labai tinka su bulvių koše arba polenta.