Puslapiai

2012 m. birželio 30 d., šeštadienis

Apie labai skanius sausainius su riešutais ir razinomis


Ar kada nors perplaukia per galvą mintis, kad diena iš dienos gyveni kažkokio įvykio ateityje laukimu arba praeitimi, kurios vaizdai dažniausiai gražesni nei tai, kas vyksta dabar? Ar pagauni save trečiadienį nusišypsant, jog iki penktadienio liko tik dvi dienos?
Man taip būna, ypač penktadienio rytais, kai viduje įsitaiso savaitgalio virpuliukai ir žinau, kad darbo savaitė, jau ritasi į pabaigą. Baisiausios gyvenimo savaitgaliais pasėkmės yra tai, kad pusė sekmadienio būna sugadinta mintimis, kad jau oi kaip greitai ir vėl pirmadienis.
Vis dėlto, kiekviena darbo savaitė, kurią pradedame penktadieniais ir baigiame penktadieniais, turi būti nugyventa, kiek įmanoma pilniau, nes kitaip gausis, kad 5/7 savo gyvenimo praleisime tiesiog egzistuodami. 
Ei, keliaujam į lauką pagauti gyvenimo, negalvojant apie nieką kitą, tik kaip gera būti čia ir dabar, po vasaros dangumi, o grįžę, kepam sausainius ir pirmadienį jais vaišinam tuos, kurie ir vėl užmiršo, kad iki penktadienio dar daug gražių dalykų gali nuveikti.
Vienas iš jų pašokti...

 
Už iš naujo atrastas melodijas dėkoju tikrai nuostabiam ir šiltam žmogiukui, kuri gamina pačius skaniausius (ne visai nekaltus) kokteilius ketvirtadienio popietėmis ir pasakoja labai gražias istorijas. Linkėjimai Tau, Mieloji, kvepiantys liepų žiedais ir dobiliukais :)     



Prieš gerus penkiolika metų kito gerojo žmogiuko mama pavaišino mane gausiai skaniais sausainiais Triolė ir nurašė jų receptą į paskutinį istorijos sąsiuvinio puslapį iš jau tada seno žurnalo. Oi, tai buvo, tai nutiko, jog, pasibaigus mokslo metams, šį sąsiuvinį paguldžiau ant medinės lentynos palėpėje šalia kitų sąsiuvinių ir visai užmiršau apie jame besiglaudžiantį receptą. Ir tikriausiai būčiau neprisiminusi, jei ne dvyliktos klasės egzaminai, kurie įkvėpė iš naujo perversti senus užrašus. Taip ir apsigyveno šie sausainiai mano namuose. Iš trapios minkštos tešlos, razinų ir riešutų.
Produktai (sviestas, kiaušiniai) šiems sausainiams turi būti  kambario temperatūros, t.y. išimti iš šaldytuvo likus keletui valandų iki kepimo. Jei užmiršai tai padaryti, sviestą vos vos gali pašildyti mikrobanginėje, tik svarbu jo neišlydyti, todėl tai daryti reikia labai atsargiai, o kiaušinius galima pašildyti šiltame vandenyje. Dar vienas dalykas, kurį reikia padaryti prieš pradedant maišyti šių sausainių tešlą, įjungti orkaitę ir nustatyti, jog ji įšiltų iki 220 C. Tai yra būtų tikrai labai karšta.
 



Apie 1 kg sausainių reikės:
183 g miltų
193 g kambario temperatūros sviesto
3 didelių kiaušinių
130 g žemės riešutų be odelių
160 g razinų
130 g cukraus
Sviesto ir miltų skardų paruošimui

Purūs, lengvi it oras, minkšti, nuodėmingai skanūs ir visai nesunkiai pagaminami, jei turite mėsmalę arba virtuvinį kombainą, kurių prireiks riešutams ir razinoms susmulkinti. Vietoj žemės riešutų galite naudoti lazdyno riešutus.
Sausainiai Triolė

Sviestą su cukrumi išmaišykite iki purumo. Po vieną įmaišykite kiaušinius. Mėsmale arba virtuviniu kombainu sumalkite riešutus ir įmaišykite į tešlą. Mėsmale arba virtuviniu kombainu sumalkite razinas ir įmaišykite į tešlą. Tada supilkite miltus ir išmaišykite į vientisą tešlą. Tik nepermaišykite. Valgomuoju šaukštu ant sviestu išteptų ir miltais pabarstytų skardų formuokite apvalius, iškilius sausainius. Palikite tarp jų tarpus, kadangi kepdami išsiplečia ir tampa plokšti. Kepkite apie 7-8 minutes.

2012 m. birželio 22 d., penktadienis

Apie lietų ir labai skanius pyragėlius

Miestas, kurį nuo ankstyvo ryto išmirkė lietūs, kvepia itin gaiviai ir maloniai. Gatvėmis lyg spalvotos valtys plaukia mašinos, aptaškydamos išsiblaškiusius praeivius. Kiek galėdama stengiuosi išvengti balų, kurios telkšo taip arti viena kitos, jog tenka eiti pasistiebus ant pirštų galų. Mielai basomis matuočiau balų gylį, bet įkyrus gerklės skausmas primena, kad tokiems žygiams turiu įsigyti guminius batus.

Mielieji, turiu klausimą: ar einate pasivaikščioti lyjant lietui? Ar mieliau pasiliekate namie, apsiginklavę vilnonėmis kojinėmis ir puodeliu karštos arbatos? Kai virš galvų pakimba sunkūs debesys, aš visada susimąstau, kaip tai nuteikia aplinkinius ir mėgstu klausytis įvairaus plauko istorijų apie lietų: kaip kažkas per stiprų lietų sėdėjo tuščiame parke ant suoliuko, kaip kažkas pro atidarytas balkono duris stebėjo, kaip šį sušplapina lietus, kaip kažkas klausėsi lietaus,minkydamas makaronų tešlą, kaip kažkas jame šoko, kaip kažkas su mylimu žmogumi glaudėsi po vienu skėčiu ir užmiršo visą pasaulį.Man patinka lietus.
Man labai labai patinka lietus...

O kai lyja norisi jaukaus maisto,todėl...


























5 dideliems pyragėliams reikės:
500 g mielinės sluoksniuotos tešlos 
300 g rūkyto kumpio
1 vidutinio dydžio raudonosios paprikos
2 vidutinio dydžio pomidorų
1 didelio svogūno
1/2 valgomojo šaukšto aliejaus
1 valgomojo šaukšto sviesto
10 alyvuogių
100 g fermentinio sūrio

Dalinuosi paprastų ir puikių pyragėlių receptu. Skaniausia juos valgyti dar šiltus, kol sūris būna minkštas ir išsilydęs. 
 
Greitai paruošiami kumpio, daržovių ir sūrio pyragėliai
 
1.Įkaitink orkaitę iki 200 C. Kiekvieną sluoksniuotos tešlos lapelį padalink į dvi dalis - pagrindą ir dangtelį, ir šiek tiek pakočiok, kad dangteliai būtų didesni nei pagrindai.
2. Kumpį, išvalytas paprikas, pomidorus ir nuluptus svogūnus supjaustyk kubeliais. Susmulkink alyvuoges ir sutarkuok sūrį. Apkepk svogūną įkaitintuose riebaluose, kol taps minkštas. Ant tešlos pagrindo uždėk kumpio, paprikų, pomidorų kubelių, apkeptų svogūnų, alyvuogių ir apibarstyk sūriu.
3. Ant įdaro kūgių uždėk tešlos dangtelius, jei reikia juos dar šiek tiek pakočiok. Tešlos kraštus tvirtai užspausk šakute. Viršų aptepk išplaktu kiaušiniu su šlakeliu vandens ir kepk orkaitėje apie 20-30 min, kol pyragėliai gražiai parus.

2012 m. birželio 17 d., sekmadienis

"Jei mylėsi gyvenimą, ir jis tave mylės..."

Aš supratau, jei mylėsi gyvenimą, ir jis tave mylės.
Arthur Rubenstein

Mano draugė prieš pora mėnesių paklausė: "kodėl Tu taip tiki laime?". Iki šio klausimo aš niekada apie tai nemąsčiau, todėl nesugebėjau nei sau, nei jai atsakyti. Klausimą beveik užmiršau iki vakar vakaro, kai klausydama Beethoven - Piano Sonata No. 8, kurią atliko Arthur Rubinstein, įvedžiau jo pavarde į Google paiešką. Kai keletą kartų perskaičiau šio pianisto mintį apie meilę gyvenimui, supratau, koks yra mano atsakymas, jei tikėsiu laime, tai ir ji manimi tikės.

Ne vieną ir ne du kartus pastebėjau, jog šiltas elgesys su kitais apsisuka ir šiluma grįžta atgal, jog viena pasidalinta džiaugsmo akimirka atsiveda dar ir dar vieną džiaugsmą.  Aišku, jei bijai, pyksti, mąstai negatyviai, visi šie jausmai taip pat grįžta atgal.
Vaistas, kuris man padeda tikėti laime, kai ne ta koja išlipu iš lovos, yra įkvepiančios mintys. Turiu jų visą dailų stiklainį, už kurį dėkoju Aušrai. Keletu minčių iš stebuklingojo stiklainio noriu pasidalinti:

1. Šiandiena gali tapti pati geriausia diena Tavo gyvenime, jei tik Tu to panorėsi.

2. Nesvarbu kokia sunki buvo praeitis: Tu visada gali pradėti iš naujo.

3. Žmogus, kuris tvirtai ko nors siekia, priverčia likimą nusileisti.

Geriausi ir šilčiausi linkėjimai visiems :)
 
Rabarbarų sezonas ritasi į pabaigą, bet iki liepos pradžios dar yra šiek tiek laiko, todėl nepraleiskite progos jų paragauti. Turguje ryšulėlis nekainuoja net lito, tik žiūrėkite, kad rabarbarai būtų gražūs ir tvirti. Iš tikrųjų, ankstyvą vasarą nėra nieko geriau už skanų rabarbarų pyragą. Rabarbaras buvo ir mano vaikystės desertas - tik būtinai gausiai apibarstytas cukrumi. Grįžtant prie rabarbarų pyragų receptų, vieną tokį labai labai skanų jau esu pasiūliusi - apverstą karamelinį rabarbarų pyragą, jį skaniausia valgyti dar šiltą, o iš viso pasaka - šiltą su vienu kitu šaukšteliu ledų. Tačiau, jei reikia pyragą iškepti iš vakaro ir norisi burnoje tirpstančio rezultato, rekomenduoju rabarbarų tartą su jogurto viršumi. Įspėju, reikės kantrybės nesuvalgyti vos ištraukto iš orkaitės. 
 
Apie šio pyrago paplotį. Pirmiausiai, svarbu teisingai pamatuoti miltų kiekį, jei jų bus žymiai per daug, tešla bus kieta. Kadangi paprastai nesinaudoju svarstyklėmis, sverti miltams naudoju 250 ml stiklinę. Stiklinės su miltais jokiu būdu negalima purtyti, nes miltai sukris ir jų kiekis bus didesnis, nei reikia. Vienoje stiklinėje telpa apie 150 g. Taigi, šio pyrago papločiui reikia apie 200-225 g miltų.
Antra, šiam papločiui labai tinka įmaišyti keletą šaukštų avižinių dribsnių, jie suteikia riešutų skonį ir aromatą. Be to, avižos yra lengvai įsisavinama ląsteliena. Kadangi avižiniai dribsniai labai skaniai giminiuojasi su šokoladu, jo taip pat galite įmaišyti, kaip aš ir darau. Jei neturite šokolado traškučių, atšaldytą šokoladą sutarkuokite stambia tarka. Visgi, avižiniai dribsniai ir šokolado traškučiai nėra būtini, bet labai labai rekomenduoju jų neužmiršti kepant šį pyragą.
Apie rabarbarų įdarą. Dėl malonaus aromato visada dalį cukraus keičiu medumi. Jei jis susikristalizavęs, prieš dedant į rabarbarus, reikia pašildyti, kad taptų skystas.
    

Papločiui:
½ stiklinės rudojo cukraus (aš naudoju Demerara)
1 ½ stiklinės miltų
3 valgomųjų šaukštų avižinių dribsnių
1 arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
1 valgomojo šaukšto vanilinio cukraus
3 valgomųjų šaukštų šokolado traškučių
1 didelio kiaušinio
¼ stiklinės aliejaus
½ stiklinės grietinės

Rabarbarų įdarui:
2 kupinų stiklinių gabaliukais supjaustytų rabarbarų
1/3 stiklinės  rudojo cukraus (aš naudoju tamsų ir labai drėgną Muskovado)
2 arbatinių šaukštelių skysto medaus
1 arbatinio šaukštelio cinamono

Viršui:
½ stiklinės mėgstamo jogurto
1 didelio arba dviejų mažų kiaušinių
2 arbatinių šaukštelių cukraus
1 ½ arbatinio šaukštelio vanilinio cukraus

Šį tartą ragaukite, kai atvės, tai yra bus kambario temperatūros, bet skaniausias jis - kitą dieną. Drėgnas, su saikinga rūgštele, atrodo, jog kiekvienas jo kąsnis yra maža švelni palaima. Būtent todėl mėgstu juo gardžiuotis ryte be nieko arba su nesaldinta arbata ir būtent todėl jis gelbsti visada, kai vaišes reikia paruošti iš vakaro.
 
Rabarbarų tartas su jogurto viršumi

24 cm skersmens skardos dugną ir kraštus patepkite aliejumi. 
Paplotis: sumaišykite šokolado drožles, miltus, avižinius dribsnius,kepimo miltelius ir vanilinį cukrų. Į atskirą indą supilkite cukrų, kiaušinį, aliejų ir grietinę, gerai išmaišykite. Supilkite šią skystą masę į miltų mišinį ir sumaišykite. Kai gausite trupinius, rankomis suformuokite vientisą tešlą. Tik neperminkykite, tai turi užtrukti apie 2 minutes. Išlipdykite tešla formos dugną ir kraštus. Stenkitės, kad papločio kraštai būtų vienodo storumo. Plonesnės vietos kepant gali apdegti. Kol ruošite rabarbarų įdarą, paplotį laikykite šaldytuve.  
Rabarbarų įdaras: nuplautus ir, jeigu reikia, nuluptus rabarbarus supjaustykite nedideliais gabalėliais. Užpilkite medumi, cukrumi ir cinamonu, išmaišykite. Šio įdaro nerekomenduoju pasigaminti iš anksto, nes jam pastovėjus išsiskiria daug sulčių. Aišku, jas galima nupilti ir panaudoti arbatai :)
Ant iš tešlos išlipdyto papločio suberkite įdarą ir tolygiai paskirstykite. 
Viršus: sumaišykite kiaušinius, jogurtą, cukrų ir vanilinį cukrų.
Šaukštu kuo tolygiau užpilkite mišinį ant rabarbarų įdaro. Kepkite iki 200 C įkaitintoje orkaitėje apie 35 minutes. Skaniausia valgyti kitą dieną, jei tik lieka nors gabalėlis.

2012 m. birželio 13 d., trečiadienis

Apie žolės pjovimą ir labai skanų rabarbarų pyragą

Pavalgęs pusryčius ir nusimetęs batus mano žmogus pradeda pjauti žolę. Žoliapjovės burzgimas garsus, bet ne erzinantis. Oras prisipildo šviežiai nupjautos žolės kvapo. Jaučiu, kaip minkštose tapkėse ima kaisti kojos ir svajoja pasileisti bėgti per vėsų nupjautos žolės kilimą.       


Būna ir tokių, basų, nesuvaržytų kojų dienų, dažniausiai, kai grįžtu į kaimą. Vaikštau basomis po sodą, dairausi ir, atrodo, kad viskas aplinkui stiebiasi, driekiasi, žydi. Atrodo, štai laikas ims, sustos ir trumpam nebeeis, užmiršęs, kad reikia skaičiuoti kiekvieną pasistiebimą, nusidriekimą, pražydėjimą. 



Neprisimenu kada, bet tikrai anksti, suvokiau, kad laikas nesustabdomas, neatsukamas ir baigtinis. Prieš šį suvokimą svajojau apie pasaulio pabaigą, po kurios viskas bus taip, kaip nupiešiu sąsiuvinyje. Ne, aš nenustojau tikėti svajonėmis, tiesiog pradėjau labiau vertinti dabartinę akimirką ir būti dėkinga už mane supantį pasaulį ir jame nutinkančius stebuklus. 



Kaip sakė E. Hemingvėjus, "verčiau norėčiau mokėti vertinti tuos dalykus, kurių negaliu turėti, negu turėti tuos dalykus, kurių nesugebėčiau vertinti". Stebėti, kaip po kaimynų pievą vaikšto gandras, o balandžiai lesa kieme pabertus grūdus, man kur kas džiugiau nei vaikščioti po parduotuves. Valgyti salotas, paruoštas iš tėvų darže užaugintų daržovių, man daug prabangiau nei vakarienė restorane. Visgi gyventi kaime ir turėti visuos šiuos dalykus nenorėčiau, nes džiaugsmas jais tikriausiai pasitrauktų į šoną ir labai ilgėčiausi miesto ir net murzino jo oro. Gera, kad galiu iš miesto ištrūkti į kaimą, o iš kaimo sugrįžti į miestą. Labai gera.


Šią vasarą kaip niekad plačiai atvėriau savo namų duris rabarbarams. Savaitgalį taip pat prisiskyniau didžiulę jų puokštę - rūgščių, paraudusių kaip rožės. Jei neturite galimybės prisiskinti jų darže, perkant, atkreipkite dėmesį, jog rabarbarai būtų tvirti, gurgždantys bei būtinai juos laikykite šaldytuve. 


Paprasčiausias būdas ragauti rabarbarus - valgyti juos su cukrumi ir medumi, kadangi jie yra rūgštoko skonio, taip pat labai skanu patroškinti orkaitėje, bet sunku nuginčyti, jog skaniausia su rabarbarais kepti pyragus. Taigi, kol mano žmogus pjovė žolę, aš užsisvajojusi kepiau rabarbarų pyragą.



Kaip mano vyras pasakė: "tai pyragas, kuriuo nesinori dalintis". Šis pyragas tikrai ypatingas ir labai gražus, kadangi po lipniu gintariniu karameliniu rabarbarų apklotu slepiasi minkštutis biskvitas. Kol dar nesibaigė rabarbarų sezonas, rekomenduoju būtinai išbandyti.
 

Įdarui reikės:
3 puodelių susmulkintų rabarbarų
4 valgomųjų šaukštų sviesto
½ puodelio rudojo cukraus
½ puodelio paprasto cukraus
2 arbatinių šaukštelių cinamono
Tešlai reikės:
2 kiaušinių
1 puodelio cukraus
1 puodelio grietinės
½ puodelio augalinio arba saulėgrąžų aliejaus
2 puodelių miltų
1 kupino arbatinio šaukštelio kepimo miltelių

Tai labai paprastas ir nuostabus rabarbarų pyrago receptas. Jį kepu nenaudojant jokių svarstyklių, tiesiog pasiimu 250 ml puodelį ir juo viską pamatuoju. Visgi svarbiausias šio recepto pliusas - tai labai labai skanus, kvapnus, minkštas pyragas, kuris patinka net išrankiausiems valgytojams. Ypač visus sužavi karamelizuoti rabarbarai... Niam!

Apverstas karamelinis rabarbarų pyragas

1.Rabarbarus gerai nuplaukite, jei reikia nulupkite. Supjaustykite rabarbarus apie 1 cm pločio gabalėliais. Ištirpinkite prikaistuvyje sviestą ir suberkite susmulkintus rabarbarus, rudąjį ir paprastą cukrų bei cinamoną. Užvirkite, maišant kaitinkite apie 5 minutes. 28 cm skersmens kepimo formą išklokite kepimo popieriumi ir ištepkite sviestu. Supilkite į ją įdarą.Įdaras gausis skystas,todėl būkite ramūs, viską darote teisingai.
2.Išplakite kiaušinius su cukrumi, kol masė taps švelniai gelsva ir kreminė. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais. Sumaišykite kartu kiaušinių ir cukraus masę su aliejumi ir grietine. Galiausiai įmaišykite miltus. Šaukštu uždėkite tešlą ant rabarbarų įdaro. Kepkite 200 C laipsnių orkaitėje apie 30 minučių. Kiek praaušusį pyragą apverskite ant didelės lėkštės. Patiekite su vaniliniais ledais.