2011 m. lapkričio 30 d., trečiadienis

Apie pirmąjį sniegą ir šventines bandeles

Einu vėlyvo lapkričio murzinomis gatvėmis, ant veido jaučiu smulkutėlę lijundrą, klausausi man niekad nepabostančių kalėdinių dainų, kartais užsimiršusi pusbalsiu pradedu niūniuoti kartu su atlikėjais ir taip pavogiu šypsenas iš skubančių praeivių. Svajoju, jog pradeda snigti, jog sniegas vis krenta ir krenta, ir atrodo, jog sustočiau, užsimerkčiau ir išvysčiau save stovinčią puriame sniege.
Žiūriu į spalvotus dėžučių ir žaisliukų kalnus, tvarkingai sukrautus parduotuvių vitrinose, į žibančius papuošimus, į sidabrines ant langų priklijuotas snaiges. Negaliu atsižiūrėti į tą tirštą kalėdinį spindesį, kuris iš lėto pasiglemžia visą miestą. Esti daug tokių dienų, kai užtenka tik "plaukti" virš viso šventinio šurmulio, nieko neperkant ir nesvajojant įsigyti, tik į širdį susidedant geruosius jausmus.
Saulei leidžiantis, po visos dienos klajonių, grįžtu namo, nusitraukiu batus, nusivelku paltą, po šiltu vandeniu nusiprausiu rankas ir veidą, užsirišu prijuostę, užsikaičiu vandens ir pradedu minkyti tešlą.
Kas gali būti žavesnė šalto vakaro palaima nei ką tik iš orkaitės ištrauktos, skleidžiančios jaukią šilumą, minkštos, su didžiule meile iškeptos šventinės bandelės. Aromatas, kuris pasklinda po namus, bandeles gausiai apibarstant cukraus ir cinamono sniegu, sukviečia visus į virtuvę kartu su nekantrumu, kuo greičiau vieną pagrobti dar iš skardos ir paragauti. Nes bandelės viduje slepiasi tirštas ir truputį svaiginantis, tikromis Kalėdomis kvepiantis įdaras. Mmm...Skanumėlis...
... ir apgaubiantys prisiminimai... 
Prisiminime grįžta 2010 m. besibaigiančio spalio popietė, laukai, žalios eglės, tamsus dangus, ilgas pasivaikščiojimas su vaikystės drauge. Vaikščiojom pasnigtu keliu po snaigių trupiniais, sustojusios jas gaudėm, žiūrėjom, kaip jos minkštai leidžiasi į delnus, pasislėpusius po storomis pirštinėmis. Po pusvalandžio ramaus stovėjimo buvome panašios į apsnigtus, lapų dar visiškai nenumetusius medžius, kurie stiebėsi tolumoje, o kai pagaliau pajudėjom, iš paskos nusekė pėdos... ir sekė mus beveik iki namų, kuriuose kepėm šias bandelės ir gėrėm karštą vyną. Neprisimenu, kiek šių bandelių suvalgėm, bet tikrai daug :)
 
Šventinės bandelės

20 minkštų ir kvepiančių tikromis Kalėdomis bandelių reikės:

Tešlai:
3 puodelių miltų
3 valgomųjų šaukštų cukraus 
Nedidelio žiupsnelio druskos
50 g kambario temperatūros sviesto
1/2 puodelio pieno
2 kiaušinių
6 g sausų mielių 

Įdarui: 
Spanguolių, obuolių ir džiovintų uogų įdaro 

Apvoliojimui:
2 valgomųjų šaukštų šalto vandens
2-3 valgomųjų šaukštų cukraus pudros 
3 valgomųjų šaukštų cukraus
1 arbatinio šaukštelio cinamono

1. Pirmiausia, į didelį dubenį suberkite 3 puodelius miltų. Matuojant miltus, pasemkite juos puodeliu ir perteklių nubraukite švariu peiliu. Puodelio su miltais jokiu būdu negalima smarkiai purtyti ar daužyti į stalą, nes miltai sukris ir jų kiekis bus kur kas didesnis, nei reikia. Suberkite cukrų ir druską, gerai išmaišykite plakimo šluotele - taip miltuose bus daugiau oro, kuris reikalingas, kad mielės gerai atliktų savo darbą.
2. Sviestą susmulkinkite į nedidelius gabaliukus ir sudėkite į miltus. Trindami nykštį į kitus pirštus sviestą sumaigykite su miltais, kad susidarytų smulkus mišinys - turi nelikti stambių sviesto gumulėlių. Sausas mieles įmaišykite į šį mišinį.
3. Pieną truputį pašildykite (iki kūno temperatūros, t.y., į pieną įmerkus pirštą, jaučiasi maloni šiluma). Jei pieną perkaitinote, palaukite, kol atvės, nes karštas pienas visiškai nedraugauja su mielėmis. Kiaušinius lengvai išplakite šakute. Miltų viduryje padarykite duobutę, supilkite į ją pašildytą pieną ir kiaušinių plakinį. Iš pradžių pieną su kiaušiniais į miltus įmaišykite šakute, po to švelniai rankomis tešlą minkykite apie 5 - 7 minutes, kol gausite elastingą tešlos rutulį. Minkymui prireiks apie 2-3 papildomų šaukštų miltų - vis pasibarstykite rankas, kai pajusite, kad tešla labai prie jų limpa.
4.Tešlos paviršių apibarstykite miltais, pridenkite rankšluostėliu ir dubenį su tešla pastatykite šiltai, pvz, ant šilto vandens puodo, kad tešla pakiltų. Po 1-3 valandų tešlą vėl išminkykite.
5. Tešlą padalykite į 20 kuo lygesnių dalių: galite naudoti svarstykles arba tai padaryti "iš akies". Gautus gabalėlius pridenkite rankšluostėliu, imkite po vieną, tarp delnų suformuokite rutuliuką, jį ant miltais pabarstyto paviršiaus iškočiokite apie 1 cm storiu, į vidurį įdėkite vieną arbatinį šaukštelį įdaro, kraštus sulipdykite. Taip iš visų tešlos gabalėlių padarykite bandeles. Sudėkite jas į kepimo popieriumi ištiestą skardą "siūle į apačią" ir pridengę rankšluostėliu palikite apie pusvalandžiui pakilti, po to skardą pašaukite į iki 190 C įkaitusią orkaitę ir kepkite 20-25 minutes, kol gražiai apskrunda viršus. Prieš kepant, bandeles galite aptepti su trupučiu vandens išplaktu kiaušiniu, bet mano šaldytuve daugiau negu 2 kiaušinių buvo nerasta :)
6. Kol bandelės kepa, viename dubenėlyje išmaišykite vandenį su cukraus pudra, o kitame sumaišykite cukrų su cinamonu (mano tėtis šiuo mišiniu obuolių pyragus apibarsto irgi labai labai skanu). Iš orkaitės ištrauktas bandeles ir pradžių aptepkite saldžiu vandeniu, po to apibarstykite cukraus ir cinamono mišiniu. Skanaus :)
P.S. Iki Kalėdų dar liko 24 dienos ;)

2011 m. lapkričio 26 d., šeštadienis

Apie kalėdines dainas ir mėnesį brandinamą Kalėdų pyragą

Iki Kalėdų liko 28 stebuklingos dienos, taigi, kviečiu kartu išsikepti skanų ir jaukų mėnesį brandinamą Kalėdų pyragą. Tai dar tik antri metai, kai šis itin aromatingas kepinys įrašomas į privalau padaryti iki Kalėdų sarašą, bet jau laukiamas visų išalkusių kalėdotojų lyg jo kepimas mūsų namuose būtų metai iš metų besitęsianti tradicija. Pyragas itin sodrus, kupinas džiovintų uogų,sotus ir drėgnas - tikrai vertas šventinio Kalėdų stalo.

Taip gera ir tikra nusėlinti į virtuvę, uždegti keletą žvakių, išsivirti puodelį itin stiprios arbatos ir pradėti maišyti tešlą, klausantis kalėdinių dainų.


Kai klausausi kalėdinių dainų, apima šiltas ir malonus jausmas - ir visai nesvarbu, ar viskas gerai, ar - nelabai. Tikriausiai todėl manęs nei trupučio neerzina, kad kalėdinė muzika parduotuvėse pasigirsta jau lapkričio pabaigoje. Taip ir šiandien neatsilaikiau: niūniuoju prie kasos kartu su Wham!, staiga pasijuntu įtariai stebima pardavėjos - ji paklausia, ar jau esu 18 m., į rankas imdama brendžio butelį. "Kalėdų pyragui laistyti" - su didžiule šypsena atsakau, tačiau šie žodžiai pardavėjos neįtikina ir tenka iš rankinės traukti asmens tapatybės kortelę. Kaip juoktųsi mano mama, jei būtų buvusi šalia, kuri vis mėgsta priminti, jog mano trisdešimtmetis jau visai ne už kalnų. Kai į tašę susikraunu prekes, ausinuke pradeda skambėti The Sell Season ir pasijuntu taip lyg būtų įrodyta, jog Kalėdų senelis iš tiesų egzistuoja. O gyvenimas tampa lengvas - kaip sniegu kvepiantis oras, kaip gero žmogaus apkabinimas, kaip stebuklo laukimas...


Tegyvuoja Kalėdų laukimas lapkričio jaukioje darganoje :) Visus apkabinu ir kviečiu prisijungti prie Kalėdų pyrago kepimo, besiklausant visada surandančių kelią į širdį kalėdinių dainų:

1. Mariah Carey - All I Want For Christmas Is You 
2. Norah Jones And Willie Nelson - Baby, It's Cold Outside 
3. She & Him - Blue Christmas 
5. Jason Mraz - Winter Wonderland
6. Wham! - Last Christmas
8. Frank Sinatra - Santa Claus Is Coming To Town 
9. She & Him - Sleigh Ride
10. Paul McCartney - Wonderful Christmastime
11. Dean Martin - White Christmas 
12. The Raveonettes - The Christmas Song
13. Eisley - Oh Holy Night
14. Star - The Swell Season
15. Bob Dylan - Little Drummer Boy
16. The Bird And The Bee - Carol Of The Bells
17. Jenny O. - Get Down For The Holidays
18. Florence + The Machine - Last Christmas (Wham! Cover)
19. Feist - Lo, How a Rose E're Blooming 
20. Aktorių Trio - Kalėdos
21. Vytautas V. Landsbergis - Žiema Žiema 
22. Vytautas V. Landsbergis - Angelas Ant Stogo 
23. Kardiofonas - Kalėdinė Eglutė 
24. Tabasco - Vėl Kalėdos
25. Saulius Mykolaitis - Arbata

O kokia kalėdinė daina gražiausia Tau? 


Mėnesį brandinamas Kalėdų pyragas

1 pyragui, kurio tikrai užteks 14-18 smaližiauti mėgstančių kalėdotojų, reikės:

225 g kambario temperatūros sviesto
2 puodelių rudojo cukraus, pavyzdžiui „Demerara”
4 vidutinio dydžio kiaušinių
½ puodelio pasukų (galima keisti kefyru arba rūgpieniu)
1 šaukštelio kepimo sodos
3 puodelių miltų
2 šaukštelių cinamono
½ šaukštelio malto muskato
½ šaukštelio maltų gvazdikėlių
1 puodelio mėgstamo džemo (pavyzdžiui, slyvų ar juodųjų serbentų)
1 puodelio migdolų druožlių
2 puodelių razinų
½ puodelio susmulkintų datulių
½ puodelio džiovintų vyšnių
½ puodelio apelsinų žievelių cukatų
2/3 puodelio brendžio

Mano puodelio talpa 250 ml.

1. Įkaitinkite orkaitę iki 150°C temperatūros. Iki purios masės mikseriu arba mediniu šaukštu išsukite sviestą su ruduoju cukrumi.

2. Nuplaukite kiaušinius ir atskirkite baltymus nuo trynių. Sviesto ir cukraus masę sumaišykite su trynių plakiniu iki purumo.

3. “Nugesinkite” sodą. Soda “gesinama” taip: ant jos užpilama pasukų ir išmaišoma. Įmaišykite pasukas į sviesto, cukraus ir trynių masę.

4. Miltus sumaišykite su prieskoniais (cinamonu, muskatu ir gvazdikėliais). 2½ puodelius šio miltų mišinio įmaišykite į sviesto, pasukų, cukraus ir trynių masę pakaitomis su džemu.

5. Su mikseriu iki standžių putų išplakite baltymus. Jei juos gerai išplakėte, putos turi nekristi, apvertus indą. Palengva sumaišykite juos su paruošta tešla.

6. Sumaišykite likusius miltus su riešutais, razinomis, datulėmis, vyšniomis bei cukatomis ir įmaišykite į tešlą.

7. Kepimo formą (24 cm. skersmens) ištepkite sviestu arba išklokite kepimo popieriumi ir į ją sudėkite tešlą. Kepkite 3-3½ val., kol pyragas visiškai iškepa. Ar pyragas iškepęs patikrinama, įsmeigiant medinį pagaliuką: jei pagaliukas aplipęs tešla, dar pakepkite; jei pagaliukas sausas - pyragas iškepęs. Jei pyrago viršus gražiai parudo, nepraėjus kepimo laikui, jį užklokite folija.

8. Padėkite pyragą ant grotelių ir leiskite jam visiškai atvėsti. Kai pyragas atvės, suvyniokite jį į brendyje išmirkytą marlę ir ant viršaus užpilkite dar keletą šaukštų brendžio. Tada sandariai suvyniokite į foliją ir įdėkite  į maišelį. Saugokite kambario temperatūroje visą mėnesį, mažų mažiausiai - 2 savaites.

Kaip smagu kartu laukti :)

2011 m. lapkričio 23 d., trečiadienis

Sniego ilgesio ir prieššventinio liūdesio įveikimas

Kai diena po dienos krapnoja šaltas vėlyvo lapkričio lietus, o popietės vis greičiau pavirsta vakarais, labiausiai noriu ramiai vartytis lovoje. Arba, jei apima įkvėpimas, išeiti pasivaikščioti ir apsižvalgyti, kaip su kiekviena diena mieste įsižiebia vis daugiau kalėdinių švieselių. Einant dažniausiai svajoju apie baltą ir purų kaip cukrus vata sniegą... 
Nebent šalia eina koks mielas širdžiai žmogus ir mano svajos pasiklysta tarp dialogo žodžių. Būtent vakar taip ir atsitiko, kai su pažįstama keliavome ieškoti šventėmis kvepiančios arbatos.

- Per Kalėdas jaučiuosi itin vieniša, - staiga, kalbant apie arbatas, pasakė ji.

- Pasijuntu nusivylusi, kai šventės būna visai kitokios nei filmuose, atvirukuose, dainose ir joks stebuklas neįvyksta, - tęsė ji.

- O Tu mėgaukis laukimu, nesukrauk atsakomybės tai vienai dienai, kad ir šiandien, grįžusi namo, pasidaryk arbatos, užsimauk storas vilnones kojines ir iškarpyk keletą popierinių snaigių, pasipuošk jomis langą, - net nedvejodama atsakiau jai.
Po to kalbėjome apie šaltas žiemas, mandarinų ir eglučių kvapą ir staiga kažkaip viskas pasidarė spalvingiau.

Jei ir Tave apėmė prieššventinis liūdesys ar kaip mane kažkoks keistas ilgesys... sniego, šalčio... neįsivaizduoju, kas kitas padėtų viską sustatyti į savo vietas, jei ne šis tikrai žiemiškas vaizdo klipas.

Buvo šalta žiema. Vanduo nuo šalčio sustingo į ledą. Balto sniego patalu apsitengė žemė. Šerkšnu pasipuošė medžiai.

Mėgaujamės...


Taip pat su drauge kalbėjome ir apie labai kalėdinius angliškus trapios tešlos pyragaičius... kurie ypatingi ne tik tuo, kad atrodo gražiai ir yra labai skanūs, bet ir tuo, kad ragaujant pirmąjį turi sugalvoti norą. O juk kuo daugiau galimybių galvoti norus, tuo smagiau :)
Kai pirmą kartą paragavau šių pyragaičių, jais mane prieš pat Kalėdas pavaišino svajingoji Eglė, iš karto kilo klausimas: iš ko pagamintas įdaras? Be abejo, iš džiovintų uogų. Bet buvo dar kažkas, dėl ko įdaras vienu metu atrodė ir sodrus, ir gaivus, ir trupučiuką svaiginantis. Laimė, Eglė su manimi pasidalino šauniu įdaro receptu, o gavusi jos visišką pritarimą, juo dalinuosi ir su Jumis.
Tai, mano manymu, gana greitas kepinys, nors jam paruošti ir reikia dviejų dienų: pirmą darbo dienos vakarą suminkau tešlą ir išsiverdu įdarą, o antrą - formuoju ir kepu pyragaičius. Žinoma, darbo nemažai, bet kai iš orkaitės pradeda skilti jaukus aromatas, supranti, kad šie pyragačiai tikrai verti visų įdėtų pastangų.
Kepant šiuos pyragaičius, praverstų forma mini keksiukams kepti.


Angliški kalėdiniai trapios tešlos pyragaičiai - Mince Pies

36 mažiems pyragaičiams, kuriuos valgydama visada šypsausi ir pajuntu Kalėdos jau čia pat :)

Tešlai
250 g miltų
125 g sviesto
2 valgomųjų šaukštų cukraus pudros
1 kiaušinio trynio
1 apelsino sulčių

Įdarui
30 ml pusiau saldaus raudono vyno
45 g rudojo cukraus
75 g spanguolių
1/2 didelio obuolio
1/2 arbatinio šaukštelio malto cinamono
1/4 arbatinio šaukštelio imbiero miltelių
1/4 arbatinio šaukštelio maltų gvazdikėlių
25 g džiovintų datulių
25 g razinų
25 g džiovintų spanguolių
1/2 mandarino
10 ml brendžio
1/4 arbatinio šaukštelio migdolų ekstrakto
25 g susmulkintų migdolų
1/2 valgomojo šaukšto vanilinio cukraus
1 šaukšto medaus

1 diena
Pirmiausiai, pradėkime nuo tešlos. Tai paprastas saldžios trapios tešlos receptas, todėl net jei niekada gyvenime nebuvote kepę jokio pyrago, manau, jums pavyks puikiai. Į dubenėlį nusijokite miltus. Šaltą sviestą supjaustykite kubeliais. Sviesto kubelius sudėkite į miltus, kubelius atsargiai juose apvoliokite, dubenėlį įvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldiklį maždaug pusvalandžiui.
Apelsino sultis supilkite į nedidelį stiklainį ir taip pat padėkite į šaldiklį. 
Tuo tarpu pagaminkite įdarą: susmulkinkite datules, nutarkuokite gerai nuplauto mandarino žievelę ir išspauskite sultis, į prikaistuvį supilkite vyną, suberkite rudąjį cukrų ir, kaitinant ant mažos ugnies bei nuolant maišant, cukrų ištirpinkite. Tai užtruks apie 3 minutes. Tada į vyno ir cukraus sirupą suberkite spanguoles ir išmaišykite. Taip pat įmaišykite cinamoną, imbierą bei gvazdikėlius - neapsakomai mėgstu šiuos prieskonius. Kai įdaras užvirs, suberkite džiovintas spanguoles, datules ir razinas. Galiausiai įmaišykite mandarino žievelę ir sultis. Troškinkite ant silpnos ugnies, vis pamaišant, apie 10 minučių. Nulupkite obuolį ir supjaustykite smulkiais gabalėliais. Praėjus 10 minučių, įmaišykite juos į įdarą, įpilkite 3 šaukštus vandens ir troškinkite, neužmirštant pamaišyti, dar 10 minučių. Geriausia maišyti mediniu šaukštu. Taigi, po dvidešimti minučių, kai prikaistuvyje beveik neliks skysčio, prikaistuvį nuimkite nuo ugnies ir leiskite masei šiek tiek atvėsti. Palaukite apie penkias – aštuonias minutes. Į šiek tiek atvėsusią masę įmaišykite brendį, vanilinį cukrų, medų, susmulkintus migdolus ir migdolų ekstraktą. Šaukšto nugarėle šiek tiek patrinkite masę, kad taptų vientisesnė. Atvėsusį įdarą sudėkite į stiklainį ir padėkite į šaldytuvą.
Iš šaldiklio ištraukiame miltus su sviesto kubeliais ir ledines apelsino sultis. Dviem peiliais kantriai sviestą kapokite į miltus, kad susidarytų smulkūs grumsteliai. Suberkite cukrų ir trindami nykšty į kitus pirštus sviesto ir miltų grumstelius sumaigykite su cukrumi, kad susidarytų trapus mišinys. Tai turi užtrukti apie 2 minutes. Tada į šį miltų ir sviesto mišinį šakute įmaišykite išplaktą kiaušinį bei apelsino sultis. Švelniai maigykite, kol gausite tešlos rutulį. Tai neturi būti vientisa ir elastinga tešla, minkykite tik tol, kol susiformuos gražus rutulys - per daug minkyti nevalia. Įvyniokite į maistinę plėvelę ir padėkite į šaldytuvą.

2 diena
Įkaitinkite orkaitę iki 200 C. Tešlą, jei reikia, truputį atšildykite, jog eitų lengvai iškočioti. Iš plonai iškočiotos tešlos pjaukite apskritimus, įklokite į kepimo skardos formeles, išteptas aliejumi, įdėkite po arbatinį šaukštelį įdaro, ant viršaus uždėkite iš tešlos išpjautą žvaigždutę. Kepkite apie 15-25 minutes. Atidžiai stebėkite, kad per daug neapskrustų.

P.S. Iki Kalėdų liko 31 diena - pats laikas pagalvoti ir apie kalėdinį pyragą :)

2011 m. lapkričio 17 d., ketvirtadienis

Iš lėto ateina Kalėdos

Vieną vakarą, naršydama po mėgstamiausias interneto svetaines, pas Jurgą pamačiau varškės keksą su kriaušėmis. Švelnumu spinduliuojančios nuotraukos palietė kažką iš praeities (o gal kažką iš spalvotų sapnų)ir įkvėpė skubėti į parduotuvę įsigyti varškės.
Ir iš jausmų, kurie apėmė, svajojant, kaip kepsiu šį keksą, supratau, kad šis kepinys bus truputį kitoks. Kitoks dar ir todėl, kad, kaip pranešė viena miela mano draugė, "Skaipu" siųsdama kutenančius linkėjimus, iki Kalėdų liko tik 37 dienos. Imant varškę, pasivaideno, jog pakvipo taip, tartum, kur, parduotuvės kamputį, kas virtų karštą vyną su cinamonu, vanile ir apelsinų žievelėmis. 
Parduotuvė buvo apypilnė truputį išsiblaškiusių ir skubančių pirkėjų, aplinkui lyg bitės zvimbė kalėdinius mažmožius į lentynas kraunantys pardavėjai, mano mintys sėdėjo prie karšto gėrimo puodelio, o aš bandžiau klausytis, kaip iš lėto ateina Kalėdos.
Labai svarbu pajusti tikrąją Kalėdų - šiltų ir jaukių - dvasią, kuri sau po nosim niūniuoja kalėdines dainas, kurios niekada nenusibosta. Labai svarbu nepasiduoti visokio plauko liūdesiams ir prisigalvoti mažyčių stebuklų, jei dėl kažkokių - tiesiog nepaaiškinamų, priežasčių, jie užtruko įvykti. Labai svarbu dabar nusišypsoti ir taip padaryti pasaulį gražesniu. Kaip smagu, kad šypsaisi :)

 

Rašant šį įrašą, klausausi Kalėdinių dainų ir siunčiu Tau visus geriausius jausmus, svajones ir kitus grožius, kurie į šias dainas sudėti ;)Tuoj eisiu miegoti, o prieš miegą iš slapto stalčiaus išsitrauksius senus dienorasčius ir ieškosiu įkvėpimų.

1. She & Him - Have Yourself A Merry Little Christmas
2. Sarah McLachlan - I'll be Home for Christmas
4. She & Him - The Christmas Song
5. Olivia Ong - My Favorite Things


Receptą rastą pas Jurgą truputį pakeičiau: užuot pirmą kriaušę susmulkinusi kubeliais ir įmaišiusi į tešlą, ją taip pat supjausčiau skiltelėmis, o šias susmaigsčiau į tešlą. Tą patį padariau ir su antra kriauše. Be to, apimta šventinio virpuliuko, kriaušes truputį "pamarinavau" - truputis cinamono, truputis vanilinio cukraus, truputis citrinos žievelės - štai ir nejučia imi niūniuoti "Thank God it's Christmas".
Kadangi mėgstu mažus virtuvės nuotykius, pyragui iškepus, aptepiau jį išlydytu šiltu abrikosų džemu, sumaišytu su smulkintais mano mėgstamiausiais migdolais.  Yummy...

Tikrai nepameluosiu, tai pats geriausias varškės keksas, kokį tik man teko valgyti. Jis minkštas, raminantis ir patikimas, todėl tiesiog prašyte prašosi būti kepamas ir valgomas, artėjant Kalėdoms. Ačiū Tau, Jurga, ačiū labai, kad daliniesi tokiais stebuklais :)



Jurgos varškės keksas su kriaušėmis
 
115 g sviesto
160 g ir 1 valgomojo šaukšto cukraus
200 g riebios arba pusriebės varškės
2 arbatinių šaukštelių vanilinio cukraus
3 kiaušinių
225 g miltų
Nepilno arbatinio šaukštelio kepimo miltelių
2 didelių kriaušių
1 arbatinio šaukštelio cinamono
1/2 nedidelės citrinos žievelės
70 g migdolų
100 g abrikosų džemo

1. Varškę keletą kartų permalkite per mėsmalę, ištrinkite per sietelį arba, kaip dariau aš, išsukite virtuviniu kombainu iki kreminės masės. Dar kartais, dažniausiai savaitgaliais, kai atsiranda daugiau laiko, varškę išsuku mediniu šaukštu.
2. Kambario temperatūros sviestą labai gerai išsukite su 160 g cukraus ir 1 arbatiniu šaukšteliu vanilinio cukraus iki purios masės. Nepatingėkite ir šiame žingsnyje įdėkite, kiek galima daugiau pastangų.
3. Sumaišykite varškės masę su sviesto mase ir po vieną įmaišykite kiaušinius. 
4. Atskirame dubenyje persijokite miltus su kepimo milteliais, suberkite į sviesto, varškės ir kiaušinių masę ir išmaišykite. Maišykite mediniu šaukštu, iš lėto, tik tol, kol matysis sausų miltų. 
5. Kriaušes supjaustykite skiltelėmis. Apiberkite 1 valgomuoju šaukštu cukraus, 1 arbatiniu šaukšteliu cinamono, 1 arbatiniu šaukšteliu vanilinio cukraus ir citrinos nutarkuota žievele, gerai apvoliokite.
6. Kepimo formą (21 cm ilgio) išklokite kepimo popieriumi. Šaukštu sukrėskite tešlą ir susmaigstykite "pamarinuotas" kriaušių skilteles. Kepkite 170 - 175 C temparatūroje apie valandą ar valandą ir 10 minučių.
7. Iškepusį keksą aptepkite išlydyto abrikosų džemo ir susmulkintų riešutų mišiniu.
Skanaus ir nesušalkit :)